These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginner Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Joe Pinzone Threshold Velo
3 Marc Angelo Human Powered
4 Max Frixione
5 Joshua Johansen
6 Jeffrey Nichols
7 Bill Holmes Team Planet X USA
8 Mike Wenrick Athletes Lounge Cycling Team
9 Dan Salvey
10 Kevin Sepulveda
11 Mike Ruff
12 Brian Kash
13 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
14 Ben Baltazar
15 David Anderson Yakima Bike Vigilantes
16 Brandon Jennings
17 Tanner Schulz
18 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
19 Joseph Hugedorn
20 Brad Houle
21 Chas Esping
22 Doug Bailey
23 Stephen Rich
24 Joel Sherman
25 Justin S king
26 John Rockwood
27 Jeff Copus
28 Joe Kim Camas Bike and Sport
29 Rich Reardon
30 Tom Valencia
31 Mike Pimomo
32 Brian Dessinger
33 Charlie Goldston
34 Dennis Weider
35 Anthony Smith
36 David Hankins Camas Bike and Sport
37 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link
38 Zach Durst Hapi-Go!
39 Fergus Morrissey
40 Chad Stannard
41 Annick Chalier
42 Jason Harris Portland Bicycle Studio
43 Jonathan Eckert
44 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
45 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas
46 Mike Brett
47 Brian Stancliff SWEAT360
48 Sara Bates
49 Greg Deboer
50 Ricky Guadarrama
51 Edward Branigan
52 Justin Yuen Grouptrail Cycling
53 Seamus Hartman
54 Daniel Hartung
55 Timothy Damm
56 Greg Nyhus
57 Grant Shaffer
58 Farran Hart
59 John Degenhardt
60 Shawn Mackenzie
61 Jennifer Kellems
62 Anthony Melton
63 Erik Carter
64 Lance Hall SWEAT360
65 Leland Jossy
66 Paul Speed
67 Don Gutzmann
68 Sage Hoadley
69 Bryce Foster
70 Matthew Costigan
71 Daniel Redlich
72 Jacob Morton
73 Sande Irwin
74 Mary Giswald
DNF Austin Carter
DNF Dan Grossen SWEAT360
DNF Dan Gilden
DNF Jeff Dreiling

Beginner Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Megan Mills
2 Annika Miranda Trusty Switchblade
3 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
4 Mari Little
5 Jennifer Chalmers
6 Leilani Bentley Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Cecilia Becerra
8 Natalie Mcphillips
9 Vicky Hanson Trailhead Coffee Roasters
10 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas
11 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas
12 Kristina Owen Capitol Velo
13 Traci Smolen
14 Gina Zandy ohnstad
15 Deanna Rizzo
16 Laura Heiser
17 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team
18 Lauren Malakowski
19 Kristen Ash
20 Rachel Mavis Deschutes Brewery
21 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
22 Rachel Wood
23 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
24 Halley Shultz
25 Gabrielle Steinert
26 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
27 Jennifer White
28 Claudia Halfin
29 Kara Colley
30 Nori La rue
31 Kathleen Richardson
32 Maria Schur Team Slow
33 Kristin Morrissey
34 Susan Jamison
35 Haley Guettler River City Bicycles

Category A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shannon Skerritt
2 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
3 Donald Reeb cyclocrossracing.com
4 Ben Thompson
5 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
6 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
7 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew
8 Samuel Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion
9 Patrick Means Team S+M
10 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
11 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
12 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
13 Joshua Kelley
14 James Ceccorulli bicycleattorney.com
15 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
16 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
17 Sean Babcock Kona Factory Team
18 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
19 Paul Lacava Giant
20 Brad Winn Team S+M
21 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
22 Jeremy Russell bicycleattorney.com
23 Luke Demoe
24 Ryan Garner
25 Cameron Beard
26 Graham Howard
27 Sean Corey Trusty Switchblade
28 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
29 Nat Johnson Green Submarine Records
30 Trevor Pratt
31 Ira Ryan Breadwinner Cycles
32 Joel Madrone Breadwinner Cycles
33 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
34 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
35 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
36 Chris Johnston bicycleattorney.com
37 Billy Bergen Sunnyside Sports
38 Matt Mahoney Gentle Lovers
39 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
40 Robert Carver Ironclad/Yakima
41 Christian Buesch
42 Jeff Ballantine Cyclepath Racing
43 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
44 Ty Hathaway
45 Nathan Gibson Trusty Switchblade
46 Christian Reed Green Submarine Records
47 Alex Lygo Beaverton Bicycle Club
48 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
49 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
50 David Sterry Oregon Bike Shop Racing Team
51 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth
52 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
53 Jonathan Myers Team S+M
54 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
55 Cole Lalomia Portland State University
56 Barry O'connor
57 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
58 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo
59 Dave Messenheimer Green Submarine Records
60 Troy Sexton Bridgetown Velo
DNF Brett Luelling Portland Bicycle Studio
DNF Andrew Hawley Lost Highway

Category B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kelly Nowels RAVENNA CAPITAL
2 Billy Wherley Team S+M
3 Jake Szymanski
4 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club
5 Cullen Guinn Joe Bike
6 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 Gary Szalay
8 Jon Conway
9 Shane Johnson Trinity Bikes
10 Cary Adams Natural Terrain/Rainbow Cyclery
11 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
12 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
13 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
14 Andy Edick
15 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
16 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
17 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
18 Brian Hart jr. Hapi-Go!
19 Timothy Scheumann
20 Josh Speer
21 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
22 Rick Caramadre
23 Erik Denninghoff DNR Cycling
24 Matthew Edwards
25 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
26 David Miller Team Lazy Tarantulas
27 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com
28 Chris Magel Bike Newport-Bier One
29 Nate Youngs
30 Travis Parker
31 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team
32 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
33 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
34 Christian Martin River City Bicycles
35 Kyle Mccall Trailhead Coffee Roasters
36 Geoff Grummon crank
37 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
38 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling
39 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com
40 Jesse Esch
41 ? ?
42 Matt Danielson BeerMongers Cycle Club
43 Brian Buskirk Trinity Bikes
DNF Jesse Merrithew
DNF Freddy Tincher Bridgetown Velo

