These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Connor Everett RedEye Velo 1:02:51
2 James Thompson SeaSucker / Guttenplan Coaching 1:04:22
3 Blake Norman 1:04:49
4 Brady Irwin 1:07:22
5 Todd Leedy 352 Racing p/b Bikes and More 1:09:46
6 Drew Smith VeloBrew Cycling Club 1:03:16
7 Tim Hayes SWIFT RACING 1:05:53
8 Christian Henrich Orange State Cycling 1:05:54
9 Jack Tomassetti 1:09:10
10 Eric Ehrenberg VeloBrew Cycling Club 1:05:20
11 Jackson Mehr SWIFT RACING 1:05:56

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Trevor Marshall RedEye Velo 43:37
2 Mark Chandler 46:36
3 Jason Davis 47:33
4 Adam Mcanulty 47:50
5 Bryan Harrington 48:33
6 Jason Nix 43:47
7 Brad Barbazuk 352 Racing p/b Bikes and More 45:28
8 George Hiller Florida State University 46:02
9 Paul Lawrence 47:47
10 Thane Hutcheson 50:06
11 Kyle Woodworth 50:17
12 Brian Inouye 47:41
13 Clinton Hamilton Orange State Cycling 57:19
14 Pendulumn Weaver SWIFT RACING 58:33

Men Junior 12-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jackson Mehr SWIFT RACING 36:06
2 Aiden Abbey 39:29
3 Scott Atkins Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 36:58

Men Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Josh Detwiler RedEye Velo 34:07
2 Brad Barbazuk 352 Racing p/b Bikes and More 38:13
3 Eric Mcnees RedEye Velo 34:14

Men Junior 9-11

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dawson Gibbs 36:34

Men Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Thompson SeaSucker / Guttenplan Coaching 44:19

Men Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Smith SWIFT RACING 44:03
2 Scott Atkins Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 48:03
3 Tom Gillis RedEye Velo 49:14
4 Clint Gibbs 44:28
5 Pete Miner SWIFT RACING 47:02

Men Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Norman 44:40
2 Patrick Cooper 44:42

Men P/1/2/open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Smith 1:02:38
2 Graham Gillis RedEye Velo 1:07:29
3 James Thompson SeaSucker / Guttenplan Coaching 1:09:51

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bryan Harrington 34:24
2 James Thompson SeaSucker / Guttenplan Coaching 34:32
3 Drew Smith VeloBrew Cycling Club 35:10
4 Adam Mcanulty 35:38
5 Pete Miner SWIFT RACING 38:56
6 Pendulumn Weaver SWIFT RACING 41:58

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with