These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sam Roach EAST COASTERS
2 Ryan Cullen Run Ride Race
3 Casey Fulton Rogue Velo Racing
4 Haydn Miller Rogue Velo Racing
5 James Lloyd Rogue Velo Racing
6 Andrew Wiles CRC p/b Blue Ridge Cyclery
7 Samantha Mckinnon Dominion Cycling and Tri
8 Anna Powell Altius
9 Reagan Miller Rogue Velo Racing

Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hayden Blom Miller School of Albemarle
2 Chris Lloyd Rogue Velo Racing
3 Marcio Oliveira filho Miller School of Albemarle
4 Spencer Virtue Miller School of Albemarle
5 Leo Yip Miller School of Albemarle
6 Thomas Mariutti Miller School or Albemarle
7 Matthew Piper Endorphin Fitness
8 Sam Anderson Miller School of Albemarle
9 Chris Derby Miller School of Albemarle

Men 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company
2 Terry Turner Battley Ducati/Specializes p/b spokes etc
3 Adam Northup Richmond Velo Sport
4 Michael Seek Rogue velo racing
5 Kevin Horvath RunRideRace
6 Clarke Tanner Richmond Velo Sport/3 sports
7 Jay Cullen Run Ride Race
8 Chuck Miller Rogue Velo Racing

Men 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Henry Loving RUN RIDE RACE
2 Brent Williamson Run Ride Race
3 Robert Suydam Carytown Bicycle Company
4 Bob Anderson Miller School
5 Fred Wittwer C3-Twenty20 Cycling co.
6 Mark Junkermann RunRideRace
7 Frank Smith RunRideRace
8 Tim Powell Team Novo Nordisk
9 William Gilmer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
10 Josiah Black HUP United
11 John Messersmith Altius Cycling Team
12 Jason Lloyd Rogue Velo Racing
13 Thomas Craney GSOBX
14 Nick Blend RVS

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Greg Wittwer C3-Twenty20 Cycling Co.
2 Jake King Miller School of Albemarle
3 Peter Hufnagel Miller School of Albemarle
4 Cameron Holland James River Velo Sport
5 Michael Hosang 757CX
6 Jimmy Deaton Rogue Velo Racing
7 Justin Matijasic CRC p/b Blue Ridge Cyclery
8 Nicholas Tempest Tri Power
9 Michael Baldwin ii
10 Ronald Glowczynski BikeFights.com
11 Jerry Hadley RogueVelo Racing
DNF Curtis Winsor Team Smart Stop p/b Mountain Khakis

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ronald Glowczynski BikeFlights.com
2 Adam Croft
3 Chris Scales Celerity Cycling p/b Brooks Systems
4 Hayden Blom Miller School of Albemarle
5 Michael Shein Rogues Racing
6 Seth Gunderson CarboRocket
7 Sam Winters Dire Wolf
8 Michael Better Rock Creek Velo
9 Elwood Glass
10 Evan Fulton
11 Eric Crandell Rogue Velo Racing
12 Harris Bassett
13 Christian Sheridan CRC p/b Blue Ridge Cyclery
14 Marcio Filho Miller School of Albemarle
15 John Emanuel Carytown Bicycle Company
16 Ben Beck Rogue Velo Racing
17 Chris Derby Miller School of Albemarle
18 Daniel Gibson RunRideRace
DNF Roy Caris Rogue Velo Racing
DNF Spencer Virtue Miller School of Albemarle

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gary Roach East Coasters
2 Greg Schott Endorphin Fitness
3 Adam Northup Richmond Velo Sport
4 Stephen Smiley Richmond Bicycle Studio
5 Spencer Cheng North American Velo
6 Roy Caris ROGUE VELO RACING
7 Steven Cook Blue Ridge Cyclery
8 Ben Beck Rogue Velo Racing
9 Thomas Craney GSOBX
10 James Doyle WWVC Racing
11 Jason Wood Big Poppi
12 Michael Shirley Rogue Velo Racing
13 Chris Caton Rogue Velo Racing
14 Justin Gheen Haymarket Bicycles
15 Donald Mckinnon Dominion Cycling and Tri Club
16 Oscar Ruiz
17 Timothy Smiley
18 Nick Blend Richmond Velo Sport
19 Dan Wright
20 Nathan Ayers Full Spectrum Racing
21 Jeffrey Kendrick Dominion Cycling

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stuart Louder Crosshairs Cycling p/b Spy Optic
2 Travis Book
3 Eric Crandell Rogue Velo Racing
DNF Dave Chamblin Carytown Bicycle Co.

Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paula Smith River City Women's Racing/CSM
2 Jennie Zack Rogue Velo Racing

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Misty Tilson Pro Tested Gear
2 Erin Silliman NJ/NY Colavita Racing Regional Team
3 Rebecca Stimson Virginia Tech
4 Mason Hopkins Alan North America Cycling

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melissa Presnell Rogue velo racing
2 Katie Simmons Team Carytown Bicycle Company
3 Donna Wolf Charlottesville Racing Club p/b BRC

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Doucet Rocktown Racing
2 Emily Croft Tradewinds Racing p/b BikeBeat
3 Laura Pyle
4 Sonya Richeson River City Women's Racing
5 Tami Cole ROGUE VELO RACING
6 Dulcey Lloyd Rogue Velo Racing

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with