These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginner CCX

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Ball
2 Peter Moe
3 David Rasca
4 Joel Lujan
5 Jeremy Schotz
6 Byron Clayton
7 Scott Mccanna Pacific Power Blue Sky
8 Matt Haughey
9 Andrew Kaylor
DNF Jim Plank Blue Sky

Beginner Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Dye
2 Julie Forrest Pacific Power Blue Sky
3 Marca Murphy Therapeutic Associates Inc. Cycling
4 Yvonne Stenhouse
5 Lisa Madigan
6 Erika Gabonay
7 Dana Huseby
DNF Kristi Braat
DNF Kathy Leopola

Category A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Plews Capitol Subaru Cycling
2 Schmitt Damian Sunnyside Sports/Marcroft
3 Scotty Carlile Therapeutic Associates Inc. Cycling
4 Jeff Mcnamee Capitol Subaru Cycling
5 Brett Luelling Capitol Subaru Cycling
6 Ian Eglitis Capitol Subaru Cycling
DNF Ian Brown River City Bicycles/Tonic

Category B

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Cloyd Mona Vie
2 Todd Dye Pacific Power Blue Sky
3 Brian Muck
4 T. Kenji Sugahara Capitol Subaru Cyclling
5 Michael Vanderberg Team Dirt
6 Brian Marcroft Marcroft Cycles
7 Hugh Klinedinst Willamette University
8 Matthew Rider Three Rivers Racing
9 David Liebert Cyclepath Racing
10 Matthew Blakeley-smith Pacific Power Blue Sky
11 Josh Friberg bicycleattorney.com
12 Jesse Finch gnehm Capitol Subaru Cyclling
13 Dan Larson Half Fast Velo

Category C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brent Mattison Lazy Tarantulas
2 Ron Sines Pacific Power Blue Sky
3 Ryan Larson Pacific Power Blue Sky
4 Ryan Eisele Capitol Subaru Cycling
5 Nathan Agalzoff Team Oregon
6 Denny Burnett
7 Jons Ryerson
8 Joshua Hanselman 343 Racing
9 Chapell Miller Pacific Power Blue Sky
10 Will Cortez Crossniacs
11 Steve Langerderfer Grundelbruisers/Stewie cycles
12 Trevor O'neal
13 Jeff Liebert
DNF Chris Jackson Pacific Power Blue Sky

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aaron Coker HPChiro/Bike n' Hike/Giant
2 George Beilstein
3 Doug Addicott
4 Jim Hendrickson Falltime

Junior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Bennett Collins/Specialized
2 Julian Roden Waterfront Bicycles
3 Camden Morey

Junior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sasha Jenkins Sorella Forte

Masters 35+ A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eirik Schultz
2 Jeb Stewart S&M Eudrofit
3 Brian Spears Half Fast Velo
4 Todd Embree Pacific Power Blue Sky
5 Scott Barker
6 Adnan Kadir Aeolus Cycling
7 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside
8 Michael Romasco Capitol Subaru Cycling

Masters 35+ B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Staby NoCal BikeSport
2 Craig Ruby Waterfront Bicycles
3 Dan Werle Yazoo Brew
4 Ken Spiers bicycleattorney.com
5 Chris Wherity Collins/Specialized
6 Mark Rasmussen Capitol Velo/Lulay's Car Connection/Marcroft
7 Mitch Yoder Team S&M
8 Brian Johnson
9 Dan Larson Half Fast Velo
10 Dan Silvernail Half Fast Velo
DNF Jeff Sakacsi Darkhorse

Masters 35+ C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
2 Thomas Anderson
3 Ken Finch bicycleattorney.com
4 Jeff Lahti
5 Mark Boguslawski
6 Mark Jenkins Team S&M

Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling
2 Ron Strasser Team S&M
3 Mark Miller Pacific Power Blue Sky
4 Paul Mautner Team Rose City
5 Kevin Chudy bicycleattorney.com
6 Richard Marantz NoMad Sports Club
7 Del Scharffenberg NoMad Sports Club
8 Steve Juda
9 Bill Alsup

Masters Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gwynn Blanton
2 Laurie Daley

Masters Women 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jan Moss Team Group Health
2 Debra Windus Finnegans Toys/Discover Chiropractic
3 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
4 Meg Mautner Bike Central

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Dorfer Veloshop
2 Kurt Haas Marcroft/Capitol Subaru
3 Eddie Wang River City Bicycles
4 Will Blanton Team Oregon/Sunset Cycles
5 Paul Kanz Portland Velo
6 Mark Jenkins Team S&M

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tina Brubaker Vanilla Bicycles/Stumptown
2 Kori Kunz Poplollies
3 Jennifer Schweitzer Veloshop

Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jen Akeroyd Team Group Health
2 Sarah Tisdale Sorella Forte
3 Maren Nelson Capitol Velo/Lulay's Car Connection+E1673
4 Ellen Miller
5 Lana Pressey Ironclad Performance Wear
6 Alison Paulus Capitol Velo/Lulay's Car Connection+E1673
7 Kalli Phillips
8 Tessa Sugahara Team Group Health
9 Hava Liederbach
10 Sarah Tingey Bridgetown Velo
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with