These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Athena

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erika Miranda Trusty Switchblade
2 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
3 Julie Deal
4 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
5 Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Link
7 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team

Beginner Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stefan Furst Camas Bike and Sport
2 Tanner Hensley
3 Howard Draper
4 James Green
5 Adam Hayner
6 Ryan Smith
7 Kevin Bransford
8 Cesar Carrillo
9 Tanner Schulz
10 Justin Tunis
11 Tom Valencia
12 Luis Vargas
13 Joshua Boelter
14 Austin Grisham Athletes Lounge Cycling Team
15 Stephen Zadrozny
16 Paul Furst Camas Bike and Sport
17 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
18 Taylor Thompson
19 Charlie Goldston
20 Jeremy Gavelin
21 Brian Dessinger
22 Paul Nguyen
23 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
24 Max Holfert
25 Brian Fuller
26 Pat Case
27 Oliver Schrang
28 Stephen Rich
29 Eric Hagen
30 D'arcy Owen
31 Patrick Hunt
32 Chris Eves
33 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team
34 Jack Owens
35 Ethan Guse
36 Austen Sofhouser
37 Larry Coates
38 Trevor Cable
39 Dan Renn Team Slow
40 Scott Hollingsworth
41 Paul Sackman
42 Kyle Ormsby
43 Jason Flanagan Capitol Velo
44 Jeb Hendrix
45 Jim White
46 Jacob Scott Rare Disease Cycling
47 Ramsey Kail
48 Don Gutzmann
49 Teresa White
50 Ed Waters
51 Trevor Levitt
52 Mike Cornwell
53 Steven Powell
54 Dustin Long
55 Spencer Dandy
56 Will Hockett
57 Charles Halada
58 Michael Ybaben
59 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link
60 Jayson Wagner
61 Jordan Plawner
62 Nate Semm
63 Frank Mistretta
64 Tom Struzan
65 Eric Trvung
66 David Forman Grouptrail Cycling
67 Craig Mitchelldyer
68 Michael Kaiser-nyman
69 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team
70 Erin Fox
71 Sara Cadwell-kan
72 Charles Treat
73 Bryan Sutton
74 Reyaz Rohani
75 Jennifer Kulle-jones NoMads Bicycle Racing Team
76 Brandon Slack
77 Tim Mitchelldyer
78 Edward Curtiss
DNF Christopher Kaiser-nyman
DNF Drew Trapnell Camas Bike and Sport
DNF Adam Bergerson Capitol Velo

Beginner Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team
2 Tanya Littrell
3 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas
4 Hannah Yorra Boneyard Cycling
5 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team
6 Chiara Maltese Oregon Bike Shop Racing Team
7 Lauren Malakowski
8 Lindsay Walker
9 Mckunlee Westman
10 Sheila Stegerwald
11 Lauren Adrian
12 Alexandra West
13 Samantha Trost Team S+M
14 Sara Stille
15 Rachel Lemke
16 Pam Guy
17 Dani Wyeth Boneyard Cycling
18 Felicity Case
19 Kirsten Rudberg
20 Sara Carlson
21 Elizabeth Gintz
22 Nicole Mistkavi
23 Audrey Forbes
24 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
25 Julia Himmelstein
DNF Erin Calkins bicycleattorney.com

Category A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
2 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
3 Josh Kelley
4 Ben Thompson Thump Coffee
5 Sean Babcock Team S+M
6 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles
7 Schmitt Damian Portland Bicycle Studio
8 James Ceccorulli bicycleattorney.com
9 Jeremy Russell bicycleattorney.com
10 Ryan Garner Team Planet X USA
11 Patrick Means Team S+M
12 James Williams Deschutes Brewery
13 John Curry
14 Paul Lacava Giant
15 Shannon Skerritt
16 Tim Goodall Islabikes
17 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
18 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
19 Toby Swanson
20 Ira Ryan Breadwinner Cycles
21 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
22 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
23 John Dalle
24 Bill Warburton Bend Endurance Academy
25 Joel Madrone Breadwinner Cycles
26 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles
27 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team
28 Brian Hart jr. Hapi-Go!
29 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing
30 Colin Rowan Look Good Feel Good
31 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
32 Brad Winn HCH-RPM Mortgage Cycling Team
33 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
34 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
35 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
36 Patrick Jackson
37 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
38 Jeremy Dunn
39 Jeff Ballantine Cyclepath Racing
40 Eric Lagerstroom
41 Richard Machhein
42 Jonathan Myers Team S+M
43 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
44 Colã© Lalomia
45 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
46 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
47 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
48 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
49 Brent Casady
50 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
51 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com
52 David Sterry Green Submarine Records
53 Josiah Zukowski
54 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing
55 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Jake Szymanski
DNF Erik Tonkin Team S+M
DNF Nathan Gibson Trusty Switchblade
DNF Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles

Category B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
2 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team
3 Cary Adams Rolf Prima
4 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
5 Jeff Johnston Boneyard Cycling
6 Scott Warren
7 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team
8 Jared White
9 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
11 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Link
12 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com
13 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
14 David Cushman
15 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
17 David Miller Team Lazy Tarantulas
18 Christopher Muhs Look Good Feel Good
19 Ben Corbalis Portland Bicycle Studio
20 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
21 Aaron Michalson CX Pistols p/b Cyclocross.com
22 Mike Chamblin
23 Matthew White Bike Newport-Bier One
24 Nathan Agalzoff
25 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com
26 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com
27 John Rosie
28 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
29 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
30 Jason Uland Metropolis Cycle Repair
31 Matt Good Look Good Feel Good
32 Aaron Ufferman
33 Tristan Bond
34 Rafe Lenher
35 Jonathan Perlman
36 Jeremy Bowler Team 10 Barrel
37 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
38 Matt Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team
39 Dan Shaw
40 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
41 Matthew Case Steve Young has a Posse p/b Trusty Switchblade
42 Jon Pearson Therapeutic Associates Racing
DNF Emerson Webb Beaverton Bicycle Club

