These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shadd Smith KCCX Elite Cyclocross Team p/b Challenge Tires
2 Mark Smelser
3 J p Brocket Ethos Racing
4 Britton Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
5 Austin Elser TradeWind Energy Cycling Team
6 Lawrence Simonson Walt's Bike Shop/Logboat Brewing Co.
7 Wesley Boyce Cycle City Racing
8 Aaron Sims Cycle City Racing
9 Shea Bergman Wilderness Sports
10 Doug Stone Cow Town Cycling Team

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Orrick KCOI Boulevard
2 Tim Herre Big D Cycling
3 Vincent Delaughder Localcycling.com
4 Matt Gilhousen TradeWind Energy Cycling Team
5 Jon Sink Team Colavita/ Parisi Coffee
6 Alexander Stanley KCOI U20
7 Richard Barrett GP Velotek
8 Matt Maher Prologue Racing
9 Jeret Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
10 Larry Jones Cycle City Racing
11 Cole Johnson Localcycling.com
12 Eric Howser KCOI Boulevard
13 Chris Locke Cow Town Cycling Team
14 David Wathen Cow Town Cycling Team

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Clay Steinkuhler
2 Tony Sherman
3 Lucas Borkowski
4 Kurt Mckinsey
5 Bob Kimbrough KCOI Boulevard
6 Russ Jones
7 Mark Earles Team Colavita/ Parisi Coffee
8 John Hutchinson Townie Syndicate
9 Scott Johnson Prologue Racing
10 Jesse Miguel Localcycling.com
11 Ian Stone Team Colavita/ Parisi Coffee
12 Conner Rainey Osceola Velo Club
13 Daniel Hooks Team Colavita/ Parisi Coffee
14 Brendan Sheehan Santa Fe Trails Racing Team
15 Jandle Johnson Localcycling.com

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Thompson South City Cycling Club
2 Hunter Adams
3 Mark Deboer Prologue Racing
4 Joel Butner GP Velotek
5 Kenny Carlson KCBC Racing
6 John Field GP Velotek
7 Ron Evans
8 Alexander Flunker
9 Ben Christian
10 David Downy
11 Duane Denney Santa Fe Trails Bicycle Racing
12 Colby Cooper
13 Ryan Adams Townie Syndicate
14 Lucas Antes
15 Dennis Case Team Go! Racing
16 Aaron Rodgers
DNF Ivan Cabezas

Men Junior 9-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Damien Hobbs Santa Fe Trails Bicycle Racing
2 Isaiah Delaughder KCOI U20
3 Finn Smith KCOI U20
4 Francis Sheehan
5 Nathan Wisdom KCOI U20
6 Cruz Dreiling
7 Logan Hall

Men Masters 40+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rick Moseley 360 Racing
2 Paul Aldeguer Big D Cycling
3 Eric Burch KCOI Boulevard
4 Travis Habrock Team Horizon Cycling
5 Michael Yeager Slimenundgrossen
6 Gary Mapes Team Go! Racing
DNF John Perry Team Colavita/ Parisi Coffee

Men Masters 50+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Doug Long 360 Racing
2 James Clevenger Big D Cycling
3 Jeffrey Unruh Slimenundgrossen
4 Chip Zimmer Big D Cycling
5 Brian Williams Slimenundgrossen
6 Tim Bergman Localcycling.com
7 Greg Vaught Big D Cycling
8 Brian Duff
9 Michael Berning KCOI Boulevard
DNF Dean Parker 360 Racing
DNF Tim Black Localcycling.com

Men Masters 60+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Wentling Midwest Masters Cycling Team-KS
2 Steve Schweiker Ethos Racing
3 David Wamsley 360 Racing
4 William Jennings Big D Cycling

Men Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Britton Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
2 Lawrence Simonson Walt's Bike Shop/Logboat Brewing Co.
3 Scott Dreiling KCOI Boulevard
4 John Williams Team Colavita/ Parisi Coffee
5 Matthew Speer VCRC Factory Racing
6 Bill Anderson 360 Racing
7 Brian Batson Localcycling.com
8 Patrick Schlager Osceola Velo Club

Men Youth 6-8

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dane Hooks KCOI U20
2 Elijah Berberian
3 Gabriel Schmitz

Women Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kelly Goodwin Fearless Femme p/b Pure Energy Cycling-Vie 13
2 Jennifer Herrell rhoades Trek Bicycle Store of KC
3 Katherine Kelter Team Colavita/ Parisi Coffee

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Borkowski Women's Free State Racing
2 Allison Adams 360 Racing

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rochelle Schleicher Free State Racing
2 Erin Shaffer Team Colavita/ Parisi Coffee
3 Kathryn Gaherty KCOI Boulevard
4 Melissa Sanderson
5 Jennifer Mcguire

Women Masters 40+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wanda Simchuk Localcycling.com
2 Karen Pritchard 360 Racing

Women Masters 50+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jenny Wisecook KCOI Boulevard
2 Becca Williams LocalCycling.com

Women Masters 60+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Glenda Taylor Women's Free State Racing

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with