These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginner Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team
3 Phillip M trost Team S+M
4 Jeffrey Nichols
5 Joshua Johansen
6 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 Kevin Sepulveda
8 Gregory Perrault
9 Bill Holmes Team Planet X USA
10 Alex Dombroski
11 Chris Baker
12 Luis Vargus Human Powered
13 Mike Wenrick
14 Brad Houle
15 Paul Schoonover
16 Bryce Foster
17 Blaine Bartholomew
18 Jason Derosa
19 Ben Baltazar
20 Raul Bonifacio
21 Dan Grossen SWEAT360
22 Keith Wolff
23 Aneel Nath
24 Max Frixione
25 Anthony Smith
26 David Anderson
27 Jeph Sorsdohl
28 Neal Harrod Ruckus Test Team
29 James Sunderland
30 Mark Hansen
31 Joel Sherman
32 Lucas Manfield
33 Michael Griffin
34 Paul Furst Camas Bike and Sport
35 Charlie Goldston
36 Ian Gleason
37 Karl Bailey
38 Tom Kretz
39 Kevin Rayburn
40 Scott Maxwell
41 Albert Passadore
42 Justin S king
43 Bodjie Train
44 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
45 Mike Pimomo
46 John Rockwood
47 Greg Eyerly
48 Stephen Rich
49 Daniel Knopf SWEAT360
50 Stefan Furst Camas Bike and Sport
51 Alex Visser
52 Joe Kim Camas Bike and Sport
53 Zach Durst Hapi-Go!
54 Jeff Copus
55 Cammia Kalimanis
56 Rich Reardon
57 Shawn Mackenzie
58 Tim North The Spokesmen
59 David Hankins Camas Bike and Sport
60 Brad Coleman
61 Tom Smith
62 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas
63 Doug Bailey
64 Kyle Pratuch
65 Haley Dillon
66 Chad Stannard
67 Jamie Mitchell
68 Jonathan Eckert
69 Steve Valenta The Spokesmen
70 Andrew Trapnell
71 Ricky Guadarrama
72 Brian Stancliff SWEAT360
73 Anthony Melton
74 Mike Brett
75 Justin Yuer
76 Meredith Condon
77 Seamus Hartman
78 Fergus Morrissey
79 Ian Green
80 Candida Hart Hapi-Go!
81 Erik Carter
82 Zachary Goude Team Planet X USA
83 Whitney Dawson Athletes Lounge Cycling Team
84 Lance Hall SWEAT360
85 Ryan Minarik
86 Lynn Chapman
87 James Parker
88 John Degenhardt
89 Don Gutzmann
90 Charles Kim
91 William Riddle
92 Brian Sisk
93 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Link
94 Steven Rose
95 Matt Swanson
96 Eric Gale
97 Dan Goldstein
98 Jessica Hunter
99 Austin Carter
100 Sue Levin
101 Kaeley Stephens
102 Ian Fahning
103 Richard Albers
104 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
105 Gil Herrera
106 Leland Jossy
DNF Todd Marley
DNF Jennifer White
DNF Peter Chapman

Beginner Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cheryl Januzzi
2 Alisha Madrone
3 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
4 Amy Horstman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
5 Leilani Bentley Therapeutic Associates PDX Cycling
6 Cecilia Becerra
7 Traci Anderson
8 Jennifer Chalmers
9 Karyn Gibbs gibson
10 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas
11 Stephanie Roulon
12 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas
13 Ellemien Winther
14 Mari Little
15 Gina Zandy ohnstad
16 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
17 Natalie Albright Look Good Feel Good
18 Molly Campbell
19 Marny Musielak Trinity Bikes
20 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
21 Amy Mcginty
22 Kristina Owen Capitol Velo
23 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team
24 Courtney Stella
25 Brooke Smith
26 Brandee Dudzie
27 Traci Smolen
28 Lisa Creamer
29 Lauren Malakowski
30 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
31 Mary D'alelio
32 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
33 Bonnie Larsen
34 Emily Steen
35 Halley Shultz
36 Claudia Halfin
37 Vikki Bourcier Poplollies
38 Cynthia Velasquez
39 Kristin Morrissey
40 Christine Mendiola
41 Laura Heiser
42 April Albers
DNF Sarah Coleman
DNF Carlie Chubb
DNF Nicole Holt

