These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Gilman
2 Blake Norman
3 Scott Atkins
4 Perez Jonathan
5 Michael Wiemer
DNF John Kingham SWIFT RACING

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Davis
2 John Vega Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
3 Omar Machiste Colavita Racing, Inc.
4 Dave Severn R & M
5 Brian Collie
6 Chris Rupe
7 Trent Nemitz
8 Charles Casagrande Sons of SeaSucker
9 Brad Barbazuk 352 Racing p/b Bikes and More
10 William Taylor
11 Claudio Macieira Team Kyles Bike Shop
12 Sean Dotson RND Racing presented by VICC
13 David Kessler
14 David Fleet US Military Cycling Team
15 David Stevens
16 Robert Fenderson RND Racing presented by VICC
17 John Tenney Orlando Runners and Riders
18 Steve Collins
19 Patrick O'shea
DNF Joel Duncan RND Racing presented by VICC

Men Junior 12-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Harrison Knight Cycle Youth
2 Jacob Thornton
3 Chase Forman

Men Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Meucci
2 Thomas Barbazuk 352 Racing p/b Bikes and More

Men Junior 9-11

Pl First Name Last Name Team Time
1 Clayton Knight Cycle Youth
2 Dawson Gibbs

Men Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Clint Gibbs
2 Leo Sandoval Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
3 Graham Partain SWIFT RACING
4 Keith Richards SWIFT RACING
5 Vitor Alexandre Colavita Racing, Inc.
DNF Erik Mogelvang
DNF Zach Fout Gearlink p/b Roman & Gaynor Law

Men Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zoltan Tisza
2 Joel Rierson Garneau Florida
3 Brian Knight
4 Scott Atkins Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
5 Pete Miner SWIFT RACING
6 Michael Toth Gearlink p/b Roman & Gaynor Law

Men Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Biran Davis Treasure Coast Racing
2 Steve Noble Infinity Bike Shop
3 Dan Sullivan West Coast Cycling
4 Paul Schwartz Orlando Road Club
5 David Norman
6 Brad Scott RND Racing presented by VICC
7 Charles Griffiths
DNF Franz Biron keefer Infinity Bike Shop

Men P/1/2/open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Woodall
2 Josh Thornton Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
3 Eric Smith
4 Olivier Vrambout Solidsurface Fueled By Waffle Power
5 Javier Riveria
6 Chris Slack
7 Leo Sandoval Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
DNF Tic Bowen

Mountain bike

Pl First Name Last Name Team Time
1 Clint Gibbs
2 Erik Mogelvang
3 Kelly Laborde
4 Chris Rupe
5 David Fleet US Military Cycling Team
6 Michael Ploch Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
7 John Tenney Orlando Runners and Riders
8 William Bolton

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Woodall
2 Zach Fout Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
3 Chris Slack
4 Michael Toth Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
5 Harrison Knight Cycle Youth
6 John Vega Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
7 Bernard Jee
8 Charles Casagrande Sons of SeaSucker
9 David Kessler

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Darla Woodall
2 Barbara Meucci
3 Pendulumn Weaver SWIFT RACING
4 Melinda Behrens

Women Junior 9-11

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mallory Bryan AAA Cycling Team

Women P/1/2/3/open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rebecca Laborde
2 Diane Blake Colavita Racing, Inc.
3 Nicole Carson

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with