These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Juniors 1-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Durand Hagerty Cycling

Juniors 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Durand Hagerty Racing
2 Andrew Mcbride Wolverine Sports Club
3 Patrick Reed Flying Rhino Cycling Club

Men Beginner Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Meredith Velo City Cycles
2 Westcott Gail
3 Matthew Wozniak Ann Arbor Velo Club, Inc.
4 David Chapman
5 John Sohn
6 Greg Reed Flying Rhino Cycling Club
7 Andrew Owens
8 Mat Mchenry
9 Jon Dee coulter
10 Mike Priehs
DNF Mike Scannell

Men Elite Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Josh Johnson ICC BISSELL-ABG-GIANT
2 Brian Kearns Ann Arbor Velo Club, Inc.
3 Rick Wetherald Athletes on Track
4 Daniel Soltan Ann Arbor Velo Club, Inc.
5 Max Staran Wolverine Sports Club
6 Ben Wright Wolverine Sports Club
7 Cameron Robertson Wolverine Sports Club

Men Expert 19-34 Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nick Zendler Team O2
2 Jay Ganser
3 Tyler Trask Ann Arbor Velo Club, Inc.
4 Kyle Carver Ann Arbor Velo Club, Inc.
5 Mark Kransz Michigan Technological University
6 William Kannenberg
7 Greg Johnson Flying Rhino Cycling Club
8 Ryan Mckinnie

Men Expert 35-44 Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Mcbride Cadieux Bicycle Club
2 Nick Gill KLM/Cold Stone
3 Joshua Neider
4 Todd Freidinger
5 Kevin Mcgrew Ann Arbor Velo Club, Inc.
6 Brian Rosewarne Ann Arbor Velo Club, Inc.
7 Aaron Gardner Dogfish/Team Noah
DNF Sean Geary Ann Arbor Velo Club, Inc.

Men Expert 45+ Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aric Dershem Leadout Racing
2 Talbot Hack Ann Arbor Velo Club, Inc.
3 Kevin Gamper CFT-Sinas Dramis Law
4 Kenneth O'day
5 Michael Boruszok KLM/Cold Stone
6 Bill Sloney KLM/Cold Stone
7 Larry Bohnsack Wheels in Motion
8 David Zatek
9 Mark Warner CFT-Sinas Dramis Law
10 Gerry Naski Wolverine Sports Club

Men Masters 35+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wade Burch Bike Law
2 Todd Greene KLM/Cold Stone
3 John Osgood KLM/Cold Stone
4 Benjamin Christian Cycletherapy
5 Vincent Cirilo Revolution Racing Cycling Team
6 Wendell Delvalle Cycle To Fitness Racing Greyhounds
7 Alex Monte-sano
8 Andy Fedewa Flying Rhino Cycling Club

Men Masters 45+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rich Stark Ann Arbor Velo Club, Inc.
2 Brian Harville Flying Rhino Cycling Club
3 Jim Hilditch Cycle To Fitness Racing Greyhounds
4 Michael Belanger Racing Greyhounds
5 Tim Faas Wolverine Sports Club
6 Peter Thompson
7 Gerry Naski Wolverine Sports Club

Men Sport 19-34 Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Beams
2 Stefan Cerbin
3 Tim Panagis Ann Arbor Velo Club, Inc.
4 Ryan Mcloughlin University of Michigan
5 Charles Macdonald Cycle To Fitness Racing Greyhounds
6 Shawn Hoffman Bike Law
7 Dan Merian
8 Huy Tran Ann Arbor Velo Club, Inc.
9 Bradley Green
10 Jonathon Vibbart Ann Arbor Velo Club, Inc.
11 Stephen Doll Ann Arbor Velo Club, Inc.
12 Michael Pendleton Ham Cycles
DNF Justin Joque Ann Arbor Velo Club, Inc.

Men Sport 35-44 Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Ellis Ann Arbor Velo Club, Inc.
2 Brian Pirrie Ann Arbor Velo Club, Inc.
3 Todd Meredith Velo City Cycles
4 Gary Mudd
5 Nicholas Childers KLM/Cold Stone
6 Benjamin Clark Team Clark Logic
7 Paul Steigerwald Wheels in Motion
DNF Matt Raezler Ann Arbor Velo Club, Inc.
DNF Curt Potocki KLM/Cold Stone
DNF Jim Goerlich Team Sandbag

Men Sport 45+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig North Ann Arbor Velo Club, Inc.
2 Tom Wamsley Ann Arbor Velo Club, Inc.
3 Tom Lawrence
4 John Krauss Ann Arbor Velo Club, Inc.
5 Unknown Rider
6 Jeffery Hill Flying Rhino Cycling Club
7 Kent Booth
8 Edwin Ho Wolverine Sports Club
9 Craig Dittmer Cycle To Fitness Racing Greyhounds
10 Robert Hair Flying Rhino Cycling Club
11 Anders Gustafson

Single Speed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Ganser
2 Andy Fedewa Flying Rhino Cycling Club
3 Colin Hebert Ann Arbor Velo Club, Inc.
4 Shawn Schaffert Flying Rhino Cycling Club
5 Robert G burnett University of Michigan-Ann Arbor

Women Beginner Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathleen Ropella Ann Arbor Velo Club, Inc.
2 Melissa Seymour Team O2
3 Jessica Zendler Ann Arbor Velo Club, Inc.
4 Jennifer Wetheart
5 Heidi Snyder
6 Middy Matthews
7 Kari Alsager
8 Jessica Lalonde
9 Katherine Carl

Women Elite Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniela Mehech Case Western
2 Mallory Miller VeloFemme p/b Litzler
3 Jenny Carmichael Bike Law
4 Sarah Temby Rochester Bike Shop
5 Danielle Mullis Andrie Junior Development Team
6 Adrienne O'day
7 Erin Robertson Wolverine Sports Club

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with