These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior 9-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathaniel Nevins

Men Masters 30+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Rassi Little Ades Team Goose Island 312
2 William Olderr Flatlandia Cycling Team

Men Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gerrit Sinclair Bloomington Cycle Racing Team
2 Michael Hills Wheelfast Cycling Team
3 Anthony Thaller Little Ade's
4 Larry Johns
5 Eric Mcrae Spin City Racing
6 Preston Jackson PBC Racing
7 Blake Schraft
8 William Perry Bloomington Cycle Racing Team
9 Robert Murray Beverly Bike/VeePak
10 Stephen Drew Team Bicycle Heaven

Men Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Nevills Bloomington Cycle Racing Team
2 Ken Hoepker Bloomington Cycle Racing Team
3 Art Hess Wild Card Cycling
4 E Michael ozment Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF Randy Edmondson Verdigris-Village CX

Men Open Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Rassi Little Ades Team Goose Island 312
2 John Villena Rhythm Racing
3 Aaron Higley Wild Card Cycling
4 Gerrit Sinclair Bloomington Cycle Racing Team
5 Michael Hills Wheelfast Cycling Team
6 Andrew Lister Wheelfast Cycling Team
7 Kevin Pietka Cycling Republic Racing Team
8 Gavin Gould

Men Open Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Johnson Scarlet Fire Racing
2 Evan Blankenship Spin City Racing
3 Vesselin Velev
4 Neil Fortner Wild Card Cycling
5 Kyle French Wild Card Cycling
6 Alex Nemeth EGO p/b Sammy's Bikes
7 Kevin Pietka Cycling Republic Racing Team
8 Nathan Bridges Bloomington Cycle Racing Team
9 Andrew Zens Rhythm Racing
10 Yannick Le boulch Bloomington Cycle Racing Team
11 Isaac Drew Team Bicycle Heaven
12 Jon Kiner Bloomington Cycle Racing Team
13 Nick Dornik Wild Card Cycling

Men Open Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Keller South Chicago Wheelmen
2 Rick Riley Wild Card Cycling
3 Tom Keller Bloomington Cycle Racing Team
4 Ryan Hospelhorn Bloomington Cycle Racing Team
5 Ethan Stone Scarlet Fire Racing
6 Preston Jackson PBC Racing
7 Tatnai Burnett
8 Troy Brown Spin City Racing
9 Vance Scott Vision Quest
10 Ryan edwards Bertrand Bloomington Cycle Racing Team
11 Brandon Beehner Bloomington Cycle Racing Team
12 Ryan Harden Wild Card Cycling
13 Nathan Carls Wheelfast Cycling Team
14 Jeff Phelps
15 Matt Lawson
DNF Luke Taggart Wild Card Cycling

Men Open Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Larry Johns
2 Tom Keller Bloomington Cycle Racing Team
3 Troy Brown Spin City Racing
4 Aaron Garske Wild Card Cycling
5 Kevin Larson
6 Matt Lawson
7 Jeff Phelps
8 Colin Haley Bloomington Cycle Racing Team

Men Open Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Bodtke
2 David Ford Bloomington Cycle Racing Team
3 Andrew Young Spin City Racing
4 Alex Kulyk
5 Matt Wilcoski
6 Aaron Garske Wild Card Cycling
7 Donald Witt University of Illinois at Urbana-Champaign
8 Kevin Larson
9 Phil Shils Spin City
10 Michael Bernico
11 Thomas Nevins
12 David Ridley
DNF Connor Ramsey

Men Open FAT BIKE

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathan Bridges Bloomington Cycle Racing Team
2 Don Hiles wild card

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joshua Haines Tuxedo Thunder Cycling
2 Drew Hagen KCBC Racing

Women Open Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melinda Higley Wild Card Cycling
2 Anina Blankenship Balanced: Bike Fitting & Coaching Cycling Team

Women Open Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathleen Deamico
2 Janet Moore Bloomington Cycle Racing Team
3 Kelley Wegeng Wild Card Cycling

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with