These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3/4 Elite

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jared Kessler Folsom Bike/Giant
2 Chris Mcgovern cycleutioncoaching.com
3 Keith Hillier Team Rambuski Law
4 Clint Williams River City Velo p/b The Bicycle Business
5 Aj Kennedy Real Wheels/Cycleutioncoaching.com
6 Samuel Guzman Victory Velo Racing
7 Brandon Scott Victory Velo Racing
8 Peter Knudsen TBB.cx
9 Matthew Obregon Team Bicycles Plus/Serria Nevada

Men Cat 1/2/3/4 Men A 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Mcgovern cycleutioncoaching.com
2 Chris Cole utahmountainbiking.com
3 Ron Shevock Folsom Bike / Giant
4 Jeff Mitchell Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Jude Mayne Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carson Radiology
6 Paul Tindal Lange Twins Winery p/b Great Basin Imaging
7 Henry Rabas Team Bicycles Plus/ Sierra Nevada
8 Justin Hintz River City Velo
9 Richard Steele LangTwins Winery Racing Team
10 Pat Murphy Folsom Bike/ Giant
11 Jason Snovel Folsom Bike/Mercedes Benz
12 John-reed Thompson River City Velo p/b TBBX BITCH!

Men Cat 1/2/3/4 Men A 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dan Sovereign Kinetic Cycles
2 Robert Goss Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Scott Clark Kinetic Cycles
4 Mitch Rohrer Team City
5 William Youngman Team Revolutions
6 Scott Weaver Aerohead Cycles

Men Cat 1/2/3/4 Men A 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 George Smith The 99%ers
2 Paul Falvey Sho/Air Sert
3 John Elgart Webcor/Alto Velo
4 John Swartz Team Revolutions
5 John Steggall Davis Bike Club
6 Ken Zukin Fairfield Peloton
7 Gary Johnsrud
8 Thomas Wood Xtreme Outfitters Grass Valley
9 David Corthell Audi
10 Mike Macdonald Jaeger Wheelmen

Men Cat 1/2/3/4 Single Speed A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ron Shevock Folsom Bike / Giant
2 Nicolas Schweizer Sacramento Golden Wheelmen
3 Jude Mayne Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carson Radiology
4 Brent James silvester
5 Tony Boody Team Revolutions

Men Cat 1/2/3/4 Single Speed B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Sturges Sacramento Golden Wheelmen
2 Will Waggoner Davis Bike Club Race Team
3 William Murray Folsom Bike/Giant
4 Zol Whitman Team Revolutions
5 David Brandeberry Folsom Bike/Giant
6 Jon Bekefy Fresh Air Hunter
7 Trace Mcmahon River City Velo p/b The Bicycle Business
8 Christopher Learned River City Velo p/b The Bicycle Business
9 Chris Dawson Rio Strada Racing
10 Mark Sheffield River City Velo p/b The Bicycle Business
11 Stephen Mason Los Gatos Bicycle Racing Club
12 Spence Gerber Bicycle Planet
13 Matthew Hargrove Davis Bike Club Race Team
14 Rick Mcelman Dirt Velo

Men Cat 2/3/4 Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Clint Williams River City Velo p/b The Bicycle Business
2 Robert Terra Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Cody Schwartz Cycling Development
4 Jason Martel dye Davis Bike Club Race Team
5 Blair Hickman
6 Dallas Scott
7 Kyle Fiori Davis Bike Club Race Team
8 Cole Davis Folsom Bike/ Giant
9 Nicholas Louis Chico Corsa
10 Aj Snovel Folsom Bike/VW/Rayley's
11 John Kammeyer iii
12 Chris Namba TBBCX
13 Garth Jackson Alta Alpina Cycling Club

Men Cat 2/3/4 Men B 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Andelin Team Bicyles Plus/Sierra Nevada
2 Doug Ryan delta velo
3 Chris Udarbe Folsom Bike/Giant
4 Vee Bhopla Team Revolutions
5 James Clark
6 Colin Carr-hall Team Madcat
7 Mike Munoz Folsom Bike/VW/Raley's

