These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Carey

Junior 9-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
2 Coleson Lindsey
3 James Lloyd Rogue Velo Racing
4 Sean Hughes Rogue Velo Racing
5 Andrew Wiles
6 David Carey
7 David Wiles
8 Anna Powell Altius Cycling Team

Men Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Plank Endorphin Fitness
2 Matthew Donahue DCMTB
3 Eric Crandell Rogue Velo Racing
4 Adam Northup
5 Mickey Turner
6 Nathan Ayers Full Spectrum Racing p/b Coqui Cyclery
7 Chance Ebersold
8 Paul Deeble Shenandoah Valley Bicycle Coalition
DNF Anthony Bream Celerity Cycling p/b Brooks Systems

Men Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gary Roach EAST COASTERS/roachdental.com
2 Ken Bell Rocktown Racing
3 Thomas Richeson Design Physis Racing
4 Tim Powell Team Novo Nordisk
5 William Gilmer Celerity cycling
6 Christian Sheridan BRC Racing p/b Reynolds GM/Subaru
7 Michael Shirley Rogue Velo Racing
8 Thomas Craney RunRideRace
9 John Messersmith Altius Cycling Team
10 Doug Keim Sportif Coaching Group
11 Frank Haranzo
12 Jason Lloyd Rogue Velo Racing
13 Tony Dalessio NCVC/UnitedHealthcare
14 Gordan Van hook
15 Cary Lindsey
DNF Brian Shields Team Carytown Bicycle Company

Men Open Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Carey
2 Westyn Wilhelm Celerity Cycling p/b Brooks Systems
3 Benjamin Lepene
4 Christapher Lang
5 Frank Deal East Coasters/VCC
6 Wes Douglas Rocktown Bikes
7 Eric Carlson
8 Jason Wood Bikes Unlimited
9 John Messersmith Altius Cycling Team
9 Robert Carrico Altius Cycling Team
10 James Lloyd
11 Jason Lloyd
12 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare
DNF Christian Sheridan BRC Racing p/b Reynolds GM/Subaru
DNF Eric Crandell

Men Open Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brad Fiala Bluestone Bike & Run
2 Derek Clifton Bryce Bike Park
3 Alexander Midkiff
4 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
5 James Doyle WWVC Racing
6 Michael Shipp East Coast Bicycles
7 Jon Fields
8 Timothy Smiley WWVC Racing
9 Sam Roach EAST COASTERS
10 Nathan Ayers Full Spectrum Racing p/b Coqui Cyclery
11 Johann Zimmermann
12 Peter Jasiurkowski Piedmont Rising
13 James Lloyd
14 Tyler Yoder
15 Paul Deeble Shenandoah Valley Bicycle Coalition
16 Chance Ebersold
17 Brad Turner Full Spectrum Racing p/b Coqui Cyclery
18 Flynn Hulver Bryce Bike Park / LDB Insurance
19 Michael Lehman Tarmac and Trails
20 Cully Macdonald
21 Dan Wright Twin Six
22 Jonathan Treloar
23 Bill Davis Potomac Velo Club
24 Phillip Gockel
DNF Thomas Berry

Men Open Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Flaten US Military Cycling Elite Team
2 Charles Snyder
3 Adam Williams Rocktown Racing
4 Matt Earman
DNF Connor Bell Rocktown Racing

Men Single Speed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Connor Bell Rocktown Racing
2 Adam Williams Rocktown Racing
3 Christopher Michaels Rocktown Bicycles
4 Dan Wright

Women Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Denelle Grant Bike factory elite
2 Laura Pyle BFF Bikes
3 Sonya Richeson River City Women's Racing
4 Brandy Adams

Women Open Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Maggie Barton Team Carytown Bicycle Company
2 Laura Pyle BFF Bikes
3 Michelle Adams Rogue Velo Racing
4 Sharon Leary Carytown Bicycle Company Women's
DNF Brandy Adams
DNF Malissa Hundley

Women Open Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cathryn Murphey
2 Michelle Adams Rogue Velo Racing
3 Adrien Arnold River City Women's Racing
4 Sharon Leary Carytown Bicycle Company Women's

Women Open Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kelly Paduch Rocktown Bicycles/Vanderkitten
2 Denelle Grant
3 Jennifer Pope Rogue Velo Racing
4 Misty Tilson Rocktown Racing
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with