These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Travelstead Scalo Veloce
2 Nicholas Lemke Scalo Veloce
3 Earl Gage Scalo Veloce
4 John Verheul Scalo Veloce
5 Greg Lewis
6 James Rowan Colavita Racing Inc.
7 Fortunato Ferrara Sport Systems Mountaintop Cycling
8 Robert Sonora Colavita Racing Inc.
9 Andre-paul Michaud Durango Wheel Club
10 Thomas Jones Scalo Veloce
11 Michael Wilder Plano Athletic Cycling Club/PACC
12 Jon Delacey Durango Wheel Club
13 Randy Flores High Desert Bicycles Team
14 Albert Senft High Desert Bicycles Team
15 Daniel Appelo Scalo Veloce
16 Casey Cook The Bicycle Company Team
17 Matt Chanin High Desert Bicycles Team
18 Hawke Morgan Team Cross (TCNM)
19 Chris Rice-mcclure
20 Brandon Ewers BikeLand Developmental Factory Team
21 Wristen Paschich Scalo Veloce
22 John Algermissen NM Devo
23 Ben Welch Team Cross (TCNM)
24 Dennis Chavez Olev Rapido
DNF Parmenides Orpinel Get Out! New Mexico
DNF Caleb Thompson Racers Against Childhood Cancer

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Johnson
2 Miles Caskey
3 Case Manifold
4 Rosby Robinson Sport Systems Mountaintop Cycling

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liam Carney

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathan Santistevan Active Knowledge
2 Solomon Barsun
3 Logan Colfax Los Lunaticos
4 Averey Marquez Cottonwood Classical Preparatory School

Men Cat 1/2/3/4/5 Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Albert Senft High Desert Bicycles Team
2 Mark Thompson High Desert Bicycles Team
3 Joe Fortin The Bicycle Company Team
4 Mathew Brennan
5 Jonah Thompson High Desert Bicycles Team

Men CAT 3/4 Master 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Morozowich Durango Wheel Club
2 Guy Tann Squadra Della Pista
3 Michael Smith
4 Gavin Kennard High Desert Bicycles Team
5 Nathan Masek High Desert Bicycles Team
6 Johnny Bargeron High Desert Bicycles Team
7 John Squillaci Get Out! New Mexico
8 Todd Ringler Bike n Sport Racing
9 David Jordan Olev Rapido
10 Mark Trejtnar Rio Grande Racing Team - CSI
11 John Kibodeaux High Desert Bicycles Team
12 Christopher Bettis Sport Systems Mountaintop Cycling
DNF Todd Pilger Team Cross (TCNM)

Men CAT 3/4 Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jimmy Day Bike n Sport Racing
2 Ries Robinson Sport Systems Mountaintop Cycling
3 Alan Clark
4 Jon Dellios Nob Hill Velo
5 Mike Hunter Nob Hill Velo
6 William Mccasland Team Dayton Bicycling
7 Larry Coons
8 Michael Gaillour Rio Grande Racing Team - CSI
9 Steve Lamont Durango Wheel Club
10 Randall Silva Nob Hill Velo
11 Jeff Fleming High Desert Bicycles Team
12 Jan Bear Unattached
13 Jim Bordegaray
14 Cal Ridgeway Rio Grande Racing Team - CSI
15 Daniel Gutierrez
16 George Tapley Rio Grande Racing Team - CSI
17 Warren Hire Nob Hill Velo
18 Bradley Carvey
19 Jerry Shere Sport Systems Mountaintop Cycling
DNF Silvio Menezes Sport Systems Mountaintop Cycling

Men CAT 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonah Thompson High Desert Bicycles Team
2 Todd Ringler Bike n Sport Racing
3 Steven Morozowich Durango Wheel Club
4 Garrett Cunico The Bicycle Company Team
5 Tim Kelton
6 Nathan Masek High Desert Bicycles Team
7 Gavin Kennard
8 Reed Colfax
9 Bryan Vogel
10 Marco Quintana High Desert Bicycles Team
11 Sarah Lough New Mexico Spokette Racing Team
12 Mike Hunter Nob Hill Velo
13 P David lepell Olev Rapido
14 Jeff Krienke
15 Todd Pilger Team Cross (TCNM)
16 Bradley Pickett
17 Seamus Alessio NM Devo
18 Edward Schaub
19 George Tapley Rio Grande Racing Team - CSI
20 Noah Lujan-stone Cottonwood Classical Preparatory School
21 Greg Gates
22 Ej Andersen Team Jaggad
23 Tom Kennedy
24 Tracy Johnson
25 Wendell Egelhoff Spindoc Cycling
26 Kyle Johnson
27 Ayden Hibner-hereford Hawk's Tri-Cycle
28 Alex Fruland
29 Ryan Hess
30 Rex Manifold
31 Art Salazar

Women CAT 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nina Baum Stan's NoTubes P/b Proferrin
2 Mindy Caruso Scalo Veloce
3 Sarah Lough New Mexico Spokette Racing Team
4 Tanya Bettis Sport Systems Mountaintop Cycling
5 Jennifer Robinson Sport Systems Mountaintop Cycling
6 Tove Shere Sport Systems Mountaintop Cycling
7 Haley Fortin Get Out! New Mexico
8 Judi Mumm High Desert Bicycles Team
DNF Stefanie Kyser Unattached

Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liesl Barsun
2 Zoe Colfax Unattached
3 Maya Caskey
4 Skylar Robinson Sport Systems Mountaintop Cycling
5 Jackie Manifold
6 Stasia Barsun
7 Hailey Hamilton-baca

Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Morgan Fortin Goathead Jr. Devo
2 Hannah Linder High Desert Bicycles Team
3 Hayden Colfax Unattached
4 Vianne Hibner-hereford Hawke's Tri Cycle

Women Cat 1/2/3/4/5 Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kim Bear New Mexico Spokette Racing Team
2 Sheila Senft High Desert Bicycles Team
3 Maripat Glover Women Riding Well
4 Renee Rector Sport Systems Mountaintop Cycling
5 Polly Padilla Women Riding Well
6 Margaret Olivarez Las Piratas

Women Cat 1/2/3/4/5 Single Speed 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Fair Nob Hill Velo

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jessie Linder
2 Charlotte Linsen
3 Bailey Colfax
4 Karen Miller
5 Kimberly Mccall
6 Angela Mctee
7 Amanda Wang

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with