Category C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Borghoff Trusty Switchblade
2 Aaron Michalson
3 Jerald Winfrey
4 Steve Raubolt SWEAT360
5 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
6 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
7 Brett Cassidy Human Powered
8 Bill Thompson Athletes Lounge Cycling Team
9 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
10 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
11 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters
12 Patrick Reedy
13 Tony Weber
14 Mike Tomlinson
15 Jeff Chochon
16 Andy Armstrong Sunset Cycles
17 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team
18 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling
19 Dan Dellitt
20 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling
21 Connor Wiles Team S+M
22 Kevin Morikawa
23 Nathan Agalzoff
24 Max Miller
25 Tim Coghlan Lost Highway
26 Randall Fransen
27 Jeremy Nichols
28 Jared Bagger
29 Josh Spivey Trusty Switchblade
30 David Hymans Metropolis Cycle Repair
31 Corey Mcmanus
32 Scott A rider Grouptrail Cycling
33 Travis White
34 James Peterson
35 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link
36 Jason Ladwig
37 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
38 John Napier Camas Bike and Sport
39 Chris Hulette
40 Adriel Weiner Metropolis Cycle Repair
41 Tony Gomez
42 Nick Schreiner
43 Chris Bathke
44 Brett Strohlein
45 Martin Joyce
46 Tim Bellis
47 Tim Kalimanis
48 Andy Morris
49 Dylan Mcnamee
50 John Ayres
51 Colin Ross Portland State University
52 Stephen Carter The Spokesmen
53 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
54 Nathaniel Wells Hapi-Go!
55 Grant Ebright
56 David Fox
57 Dante Solano DNR Cycling
58 Hannah Hart Hapi-Go!
59 Michael Davis Team Mudman
60 Christopher Landon
61 Dan Grossen SWEAT360
62 Scott Kramer
63 Tommy Fieweger The Spokesmen
64 Tarik Hadid
65 Paul Sheprow
66 Travis Bullard
67 Jacob Tong Trusty Switchblade
DNF Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling
DNF Eric Speakman Lost Highway
DNF Adam Bergerson Capitol Velo

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
2 Matt Wilkin Team S+M
3 David Rosen Sage Cycles Racing
4 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
5 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
6 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
8 Thom Kneeland
9 Michael Chesnut Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
10 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
11 John Martin Team Lazy Tarantulas
12 Pete Conklin
13 Jeff Johnston Boneyard Cycling
14 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
15 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
16 Tyson Hart Filth and Fury
17 Michael Clark
18 Dave Wrast The Spokesmen
19 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
20 Jack Trumbull
21 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair
22 Charles Henderson Lost Highway
23 Jeff Merwin
24 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
25 Jacob Balderas Nossa Familia Coffee Cycling
26 Earl Hazekamp Capitol Velo
27 Ed Jones
28 Chad Hartley SWEAT360
29 Jeremiah Hartley
30 Rutherford Brakke-pound
31 Todd Bauch
32 John Livingston Cascade Couriers/Bend Velo
33 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
34 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
35 Mike Chombeau Team Rose City
36 Jordan Slone Trusty Switchblade
37 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link
38 Tom Iverson Mountain View Cycles/Subway
39 Paul Toufar bicycleattorney.com
40 Pete Mersereau
41 Karl Winston BeerMongers Cycle Club
42 Todd Mitchell
43 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team
44 Craig Diehl
DNF Todd Hepp
DNF ? ?

Junior Men 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Ryder Uetrecht
3 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
4 Calvin Keane Bend Endurance Academy
5 Nathanael Hart Hapi-Go!
6 Tanner Wostcott Team Garam
7 Carson Griffith Bend Endurance Academy
8 Elijah Krause Bend Endurance Academy
9 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
10 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway
11 Gabriel Boatright Filth and Fury
12 Carter Hagedorn
13 Andrew Nolke
14 Miles Revenaugh
15 Owen L. rogers bicycleattorney.com
16 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle
17 Luke Soto
18 Brenner Henry
19 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 Aiden Pedroza
21 Tyler William 10.0
22 Max Nevers
23 Jakob Stoller PDX Devo Junior Cycling
24 Noah Steigerwald
25 Brady Pfeiffer
26 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
27 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo
28 Owen Kosmala
29 Jake Radtke
30 David Nyhus
31 Ben Balderas Nossa Eamilia Coffee
32 Ryan Gutierrez
33 Kyle Fabian

Junior Men 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
2 Henry Jones Bend Endurance Academy
3 Brian Hart jr. Hapi-Go!
4 Donovan Birky Bend Endurance Academy
5 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy
6 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
7 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
8 Carson Westberg WebCyclery.com
9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
10 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
11 Nate Lelack Bend Endurance Academy
12 Owen Szwaya bicycleattorney.com
13 Matt Rech Reall Racing
14 Easton Spring Bicycle Way
15 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
16 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team
17 Henry Mung
18 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club
19 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling
20 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
21 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
22 Ryan Caputo The Spokesmen
23 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
24 Peter Melton
25 Nicholas Paesler Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
26 Riley Kead
27