These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Mcdaniel
2 Jonathan Card
3 Matt Weeks WAS Labs Cycling
4 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk Juniors
5 Trevor Miller Olympus Homes Cycling Team
6 Duncan Russell Backroom Coffee Roasters / Echelon Cycling Team
7 Bruce Pisarek Central Ohio Bicycle Club
8 Ryan Comeau Team Lake Effect
9 Nathanael Ziccardi Cafe Brioso - BZ Bicycles
10 Jay Karpinski Scum City
11 Joseph Hall Queen City Wheels
12 Doug Carraway Team Six One Four
13 David Rohrer Team Athens
14 Scott Moro Ride 2 Recovery
15 Christopher Huck Wells Fargo Advisors
16 Taylor Kruse Paradise Garage Racing
17 Taylor Jones Crosshairs Cycling
18 Spencer Hackett Cap City Cycling
DNF Craig Hannibal Lake Effect Cycling Team
DNF Andrew Eastman
DNF Brian Ohara Olympus Homes Cycling Team

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zachary Chappell Team Snakebite Racing
2 Larry Hughes Olympus Homes Cycling Team
3 Aidan Seufert
4 Tom Draskovic Paradise Garage Racing
5 Shawn Aker First Strike Velo
6 Chris Niesen Bishop Bicycles
7 Sean Burkey WAS Labs cycling
8 Peter Czerwinski Backroom Coffee Roasters / Echelon Cycling Team
9 Roger Sapp
10 Scott Young Cap City Cycling
11 Charles Bossart Darkhorse Racing
12 Kurtis Fraley
13 Christopher Grisvard
14 Paul Adams
DNF William Neidinger Wells Fargo Advisors
DNF Nathan Fields Paradise Garage Racing
DNF Samuel Wright Zephyr Wheel Sports

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Niesen Bishop Bicycles
2 Dan Monnig Paradise Garage Racing
3 Ryan Young Backroom Coffee Roasters / Echelon Cycling Team
4 Vincent Francis
5 Ryan Mcloughlin
6 Brent Mayer Trek Bicycle Store of Cincinnati
7 Nathan Fields Paradise Garage Racing
8 Justin Brown Paradise Garage Racing
9 Glen Borkowski
10 Jeff Davis Cafe Brioso - BZ Bicycles
11 Andrew Fredrich
12 Corey Spilman
13 Jake Custer
14 Mark Deane
15 Larkin Kelly
16 Seth Nuckols Bishop Bicycles
17 Robert Breedlove
18 Zach Douglas
19 Jeff Borisch
20 Neal Schmitt
21 Paul Remonko COMBO Race Team
22 David Spurlock Queen City Wheels
23 Andrew Rubey
24 Dave Dubois
25 Koji Yamazaki
26 Aaron Saez
27 Pete Hitzeman
28 Mike Castello
29 Matthew Berrisford Team Six One Four
30 Ed Hayman Westerville Bicycle Club
31 Christopher Fidler
32 Chris Chacey
33 Mark Hatten Wounded Due
34 Craig Clark

Men Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jon Clous COMBO Race Team
2 Jarom Thomas COMBO Race Team
3 Neal Schmitt
4 Tom Decker COMBO Race Team
5 Kevin Wellendorf Life Time Fitness
6 Mike Mcclinchie Cap City Cycling

Men Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brent Evans Roberta's
2 Rudy Sroka Team Lake Effect
3 Glen Gardner Team Six One Four
4 Gary Hocke COMBO Race Team
5 John D. kimple
6 Scott Young Cap City Cycling
7 Layne Peters Cap City Cycling
8 Rick Voithofer Team Six One Four
9 Robert Breedlove
10 Garry Blair Trek Store Cincinnati
11 Mark Farmer Team Six One Four
12 Paul Remonko COMBO Race Team
DNF Peter Czerwinski Backroom Coffee Roasters / Echelon Cycling Team
DNF Christopher Grisvard

Mixed Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Max Clous COMBO Race Team
2 Jacob Thomas COMBO Race Team

Mixed SS Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Weeks WAS Labs Cycling
2 Ernesto Marenchin Speedgoat.com
3 Taylor Jones Crosshairs Cycling
4 Justin Brown Paradise Garage Racing
5 Dan Monnig Paradise Garage Racing
6 Larry Hughes Olympus Homes Cycling Team
7 Larkin Kelly
8 Jeremy Russell COMBO Race Team
9 Sean Burkey WAS Labs Cycling
10 Kurtis Payton COMBO Race Team
DNF Randy Patton COMBO Race Team

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lorena Brown Wells Fargo Advisors
2 Kristen Arnold Team Six One Four
3 Anneke Frankemolle
4 Kayla Starr Queen City Wheels
5 Jane Geisse Spin/Litzler Automation
DNF Amy Direen Paradise Garage Racing
DNF Laura Webb Spin/Litzler Automation

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tate Devlin University of North Carolina at Wilmingt
2 Julie Sroka Lake Effect Cycling Team
3 Pei-i Wu Team Six One Four
4 Anna Haney
5 Jennifer Peters Team Jeni's
6 Megan Amling roll:
7 Kathy Krummen

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with