These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Juniors Under 19 Cat 2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mentchaas Anderson The Neighborhood Academy
2 Cody Wagner The Neighborhood Academy
3 Caleb Simak-hoover The Neighborhood Academy
4 Ben Jackson
5 Nicholas Jones The Neighborhood Academy
6 Micah Arnold The Neighborhood Academy
7 Jake Schar Top Gear Racing
8 Tyren Harrell The Neighborhood Academy
9 Bryant Jordan The Neighborhood Academy
10 Aveion Levert The Neighborhood Academy

Masters 40 - 49 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andy Gorski Pro Mountain Outfitters
2 Frankie Ross Sette Nove
3 Jr Petsko Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
4 Matthew Tinkey Top Gear Racing
5 Chris Baker Breakaway Velo
6 Florian Lungu NovaCare Cycling
7 Dan Depenhart Silverback Racing
8 Zachary Wills
9 John D. kimple Team Jeni's
10 Mark Briercheck Ag3r-ButlerHealthSystem
11 Daniel Schar Top Gear Racing
12 Brian Suter
13 Joe Sheets Consol Energy Racing
14 Bryan Routledge ACA-Sette Nove
15 Fritz Kessler Breakaway Velo
16 Jeffrey Genova gencas cycle shack
DNF Jeff Curry NuGo/Koeles

Masters 50 - 59 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gunnar Shogren Pathfinder of WV p/b Real Juice Bar !
2 Douglass Gray First State Velo Sport
3 John Crawford UPMC / Pro Bikes
4 Jay Downs QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
5 Steve Hutter Top Gear
6 Traci Rodosta Breakaway Velo
7 Jeff Guy UPMC / ProBikes
8 Scott House Consol Energy Racing p/b PSB
9 Stephen Marlette Ag3r-ButlerHealthSystem
10 Joseph Fraas Dirty Harrys
11 Ken Mowry East End Cycling Club
12 John Mclaughlin NovaCare Cycling
13 Jeffrey Bernstein
14 Tim Zak
DNF Jeff Baul
DNF Donald Dickerson Appalachian Bicycle Racing Association

Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Ehler UPMC / ProBikes
2 Roy Gryskevich Frankford Bikes
3 Kim Butler Pro Mountain Outfitters
4 Michael Ellis UPMC / ProBikes
5 George Sagan Top Gear Racing
6 James Anglin
7 Raymond Sielski Ag3r-ButlerHealthSystem
8 Richard Grella Stark Velo
9 Richard Dahlgren Hollow Oak Land Trust
10 James Briggs Allegheny Cycling Association

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jordan Villella PRO TESTED GEAR/ AERO TECH DESIGNS
2 Jason Cyr Team Novonordisk
3 Chris Reynolds Pro mountain outfitters
4 Gary Rodosta Breakaway Velo
5 Bradley Schmalzer Pro Mountain Outfitters/Maxxis
6 Adam Cohen East End Cycling Club
7 Derek Clark Dynamic Physical Therapy Cycling Team Powered By Pathfinder
8 Mike Janeiro
9 Jason Mount
DNF Mike Quigley Steel City Endurance

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Merwin Davis Pathfinder of WV
2 Joshua Teets ProMountain Outfitters
3 Thomas Borner NuGo/Koeles
4 Adam Haller Thick Bikes/All-City Cycles/Piper's Pub
5 Jason Hochreiter NuGo/Koeles
6 Willem De boer UPMC/ Pro Bikes
7 James Braswell PATHFINDER of WV
8 Dylan Kirchner A&M Recycling
9 John Mcdanel NuGo/Koeles
10 Caleb Smith Pro Mountain Outfitters
11 Chris Hays
12 Christian Korey UPMC / Probikes
13 Alan Lucas Thick Bikes
14 J. Nathanial manchin Thick Bikes
15 Todd Harper West Liberty Cycles
19 Jedd Guthrie Pro Mountain Outfitters
20 Mike Janeiro Pro Mountain Outfitters/Sharp Medical Imaging
21 David Cornett Pro-Mountain Outfitters
22 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
23 Evan Robinson Scurvy Dogs Racing
DNF Edward Brewer Off In The Woods

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Haller Thick Bikes/All-City Cycles/Piper's Pub
2 David Galati La Prima Espresso
3 James Braswell PATHFINDER of WV
4 Theodore Denmanbrice Arrow Bicycle
5 Brian Pitell
6 Jason Miller
7 Brian White Appalachian Bicycle Racing Association
8 Curt Brown NuGo/Koeles
9 Seth Mitchell Pathfinder of WV
10 Nathan Clair Dynamic Physical Therapy Cycling p/b Pat
11 Ron Kiesel THICK BIKES
12 Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Racing
13 Chris Bailey
14 Jacob Yundt Iron City Bikes
15 Dan Depenhart Silverback Racing
16 Matthew Adams West Virginia University
17 Matt Crawford Pro Bikes
18 Abraham Roy
19 Christopher Petsko
20 Greg Klaus
21 Ben Barnett
22 Drew Smorul East End Cycling Club
23 Dennis Patton East End Cycling
24 Kyle Hitz Allegheny Cycling Association
25 Michael Coumos Iron City Bikes
26 Brian Suter
27 Ken Mowry East End Cycling Club
28 Curtis Jackson
29 Drew Dorko East End Cycling Club
30 Dan Moore
31 Jt Marra Pathfinder of WV
32 Eric Osth East End Cycling Club
33 Joseph Pershina NuGo/Koeles
34 Lesley Holler
35 Austin Bradley University of Pittsburgh
36 Birk Mcgilvrey La Prima Espresso Co. Racing
37 Joe Sheets Consol Energy Racing
38 David Schwab
39 Ted Staats
40 Tad Gorske East End Cycling Club
41 Max Fuhrman
42 Chantz Wain
43 Nathaniel Black
44 Paul Diegelman East End Cycling
45 Brian Kraska
46 Matt Williams
47 Marty Luffy
DNF Scott Bricker Allegheny Cycling Association

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ken Barker
2 Roy Leonard
3 Marvin Teets pro mountain
4 Darrell Schmitt The Neighborhood Academy
5 Charles Haas
6 Paul Smith
7 Richard Dahlgren Hollow Oak Land Trust
8 Bryant Hawson
DNF James Vitela Lone Ranger

Single Speed Cat 2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Merwin Davis Pathfinder of WV
2 Gunnar Shogren Pathfinder of WV p/b Real Juice Bar !
3 Joshua Teets ProMountain Outfitters
4 J. Nathanial manchin Thick Bikes
5 Bradley Schmalzer Pro Mountain Outfitters/Maxxis
6 Mark Briercheck Ag3r-ButlerHealthSystem
7 David Hunt THICK BIKES/PIPERS PUB/ALL-CITY
8 Robert Dubas
9 Jason Samonds Fat Head's Brewery
10 Joseph Pershina Koeles Cycling Club
11 Gabriel Defelippis East End Cycling Club
12 Fritz Kessler Breakaway Velo
DNF Jacob Yundt Iron City Bikes

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Traci Rodosta Breakaway Velo
2 Betsy Shogren Team Pathfinder of WV !
3 Stephanie Swan Rare Disease Cycling

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anna-lena Kempen All-City/Thick and Pipers Pub
2 Stephanie Burch Scurvy Dogs Racing
3 Mary Boone
4 Alice Vernon Pathfinder
5 Carolyne Whelan Scurvy Dogs Racing
6 Elise Rowe
7 Danielle Millett East End Cycling Club
8 Megan Sybeldon
9 Kataira Stotler Scurvy Dogs Racing
10 June Graham

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with