These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

CX Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Wiswell Pirate Race Productions
2 Alex Jerome Boone Bike/Abby Construction/Specialized
3 Johna Vankat Boulder Running Company Cycling Team
4 Kyle Mcnamee
5 Joseph Grimes Boone Bike/Abby Construction/Specialized
6 Andrew Stackhouse
7 Devin Reavis ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
8 Michael Stein
9 Trent Long
10 Jimm Mcelroy Velosports Racing
11 Zachary Harless
12 James Leath
13 Casey Stallard King University
14 Craig Hoyme MSG Cyclocross
15 Shaun Groat Crosstown Velo
16 Eric Carlson Rogues Racing
17 Anthony Williams MSG Cyclocross
18 Dakota Smith Piney Flats Bicycles/Dean Endurance CX T
19 Bob Whitaker MSG Cyclocross
20 Steve Stidham MSG Cyclocross
21 Mike Patterson MSG Cyclocross
DNF Garrett Smith Tri Cities Road Club
DNF Dwight Smith Tri Cities Road Club

CX Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jared Kelley
2 Josh Baker
3 David Nolletti Velosports Racing
4 Schyler Johnson East Tennessee State University
5 Corbitt Bourne
6 John Smith
7 Wesley Sturgill
8 Ben Rasnick
9 Ronald Trivette Piney Flats Bicycles/Dean Endurance CX T
10 Charlie Mckenzie
11 Toby Rosen CatUp Coaching
12 Armin Orucevic
13 David Lehn Rogues Racing
14 Paul Edmonds
15 Matthew Hendon Moab/Middle Tennessee Velo
16 Andy Mullins
17 Joshua Collins Piney Flats Bicycles/Dean Endurance CX T

CX Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Mehta
2 Andrew Hall Asheville Cyclocross
3 Stephen Page
4 Bryan Winston
5 Jimmy Bennett
6 Steven Mack
7 Ray Von dohlen
8 Doug Robbins
9 Blair Ellis
DNF Frank Wood

CX Junior (10-14)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anthony Bailey Piney Flats Bicycles/Dean Endurance CX T
2 Charles Westbrook
3 Tristen Westbrook

CX Masters 35+/45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeffrey Welch Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
2 Dwain Miller Piney Flats Bicycles and fitness
3 Dwight Smith Tri Cities Road Club
4 Jay Middleton
5 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio
6 Thomas Vandevender Asheville Cyclocross
7 Jason Lewis
8 Mark Harless Highlands Velo
9 Michael Seek Rogue Velo Racing
10 Cris Bifaro
11 James Scott MSG Cyclocross
12 Craig Hoyme MSG Cyclocross
13 Daniel Leroy
14 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
15 Matthew Hendon Moab/Middle Tennessee Velo
16 Andy Glenn
17 Deb Sweeney whitmore Team Athletix Benefitting Globalbike
18 David Lehn Rogues Racing
19 Eric Carlson Rogues Racing

CX Masters 45+/55+ (3/4/5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eddie Branch Piney Flats Bicycles/Dean Endurance CX T
2 Dwight Wyatt
3 Brian Schultz Velosports Racing
4 Jonathan Kinnick MSG Cyclocross
5 Eric Bray
6 Ron Heninger
7 Randy Miller
8 Brian Archer
9 Steve Stidham MSG Cyclocross
10 Jim Siemens Asheville Bicycle Racing Club
11 Jeffrey Linnen MSG Cyclocross
12 Paul Paisant Mock Orange Bikes
13 Steve Newton Piney Flats Bicycles and fitness
14 Bob Whitaker MSG Cyclocross
15 Joey Carico MSG Cyclocross
16 Mike Williams Piney Flats Bicycles/Dean Endurance CX T
17 Larry Tomlinson
18 Earl Aneas Sons of SeaSucker
DNF Alan Sparks MSG Cyclocross

CX Pro/1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Forkner Team Athletix Benefitting Globalbike
2 Joshua Whitmore Team Athletix Benefitting Globalbike
3 Jordan Lewis ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
4 Eric Marland Boone Velo
5 Andrew Bailey Piney Flats Bicycles/Dean Endurance CX T
6 Stephen Bassett Sophisticated Living/Bobs Red Mill
7 Noah Niwinski Boone Bike/Abby Construction/Specialized
8 Shawn Hall Highlands Velo
9 Chris Tries Piney Flats Bicycles/Dean Endurance CX T
10 Sam Klontz Team Racing Cyclocross on Lundbecks p/b Lundbeck Cycles
11 David Thomas
DNF Benjamin Coleman Green Mountain Bicycle Club

CX Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
2 Meghan Korol Asheville Cyclocross

CX Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ally Stacher UCI WPT: Specialized-lululemon
2 Jane Burlew Asheville Cyclocross
3 Meghan Korol Asheville Cyclocross
4 Kim Bishop MSG Cyclocross
5 Allison Forkner
6 Josie Miller
7 Cara Applegate
8 Melissa Presnell Rogue Velo Racing
9 Julie Paisant Mock Orange Bikes

CX Women 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Abby Ohare
2 Megan Archer Cycle-Smart Inc.
3 Jennie Flanary
4 Grace Bishop Tri Cities Road Club
5 Emily Sule
6 Alyssa Walsh
7 Sarah Welch MSG Cyclocross

Mountain Bike

Pl First Name Last Name Team Time
1 Schyler Johnson East Tennessee State University
2 Anthony Williams MSG Cyclocross
3 Dakota Smith Piney Flats Bicycles/Dean Endurance CX T
4 Joshua Collins Piney Flats Bicycles/Dean Endurance CX T

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with