Category C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
2 Blaine Bartholomew
3 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
4 Brett Cassidy TheClymb.com
5 Scott A rider Grouptrail Cycling
6 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
7 Kyle Morris Therapeutic Associates Racing
8 Ben Swanson Murder of Crows
9 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
10 Jordan Reid
11 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
12 Thomas Pastor Deschutes Brewery
13 Andrew Baxter
14 Joseph Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
15 Max Miller
16 David George
17 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
18 Josh Snyder
19 Micah Sardell
20 Brad Davidson
21 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link
22 Matt Jamison
23 Brandon Jennings Grouptrail Cycling
24 Corey Fish
25 Nathanael Hart Hapi-Go!
26 Coty Irving
27 Dan Dellitt
28 John Pearson Sunset Cycles
29 Ian Boggs
30 Corey Mcmanus
31 Eric Speakman Team Lost Highway
32 Chris Page
33 John Berrigan
34 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
35 Eric Hagstette
36 Kyle Bers
37 Phil Avery Team Beer
38 Christopher Landon
39 Todd Evans
40 Anthony San filippo
41 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling
42 Stephen Carter The Spokesmen
43 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
44 Bryan Foster
45 Jordan Braun
46 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
47 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
48 Daniel Trvung
49 Chris Bathke
50 Ron Lewis Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
51 Jason Ladwig
52 Nic Kytlica Team Planet X USA
53 Eric Shaffner
54 Erik Naylor
55 Sid Hariharan
56 Kyle Kruger
57 Andy Morris
58 Kris Fischer
59 Michael Collins
60 Joshua Johansen Team 10 Barrel
61 Nathaniel Wells Hapi-Go!
62 Matt Danielson Metropolis Cycle Repair
63 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
64 Ian Lethbridge
65 Michael Dehner
66 Kyle Pratuch
67 Jeff Copus
68 Zach Lang Hapi-Go!
69 Nate Wyeth Boneyard Cycling
70 David Hankins Camas Bike and Sport
71 Martin Joyce
72 Chris Jenson
73 Daniel Jagger
74 Jason Davis
75 Matt Pittman
76 Daniel Jaffe
77 Matt Bloom GET FIT Cycling
78 Kyle Remngton
79 Charles Henderson Team Lost Highway
80 Russell Walker
81 Paul Devries Filth and Fury
82 Jeremy Erkstein
DNF Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
DNF David Rupar
DNF Sean Haggerty
DNF Mari Little BeerMongers Cycle Club
DNF Ralph Peterson
DNF Adam Moore Look Good Feel Good

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team
2 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
3 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team
4 Walter Mcknight Deschutes Brewery
5 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas
6 Tim Schauer
7 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
8 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
9 Thomas Lyttle River City Bicycles
10 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
11 Tony Weber
12 Mike Reddig Camas Bike and Sport
13 Mark Thomas Rogue
14 Matt D'elia Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
15 Tyson Hart Civilian Velonauts
16 John Martin Team Lazy Tarantulas
17 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
18 Ryan Smith Hammer Velo
19 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
20 Colby Nightingale Deschutes Brewery
21 Rutherford Brakke-pound
22 Vince Rodarte Team Planet X USA
23 Earl Hazekamp Capitol Velo
24 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
25 Jack Trumbull
26 Jon Buffaloman bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Link
27 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
28 Chris Dimano
29 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
30 Joel Sherman
31 Jeremiah Hartley
32 Justin S king
33 Eugene Ezman
34 Jeff Spencer Team S+M
35 James Thompson
36 Mark Long
37 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link
38 Jacob Roth
39 Brian Puskas
40 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
41 Todd Mitchell
42 Eron Riddle
43 Todd Foreman-kinder Veloforma
44 Ben Helgren
45 Matt Simonet
DNF Greg Lawler Team Lazy Tarantulas
DNF Dave Wrast

Junior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
3 Ian Wilson Bend Endurance Academy
4 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
5 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
6 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy
9 William Reinking Bend Endurance Academy
10 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components
11 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
12 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
13 Davis Melkonian Hood River Velo
14 Calvin Keane Bend Endurance Academy
15 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
16 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
17 Nathanael Hart Hapi-Go!
18 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
19 Spencer Scott Bend Endurance Academy
20 Paul Furst Camas Bike and Sport
21 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
22 Ben Van raalte West End Jr
23 Nicolas Campbell Bend Endurance Academy
24 Caleb Trumbull
25 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
26 Miles Revenaugh
27 Christian Dobbins West End Jr
28 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
29 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
30 Zach Lang Hapi-Go!
31 Birch Flitcraft
32 Karl Ulrich Bend Endurance Academy
33 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club
34 Owen L. rogers bicycleattorney.com
35 Evan Mobley
36 Evan Grover Bend Endurance Academy
37 Gavin Bowen
38 Jack Watson
39 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
40 Sean Harple