These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team
2 Jordan Snyder Pro Bikes Pittsburgh Race Team
3 Steve Twining soupcan racing p/b ride on
4 Ryan Gamm Ohio Valley Velo Sports
5 Jonathan Card TEAM CARD
6 Jordan Villella PRO BIKES
7 Ryan Comeau Team Lake Effect
8 Andy Gorski
9 Paul Martin Panther/Bakehouse Granola
10 John Proppe Lake Effect Racing
11 Trevor Miller VeloScience
12 Brent Evans Roberta's Sun p/b Dawn Patrol Cycling
13 Thomas Franek
14 Bruce Pisarek COBC National Engineering
15 Jacob Crow Team Lake Effect
16 Tony Marut Bike Authority/Lake Effect
17 Rudy Sroka Lake Effect Racing
18 Christopher Huck Wells Fargo Advisors
19 John Ehrlinger Team Spin/Litzler Automation
20 Joe Mcdaniel Team Lake Effect
DNF James Baldesare Was Labs Cycling
DNF Cameron Jackson Was Labs Cycling
DNF Matt Weeks WasLabs Cycling

Men Cat 3 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Josh Direen Paradise Garage Racing
2 Andrew Eastman Headwind Cycling
3 Matthew Tinkey TOP Gear Racing
4 Zachary Chappell Snakebite Racing
5 Brent Thompson Was Labs Cycling
6 David Rohrer Team Athens
7 Ryan Fisher Swift Cycle
8 Erick Madis WAS Labs
9 William Marut Team Lake Effect/Bike Authority
10 Joseph Pallotto Team Lake Effect
11 John Ehrlinger Team Spin/Litzler Automation
12 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
13 Giordano Guagliardo W2 Racing
14 Craig Hannibal Team Lake Effect
15 Joseph Hall Mama Mimi's p/b Kenda
16 Shawn Aker Team Six One Four
17 Larry Hughes VELOSCIENCE Bike Works
18 Edward Wright Scum City
19 Taylor Kruse Paradise Garage Racing
20 Michael Clevidence Team Athens
21 Ian Broadhead Team Lake Effect
22 William Neidinger Wells Fargo Advisors
23 Kyle Johannes
24 Jason Samonds Fat Head's Brewery
DNF Rick Toler Merrill Lynch Cycling

Men Cat 4 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonas Root bikerbob.com
2 Scott Morman Stark Velo
3 Chris Niesen Bishop Bicycles
4 Daniel Brown Team Athens
5 Alexander Kinney Scum City
6 Brandon Mercer WAS Labs Cycling
7 Jack Mccann ProChain
8 Martin Zakes
9 Brian Rybak Team Spin/Litzler Automation
10 Dan Pierce Competitive Gear
11 Ryan Madis Was Labs Cycling
12 Justin Brown Paradise Garage Racing
13 Victor Allen Wheels On Fire LLC.
14 Roger Sapp Team Lake Effect
15 Paul Marasco Scum City Racing
16 Michael Minard Stark Velo
17 Guy Daggett WAS Labs Cycling
18 Travis Peebles Blazing Saddle Racing
19 Frank Dejulius Fleet Feet Sports - Cincinnati
20 Brian Boltz Was Labs Cycling
21 Chris Neag SnakeBite Racing
22 Jeff Davis Cafe Brioso-B1 Bicycles
23 Robert Breedlove Blue sky Bicycles
24 David Miceli Team Bicycle Hub
25 Mark Didomenico Blue Sky Cycling
26 David Spurlock Roll:
29 Jeff Sack Monogram
30 Jon Wolery Trek Store Cincinnati
31 Matthew Swartwout Case Western Reserve University
DNF Ron Kubala
DNF James Votaw Was Labs Cycling

Men Cat 5 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ray Karmanski
2 Billy Volchko Was Labs Cycling
3 Jared Zollars
4 Mitch Schrader Portage Cyclery
5 Peter Dy
6 Andrew Fredrick
7 Alexander Valigosky
8 Dave Dubois
9 Craig Burland
10 Tom Wozniakowski
11 Robert Pacheco
12 Mark Thomas
13 Matthew Snyder
14 Rick Deshields
15 Frank Mocilnikar
16 Ben Doohan Blazing Saddles Racing
17 Michael Campana Summit Freewheelers/Ohio Cycleworks
18 Brian King
19 Rob Giorgi
20 Jason Meyer Scum City Racing
21 Larkin Kelly
22 Evan Guarr Case Western Reserve University
DNF Richard Elwell

Women Cat 1/2/3 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sydney Guagliardo Verdigris-Village CX Team
2 Victoria Steen Team Six One Four
3 Julie Sroka Lake Effect Racing
4 Sally Price rgf solutions / cleveland clinic
5 Samantha Brode Cleveland Clinic - Carbon Racing
6 Anneke Frankemolle Cleveland Clinic / RGF

Women Cat 3 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kennedy Adams WAS Labs Cycling
2 Vicki Munnings Summit Freewheelers
3 Kristen Arnold Team Six One Four
4 Lorena Brown Wells Fargo Advisors
5 Laura Webb Team Spin/ Litzler Automation
6 Kellie Strang Cleveland Clinic RGF p/b felt
7 Elizabeth Hiser Team Bicycle Hub
8 Jillian Kellbach Queen City Wheels
DNF Angela Ridgel Snakebite Racing

Women Cat 4 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nicki Lock Team Lake Effect
2 Nikki Munvez Scum City Racing
3 Ann Feichter
4 Rebecca Schur Case Western Reserve University
5 Sandra Gliga
6 Tonya Yanik
7 Ashley Nobis Scum City Racing

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with