These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Mccord
2 Wael Amara
3 Shawn Carroll BBC p/b WheelWorx

Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Randy Kerr
2 Charles Rossignol Litespeed-BMW
3 Scott Staubach Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mini
4 Jim Farmer Privateer Cyclocross Chattanooga
5 Butch Sims Palmer Cycling
6 Eddie Kababik Six26 Cycling
7 Robert Tamburello
8 Daniel Askren Godspeed Racing
9 Townsend Myers Semi-Tough Racing
10 Todd Bright
11 Jason Parker

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jerry Dufour Team Mugshots
2 Alexander Ray
3 Joseph Dabbs Infinity Cycling
4 Matthew Reeves
5 Mike Hurley

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Connell Patterson Peachtree Bikes
2 Jonathan Crain
3 Nick Scott
4 Michael Boedigheimer
5 Said Assali
6 Chad Hubbard
7 Christopher Reed Semi-Tough Cycling Club
8 Sean Williamson Team Mugshots
9 Terry Jacks
10 Luke Caldwell Extract.coffee - Rocket Espresso

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Caldwell Extract.coffee - Rocket Espresso
2 Bernd Greimel Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mini
3 Davis Yarbrough Blevins Bicycle Company
4 Arthur Wilke Blevins Bicycle Company
5 Matt Nunnelly
6 Michael Powell Team Mugshots
7 Shawn Carroll BBC p/b WheelWorx
8 Kye Cole
9 Josh Vandall
10 Matthew Burks
11 Peter Walton Semi-Tough Racing
12 William Seitz GSMR
13 Jeffrey Haines GSMR

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brice Johnson
2 Brandon Valenzuela Blevins Bicycle Company
3 Alex Green
4 Jacob Huggart
5 Dustin Hoover Blevins Bicycle Company
6 Brian John Blevins Bicycle Company

Men Junior 15-18 HS Boys

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Bayer

Men Junior 9-14 JH Boys

Pl First Name Last Name Team Time
1 Grayson Davis
2 Carmine Miller
3 Braeden Parker

Men Masters 35+ Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kale Frames
2 Gregory Curl Blevins Bicycle Company
3 David Lachance
4 Matthew Swerdlin BUMP INC.
5 James Walker
6 Jason Williamson HUB City Velo
7 Merrell Smith
8 Greg Caldwell

Men Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Randy Kerr
2 Murphy Davis Toyota Forklifts of Atlanta
3 Max Diaz
4 David Lansden

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gretchen Mcelven
2 Andie Thompson Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mini
3 Daria Nicke BAMACROSSCX
4 Kimberly Clements Rouler Racing
5 Alexandra Martinez Sorella Cycling

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rhea Aldridge Rouler Racing
2 Roxanne Smith Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mini
3 Jennifer Undutch Sorella Cycling
4 Mary Gilmore
5 Brittney Carnell

Women Junior 15-18 HS Girls

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daria Nicke BAMACROSSCX
2 Jolie Dufour

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with