These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Travelstead Scalo Veloce
2 Nicholas Lemke HiFi/TheFeed/CraftHairStudio
3 Ryan Szabo Scalo Veloce
4 Cody Cupp
5 Michael Wilder Scalo Veloce
6 John Verheul Scalo Veloce
7 Bryan Vogel
8 Wristen Paschich Scalo Veloce
9 Hadji Corona Buff/RA Racing Apparel
10 Andrew Black High Desert Bicycles Team
11 John Algermissen NM Devo
12 Kolby Preble Clif Bar Development Cross Team
13 Douglas Torres High Desert Bicycles Team
14 Hawke Morgan Rob and Charlie's
15 Todd Ringler Bike n Sport Racing
16 John Squillaci Hawk's Tri-Cycle
17 Jonah Thompson High Desert Bicycles Team
18 Joshua Keener Northern Arizona University
19 Joe Fortin
20 Jerry Shere Sport Systems Mountaintop Cycling
21 Randy Flores High Desert Bicycles Team
DNF Parmenides Orpinel Get Out! New Mexico
DNF Greg Foster Scalo Veloce

Men CAT 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Clark Bearsmith
2 Roy Cuoco Sport Systems Mountaintop Cycling
3 Philip Neis Olev Rapido
4 Mark Tremlett
5 Jason Hinkes
6 Luis Ferrer
7 Noah Jacobson
8 Erie Cheever
9 Seamus Alessio NM Devo
10 Amrit Aristimuno
11 Michael Freund US Military Cycling Team
12 Doug Reid Greenstreet Velo Club
13 Adam Brugge Active Knowledge
14 Gavin Laur Get Out! New Mexico
15 Damien Milazzo University of New Mexico
16 Gearhart Ackerman
17 Mathew Farley
18 Michael Gomez
19 Pj Lamariana
20 Josef Jansen
21 George Tapley Rio Grande Racing Team - CSI
22 Averey Marquez Get Out! New Mexico
23 Kyle Johnson Active Knowledge
24 Wendell Egelhoff Spindoc Cycling
25 Daniel Gutierrez
26 Bradley Pickett
27 Christopher Starr
28 Neil Alessio NM Devo
29 Alexander Covington
30 Justin Van den auye
31 David Siegel
32 David Bram
33 Aaron Clark
34 Kevin Williams
35 Keith Jeneski Team Cross (TCNM)
36 Russell Milazzo
37 Bryce Bierwirth
38 Thomas Tope
39 Rosby Robinson Sport Systems Mountaintop Cycling
40 Noah Rodney
DNF Brandon Obrien
DNF Charles Probert
DNF Tayne Andrade Active Knowledge
DNF Samuel Medina

Men Junior 11-12 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Johnson Active Knowledge
2 Rosby Robinson Sport Systems Mountaintop Cycling
3 Case Manifold Jr. Devo Team
4 Jonah Masek
5 Nate Patton

Men Junior 13-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Noah Rodney

Men Junior 15-16 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonah Thompson High Desert Bicycles Team
2 Bryce Bierwirth

Men Junior 9-10 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Hawkins
2 Michelangelo Duva Austin Nationals Cycling

Men Master 40+ CAT 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Garrett Cunico The Bicycle Company Team
2 Todd Ringler Bike n Sport Racing
3 Matt Patton Sport Systems Mountaintop Cycling
4 Nathan Masek High Desert Bicycles Team
5 Matt Caruso Scalo Veloce
6 Brett Hawkins
7 Johnny Bargeron High Desert Bicycles Team
8 Mark Trejtnar Rio Grande Racing Team - CSI
9 Andy Drescher Sport Systems Mountaintop Cycling
10 Wendell Egelhoff Spindoc Cycling

Men Master 50+ CAT 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rich Walters Stan's No Tubes
2 Silvio Menezes Sport Systems Mountaintop Cycling
3 Jimmy Day Bike n Sport Racing
4 David Sammeth Spindoc Cycling
5 Kirk Rhinehart Spindoc Cycling
6 David Jordan Olev Rapido
7 Ries Robinson Sport Systems Mountaintop Cycling
8 P David lepell Olev Rapido
9 Jeff Fleming High Desert Bicycles Team
10 Jeff Krienke US Military Cycling Team
11 Larry Coons New Mexico Sports & Wellness
12 Paul Duva Austin Nationals Cycling
13 Daniel Gutierrez
14 George Tapley Rio Grande Racing Team - CSI
DNF Cal Ridgeway Rio Grande Racing Team - CSI

Men Master 60+ CAT 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Huser NM Devo
2 Jan Bear Bike n Sport Racing
3 Randall Silva NM Devo
4 Paul Laur Spindoc Cycling

Men Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alex Morgan Hills Sport Shop
2 Nicholas Lemke HiFi/TheFeed/CraftHairStudio
3 Jonah Thompson High Desert Bicycles Team
4 Patrick Steele ZiaVelo Cycling
5 Daniel Swinton
6 Mark Thompson High Desert Bicycles Team
7 Casey Cook The Bicycle Company Team
8 Chris Dineen Sport Systems Mountaintop Cycling
9 Matthew Brennan
10 Christopher Bettis Sport Systems Mountaintop Cycling
11 Keith Jeneski Team Cross (TCNM)

Women CAT 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Sturm Bear Development Team
2 Tanya Bettis Sport Systems Mountaintop Cycling
3 Tiziana Dehorney Get Out! New Mexico
4 Nina Baum Stan's No Tubes
5 Samantha Rynas
6 Jessie Linder Get Out! New Mexico
7 Elizabeth Lurz Athletes on Track
8 Morgan Fortin High Desert Bicycles Team
9 Tove Shere Sport Systems Mountaintop Cycling

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Samantha Bear New Mexico Spokette Racing Team
2 Claire Honeyfield
3 Deborah Kearney Nob Hill Velo
4 Brittany Bird
5 Alexandra Barr
6 Amanda Wang
7 Thaedra Thompson High Desert Bicycles Team
8 Jj Bear
9 Virginia Williams High Desert Bicycles Team
DNF Anita Roe Women Riding Well

Women Junior 11-12 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Autumn Hawkins

Women Junior 9-10 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Skylar Robinson Sport Systems Mountaintop Cycling
DNF Garrett Garcia

Women Master 50+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Robinson Sport Systems Mountaintop Cycling
2 Kim Bear New Mexico Spokette Racing Team
3 Renee Rector Sport Systems Mountaintop Cycling
4 Maripat Glover New Mexico Spokette Racing Team
5 Chandler Rhinehart Spindoc Cycling
6 Patricia Siegel
7 Anne Keener
8 Margaret Olivarez

Women Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anona Whitley UNM Lobos

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with