These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men A Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Justin Doll X-Men, The
2 Justin Lindine Team Redline
3 Jason Sager Angry Catfish
4 Troy Heithecker Roosters/Bikers Edge-UT
5 Mark Flis X-Men, The
6 Thomas Cooke Squadra Flying Tigers
7 Bender Jeff
8 Cameron Hoyer
9 Richard Caramadre
10 Todd Taft Ski Utah Cycling Team
11 Tyler Servoss LiVe Well p/b Bountiful Bicycle
12 Paul Lastayo Ski Utah Cycling Team
13 Mark Fisher
14 Shane Dunleavy Ski Utah|Plan 7

Men B Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Brown SDG Bellwether pb Krema Peanut Butter
2 Ryan Clayton
3 Racer Gibson X-Men, The
4 Bradley Thurgood
5 John Thomas
6 Tyler Mullins
7 Unknown Unknown

Men B Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jon Lee
2 Matthew Nelson SaltAir Cross Fever
3 Joshua Mccarrel
4 Scott Laroche Bountiful Bicycle Racing
5 Jeremy Ward
6 Jason Olsen
7 Tj Stone Ski Utah|Plan 7
8 Drew Demarco Canyon Bicycles-Shimano
9 James Howton
10 John Karren Ski Utah|Plan 7
11 John Rech
12 Ryan Cobourn
13 Ryan Borrowman
14 Aaron Mullins
15 Unknown Unknown
16 Demetrius Leach Canyon Bicycles-Shimano
17 Ronald Brown
18 Van Higley
19 Russell Hitchcock

Men Collegiate Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bradley Thurgood
2 Tyler Mullins

Men Master 35+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric White
2 Jason Hendrickson FFKR - CONTENDER RACING
3 Racer Gibson X-Men, The
4 Jeremy Ward
5 Robert Hansen Canyon Bicycles - Shimano
6 James Howton
7 Aaron Olsen Velosport Racing

Men Master 45+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Cooke Squadra Flying Tigers
2 Bob Saffell
3 Paul Lastayo Ski Utah Cycling Team
4 Trent Donat Michelob Ultra - Big Shark Racing
5 Richard Caramadre
6 Todd Taft Ski Utah Cycling Team
7 Joseph Brubaker Ski Utah|Plan 7
8 Mark Fisher KUHL
9 Greg Sironen Canyon Bicycles-Shimano
10 Jeff Flick Rocky Mountain Cycling Club
11 Darrell Davis Velosport Racing
12 Jim Deschenes
13 Michael Macci
14 Shane Dunleavy Ski Utah|Plan 7

Men Master 55+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lewis Rollins FFKR - CONTENDER RACING
2 Rick Morris
3 Donald Leach

Women A Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ali Knutson Harristone/Sun Valley Mortgage Cycling
2 Laura Howat Ski Utah|Plan 7

Women B Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ali Knutson Harristone/Sun Valley Mortgage Cycling
2 Lupine Cramer Roosters/Bikers Edge-UT
3 Lisa Fitzgerald
4 Caprise Satterfield

Women Master 35+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Thornquist
2 Lisa Fitzgerald
3 Linda Lastayo
4 Lara Fisher
5 Kristin Petersen
6 Kelly Mcpherson

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with