Men Cat 2/3/4 Men B 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Week Pacific Porta Trim
2 William Youngman Team Revolutions
3 Mark Fiori Folsom Bike/VW/Raley's
4 Ryosei Kaneko SHO AIR / SERT
5 Tom Campeau Folsom Bike
6 Ben Milikien Cyclepaths/Wild Cherries
7 Michael Oliver Team Revolutions
8 Stuart Bratton LeadOutRacing
9 Reese Gary Team Revolutions
10 Dean Klotz LeadOut Racing
11 John Hansen kovarus wells fargo racing team
12 Todd Harris Clean Coat Painting
13 Thomas Wood Xtreme Outfitters Grass Valley
14 Jim Mcdonald Rio Strada
15 Donald Eipper Team Revolutions

Men Cat 3/4 Men C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Williams Mike the Poolman
2 Andy Bell
3 Mitch Reichardt
4 Nicholas Louis Chico Corsa
5 Trent Wilson Cycling Development
6 Andrew Clark Folsom Bike/Giant
7 Matthew Keating Hangtown Velo
8 Monica Harris Fun Sport Bikes Cycling Team
9 Nicholas Terzakis Marcel's Kitties p/b GHETOCX
10 Nicholas Caster Rio Strada Racing
11 Will Beirne River City Velo p/b The Bicycle Business

Men Cat 3/4 Men C 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Maier
2 Stephen Mason Los Gatos Bicycle Racing Club
3 Paul Mccurdy Reno Wheelmen
4 Brent Yost Team Revolutions
5 Mark Bryson SGW
6 Carroll Wills Kinetic Cycles
7 Matthew Hargrove Davis Bike Club Race Team
8 Curtiss Johnson
9 Alex Nourot
10 Howard Mintz
11 Joel Cory
12 Jeff Larson
13 Richard Sullivan LeadOut Racing
14 Rick Guevel Team Revolutions
15 Christopher Antonucci
16 Curt Ferguson TNT
17 Brook Baxter Team Mad Cat
18 Kristen Hill TBBCX/GHETO
19 Rudy Alfonso
20 John Hedderson
21 Cian Woods
22 Steve Brown Team Revolutions
23 Dave Pires
24 Jeff Namba TBBCX/GHETO

Men Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Samuel Hill Davis Bike Club Race Team Juniors
2 Robert Ghirardelli
3 Hawk Kring Davis Bike Club Race Team
4 Reid Tatusko
5 Jack Hargrove Davis Bike Club Race Team Juniors
6 Lucas Dawson Rio Strada Racing

Women Cat 1/2/3/4 Elite

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hollie Mcgovern Real Wheels/Cycleution
2 Monica Harris Fun Sport Bikes Cycling Team
3 Avery Morin Bear Development Team

Women Cat 1/2/3/4 Women A 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karen Munoz Rio Strada Racing

Women Cat 1/2/3/4 Women A 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauren Liden Delta Velo/Michael David Winery
2 Mary Engquist WAV
3 Michelle Fruit Folsom Bike/Giant
4 Andrea Madison
5 Stacey Gillis

Women Cat 2/3/4 Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jocelyn Vides Velo Reno
2 Aubree Watkins
3 Melissa Murphy Folsom Bike/Giant

Women Cat 3/4 Women C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mandi Seavers Kinetic Cycles
2 Joanne Banducci Reno Wheelman
3 Joanne Liu Leopard-Sapporo Team
4 Chris Patterson Folsom Bike/Giant
5 Katelin Benson Lake Washington Velo/Group Health
6 Brenda Hawkins Team Revolutions
7 Jennifer Vrieling Fun Sport Bikes Cycling Team
8 Ashley Fruhwirth Team Mad Cat
9 Riana Young

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with