These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shawn Mitchell Team Rhino Rush
2 Javier Colton Bend Endurance Academy
3 Brian Fuller Broken Spoke Cycling
4 Andy Petersen
5 Jeremy Whitman
6 Mark Schafer Eastside Cycles-Idaho
7 Andrew Filler Eastside Cycles-Idaho
8 Mike Kennedy
DNF Cory Bolen Eastside Cycles-Idaho

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Morra
2 Adam Wirth
3 Damien Salerno
4 Ian Megale
5 Ryan Faber Eastside Cycles-Idaho
6 Ian Mullens
7 Charles Stearns Bobs Bicycles Cycling Club
8 Nick Stroud University of Idaho
9 Nathan Abel Rolling H Cycles
10 Henry Harper St. Lukes Sports Medicine

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Fitzpatrick
2 Matt Green Eastside Cycles-Idaho
3 Jake Hampton
4 Shaun Staples
5 Christian Mckenna
6 Paul Shiflet Intermountain Cycling Organization
7 Brandon Hampton
8 Lee Debruler Lost River Cycling Club
9 Josh Udesen
10 Noah Richter
11 Brent Hocklander
12 Gregg Lasher
13 Rob Barnes
14 Andrew Harris Team Rhino Rush
15 David Peterson
16 James Field
17 Robert Sloan
18 Jarred Blankenship
19 Jason Elder Monster Media Elite Masters
20 Spencer Oldemeyer
DNF Brian Mcclain
DNF Doug Oplt

Men Master 35+ Cat 3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Gustafson Eastside Cycles-Idaho
2 Tristan Jones
3 Jeremy Frei Eastside Cycles-Idaho
4 Brian Baker Broken Spoke Cycling
5 Gregg Lasher

Men Master 45+ Cat 2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bill Reed
2 Dave Byers
3 Rich Brown St. Lukes Sports Medicine
4 Tim Kelley

Men Master 55+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Russell Thorstrom
2 Scott Grill

Women Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kate Shanahan Eastside Cycles-Idaho
2 Sara Lloyd
3 Abigail Youngwerth BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nancy Odle Broken Spoke Cycling
2 Tiedji Baker Team Bobs-Bicycles.com/VeloWomen

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erin Morra TEAM ICO
2 Beth Fortuna Eastside Cycles-Idaho
3 Alexandra Aaker
4 Luce Peterson
5 Kelsey Spiegel Team Bobs-Bicycles.com/VeloWomen
6 Corrine Vegter
7 Erin Shelton Team Bobs-Bicycles.com/VeloWomen

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with