These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 40+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Orrick KCOI Boulevard
2 J p Brocket Kuat Racks Racing
3 Eric Burch KCOI Boulevard
4 Josh Taylor Slimenundgrossen
5 Scott Stevens Midwest Cycling Trek Stores of KC
6 Matt Gilhousen TradeWind Energy Cycling Team
7 Tony Sherman Prologue Racing
8 Patrick Angell
9 Gary Mapes Team Go! Racing
10 Shane Jones
11 Matthew Morgan
12 Chris Kline

Men 50+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen Songer 360 Racing
2 James Clevenger Big D Cycling
3 Jeffrey Unruh Slimenundgrossen
4 Paul Fancher Big D Cycling
5 Doug Campbell Raging Bull Racing
6 Greg Vaught Big D Cycling
7 Chip Zimmer Big D Cycling
8 Brian Duff 360 Racing
9 Jennifer Herrell rhoades Midwest Cycling Trek Stores of KC
10 David Romisch GP Velotek
11 Michael Berning KCOI Boulevard
12 Jon Parker KCOI Boulevard
13 John Vansooy

Men 65+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Schweiker Ethos Racing
2 Reg Robertson Big D Cycling
3 Larry Warkentine LOCO Cycling Inc

Men 9-18 Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Damien Hobbs Santa Fe Trails Racing Team
2 Nigel Vaught Big D Cycling
3 Finn Smith KCOI U20
4 Conner Rainey Osceola Velo Club
5 Corey Chrissan
6 Brandon Waldorf GTG Racing
7 Liam Ellis KCOI U20
8 John Beemer
9 Dane Hooks KCOI U20
10 Chris Braley Big D Cycling
11 Henry Martell
DNF Cooper Sloan

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Schmalz
2 Shadd Smith Elevate Elite Cycling Team
3 Britton Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
4 Garrick Valverde TradeWind Energy Cycling Team
5 Tim Herre Big D Cycling
6 Jason Douglas Team Horizon Cycling
7 Austin Elser TradeWind Energy Cycling Team
8 Andrew Strempke Team Colavita/ Parisi Coffee
9 Mark Horn KCBC Racing
DNF Micah Gordon Team Colavita/ Parisi Coffee
DNF Adam Keck Team Colavita/ Parisi Coffee

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Thompson SBC Cycling
2 Jeret Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
3 Nicholas Comiskey Big D Cycling
4 Mark Deboer Prologue Racing
5 Rocky Remy MidwestVelo
6 Dan Schaeffer KCBC Racing
7 Jeff Baker Jacomo Racing p/b Alloy Wheel Repair
8 Kurt Mckinsey
9 Tony Sherman Prologue Racing
10 Brian Snyder GP Velotek
11 Adam Roeser KCBC Racing
12 Matt Maher Prologue Racing
13 Scott Williamson Olathe Subaru Cycling
14 Tony Stanislav Chamois Butt'r Cycling Team
15 Eric Howser KCOI Boulevard
16 Hayden Mclaughlin
17 Gary Mapes Team Go! Racing
18 Alexander Stanley Range Mountain Bike Association
DNF Ryan Eggen Team Go! Racing

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cody Jones
2 Hunter Adams Osceola Velo Club
3 Lucas Borkowski 360 Racing Team
4 Steve Vannieuwenhuyse Big D Cycling
5 Scott Johnson Prologue Racing
6 Erik Riker Prologue Racing
7 Zach Chan Team Colavita/ Parisi Coffee
8 Ivan Cabezas Team Colavita/ Parisi Coffee
9 Dustin Burgardt
10 Chuck Remboldt US Military Endurance Sports
11 David Corwin Bicycle Shack Racing
12 John Vansooy
13 Peter Williams Osceola Velo Club
14 Matt Oneil Team Colavita/ Parisi Coffee
15 Keith Skillman GP Velotek
16 Conner Rainey Osceola Velo Club
17 Samuel Swearngin Localcycling.com

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Lewin Grip N Rip
2 Alexander Flunker GTG Racing
3 Jonathan Ruhlen
4 Matthew Morgan
5 Ryan Adams Townie Syndicate
6 Jesse Oberweather
7 George Kramer
8 Bob Waldorf GTG Racing
9 Sander Downs
10 Dale Nichols
11 Eric Rabe
12 Randy Braley Big D Cycling
13 Barclay Berberian
DNF Erin Shaffer Team Colavita/ Parisi Coffee
DNF Corey Chrissan

Men Master 60-64 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Doug Long 360 Racing
2 Paul Engler GP Velotek

SS Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Britton Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
2 Andrew Strempke Team Colavita/ Parisi Coffee
3 Kyle Guinn KCBC Racing
4 Mark Horn KCBC Racing
5 Hunter Adams Osceola Velo Club
6 Karl Jackson Cycle City Racing
7 Patrick Schlager Osceola Velo Club

Women 40+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karen Pritchard 360 Racing
2 Tanya Hoffman stevens Midwest Cycling Trek Stores of KC

Women 50+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Renae Weaver Free State Racing
2 Rochelle Schleicher Women's Free State Racing
3 Jenny Wisecook KCOI Boulevard
4 Teresa Jarzemkoski Localcycling.com

Women 60+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Becca Williams Localcycling.com

Women 9-18 Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carolina Navarro KCOI U20
2 Liliana Navarro KCOI U20
3 Daphne Bracker sturm

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katherine Kelter JET Cycling
2 Amy Borkowski Women's Free State Racing
3 Renae Weaver Free State Racing
4 Rochelle Schleicher Women's Free State Racing

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erin Shaffer Team Colavita/ Parisi Coffee
2 Tori Brocket Ethos Racing
3 Alyson Green
4 Amy Vannieuwenhuyse Big D Cycling
5 Christy Huntington KCOI Boulevard
6 Carly Teater Women's Free State Racing
7 Sarah Kramer
8 Stacey Kelter
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with