Category A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carl Decker Giant
2 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
3 Donald Reeb
4 Ben Thompson
5 Shannon Skerritt
6 Michael Gallagher Breadwinner Cycles
7 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
8 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
9 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
10 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
11 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
12 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
13 Joshua Kelley
14 Christian Buesch
15 Sean Babcock
16 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
17 James Ceccorulli bicycleattorney.com
18 Paul Lacava Giant
19 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
20 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
21 Tyler Fought Trusty Switchblade
22 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental
23 Ryan Garner
24 Jeremy Russell bicycleattorney.com
25 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
26 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
27 Scott Bradway Team S+M
28 Samuel Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion
29 Joel Madrone
30 Tim Joslin Cyclepath Racing
31 Matt Hall Breadwinner Cycles
32 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
33 Sean Corey Trusty Switchblade
34 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
35 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
36 Trevor Pratt
37 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
38 Pete Rubijono
39 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth
40 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
41 Jonathan Myers Team S+M
42 Colin Rowan Look Good Feel Good
43 Ira Ryan Breadwinner Cycles
44 Chris Johnston bicycleattorney.com
45 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
46 Matt Dooley
47 Reny Townsend Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles
48 David Sterry Green Submarine Records
49 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
50 Matt Mahoney Gentle Lovers
51 David Heddy Joe Bike
52 Byron Breeden Guinness Cycling Team
53 Julian Deiss Oregon Bike Shop Racing Team
54 Troy Sexton Bridgetown Velo
55 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo
56 Nathan Gibson Trusty Switchblade
57 Paolo Zanetti Filth and Fury
58 Robert Carver Ironclad/Yakima
59 Dave Messenheimer Green Submarine Records
60 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
61 Cole Lalomia Portland State University
62 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
DNF Justin Rosenburg
DNF Graham Howard

Category B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Billy Bergen Sunnyside Sports
2 Jason Britton Team S+M
3 Jake Szymanski
4 Dale Plant Giant
5 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
6 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com
7 Nate Youngs
8 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
9 Jon Conway
10 Cullen Guinn Joe Bike
11 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters
12 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
13 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club
14 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
15 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
16 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
17 Billy Wherley Team S+M
18 Andrew Suchocki
19 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling
20 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
21 Gary Szalay
22 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
23 Michael Risner Guinness Cycling Team
24 Neal Bibler
25 Scott Forrest
26 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team
27 Ben Corbalis Portland Bicycle Studio
28 Josh Speer
29 Timothy Scheumann
30 Alex Lygo Beaverton Bicycle Club
31 Andrew Warren Team S+M
32 Andy Edick
33 Erik Denninghoff DNR Cycling
34 Matthew Edwards
35 Sage Brown
36 Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles
37 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
38 Ricgh Caramadre
39 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
40 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles
41 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
42 Brian List Bike Central
43 Matthew White Bike Newport-Bier One
44 Jason Schroeder
45 Drew Coleman Hammer Velo
46 Andy Kappler
47 Adam Holt Boneyard Cycling
48 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
49 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles
50 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
51 Bruce Siefker Trusty Switchblade
52 Ryan Smith Ironclad/Yakima
53 Christian Martin River City Bicycles
54 Brian Hart jr. Hapi-Go!
55 Cory Solovewicz
56 Daniel Penner Ironclad/Yakima
57 Kyle Mills Boneyard Cycling
58 Jimmy Candelaria Hammer Velo
59 Joel Mccarthy River City Bicycles
60 David Dezellem Ironclad/Yakima
61 Danie Powell Breadwinner Cycles
62 Spencer Callahan
63 Brandon Willems
64 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
65 Brian Buskirk Trinity Bikes
66 Mitch Breck
DNF Charley Dean
DNF Thomas Pikaart
DNF Shane Beers
DNF Owen Szwaya bicycleattorney.com
DNF Josiah Zukowski Heartstrings Cycling
DNF Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
DNF Matt Danielson BeerMongers Cycle Club

Category C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
3 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
4 Marc Heisterkamp
5 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
6 Bill Thompson
7 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
8 Aaron Michalson
9 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters
10 Patrick Reedy
11 Jeremy Nichols
12 John Napier Camas Bike and Sport
13 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling
14 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
15 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling
16 Tony Weber
17 Jason Condon
18 Adam Goplin
19 Randall Fransen
20 Jerald Winfrey
21 Travis Parker
22 Connor Wiles Team S+M
23 Brett Cassidy Human Powered
24 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team
25 Scott Trautman Camas Bike and Sport
26 August Frank Life Cycle Racing Team
27 Dan Dellitt
28 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling
29 Mike Tomlinson
30 Scott Smith
31 John Ayres
32 Tim Valenti Athletes Lounge
33 Christopher Muhs Look Good Feel Good
34 Michael A shearer
35 David Hymans Metropolis Cycle Repair
36 Jeff Chochon
37 Steve Raubolt SWEAT360
38 Nick Wood
39 Nathaniel Wells Hapi-Go!
40 Barrett Reiner CX Pistols p/b Cyclocross.com
41 James Peterson
42 Alex Bigazzi Look Good Feel Good
43 Jared Bagger
44 Jason Ladwig
45 Steve Campbell Athletes Lounge Cycling Team
46 Max Miller
47 Thomas Jeanne
48 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA
49 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
50 Robert Corbisier
51 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
52 Paul Sari
53 Eric Hagstette
54 Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
55 Aaron Mcpike
56 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
57 Eric Albright Look Good Feel Good
58 Brian Persons
59 Colin Ross Portland State University
60 Stephen Carter The Spokesmen
61 James Odom
62 Nick Besson
63 Matt Wagoner Look Good Feel Good
64 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
65 Andy Morris
66 Tim Kalimanis
67 Jimmy Gladish