These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior Women (18-19 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katie Macaskill independent 0:58:25
2 Melissa Lavigne skinouk vdm +0:35
3 Julia Maine independent -1 lap

Master Men A (30-39 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Lees Nine2FivePro.com 1:05:20
2 Michael Asselstine Nine2FivePro.com +2:09
3 Bruno Lafontaine Peccos +2:14
4 Mark Wheeler independent +2:34
5 Daniel Caron independent +3:00
6 Marc Hunt Tekn� Cycle Club +3:12
7 Philippe Lanthier PoloVelo-OptoTouraine.ca p/p Trek -1 lap
8 Rodd Heino Tekn� Cycle Club -1 lap
9 Robert Bemrose Euro-sports -1 lap
10 Tymen Moltmaker independent -1 lap
11 Stephen Bursey Gearheads -1 lap
12 Darren Cope Tekn� Cycle Club -1 lap
13 Dave Busch The Cyclery -1 lap
14 Chris Reid The Cyclery -1 lap
15 Guillaume Seyer-forget GearHeads -1 lap
16 Peter Tregunno Ottawa Bicycle Club -1 lap
DNF Jesse Jarjour Bushtukah

Master Men B (40-49 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Reeves Tekn� Cycle Club 0:49:56
2 Andrew Olive Euro-sports +0:01
3 John Westdal independent +0:05
4 Richard Grieve Tekn� Cycle Club +0:32
5 Steven Thomas Euro-sports +0:40
6 James Mcguire Tekn� Cycle Club +1:12
7 Craig Deveer The Cyclery +1:41
8 Michael Woodford Cyclelogik +1:44
9 Eric Rouleau Scott/Rackultra +1:48
10 Craig Hawkes The Cyclery +2:27
11 Drew Mccutcheon independent +3:09
12 Malcolm Saravanamuttoo Cyclelogik +3:10
13 John Clare Fiera Race Team +3:28
14 David Jones Ottawa Bicycle Club +3:32
15 Vince Caceres The Cyclery +3:37
16 Damien Carrier independent +4:34
17 Brian Schlachta Ottawa Bicycle Club +4:39
18 Casey Macleod independent +5:04
19 Paul Skafel The Cyclery +5:06
20 Rob Allen independent +5:21
21 Greg Payne Nine2FivePro.com +5:27
22 Brian Edmond Independent +6:08
23 John Marron Independent +6:21
24 Ian Port Euro-Sports +6:23
25 Alain Villeneuve Ride With Rendall p/b Biemme +7:14
26 Pat Kelly Tekn� Cycle Club +7:47
27 David Wright Euro-sports +7:58
28 Terry Brul� independent +8:15
29 Michael Larochelle The Cyclery +8:41
30 Craig Law Independent +8:43
31 Michael Bennett Euro-sports +9:57
32 Rob Kerr The Cyclery +10:28
33 Ken Macaskill independent +10:50
34 James Brooks Ottawa Bicycle Club +11:16
35 Mike Weider independent -1 lap
36 Eric Larson Ride with Rendall -1 lap
37 Iain Macdonald Ottawa Bicycle Club -1 lap
38 Yannick La grenade independent -1 lap
39 Dominic Fontaine Tekne -1 lap
40 Bryan Higgins independent -1 lap
41 Martin Deschamps West Quebec Wheelers -1 lap
42 John Helsdon Ottawa Bicycle Club -1 lap
DNF Juha Metsaranta independent
DNF Michael Palmer Independent

Master Men C (50-59 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Hendrycks Euro-sports 0:52:28
2 David Bilenkey Euro-sports +0:29
3 Ian Stewart Ottawa Bicycle Club +1:15
4 Mike Avery First Capital Cycling +1:19
5 Peter Schuck Ride with Rendall p/b Biemme +1:20
6 Fr�d�ric Ranger Skinouk +1:23
7 Eric Betteridge Ottawa Bicycle Club +1:28
8 Ronald Ross Team Race +1:43
9 Bruno Cyr Skinouk +1:50
10 Jean-christophe Vialaret Euro-sports +2:09
11 Stephen Irwin Cyclelogik Racing +2:23
12 Rick Hellard Zone3sports +2:41
13 Gilles Cordier independent +3:21
14 Paul O'blenes The Cyclery +4:01
15 Neal Scott independent +4:16
16 Brad Denison independent +4:46
17 Thomas Leroux independent +5:45
18 Rene Van diepen independent +5:50
19 John Hunter Peterborough Cycling Club +5:53
20 Joey Slobodian Ottawa Bicycle Club +6:05
21 Jack Newton independent +7:11
22 Pierre Leblanc Cornwall Cycle Club +7:49
23 Greg Douglas Ottawa Bicycle Club +8:04
24 Steven Cornick Ottawa Bicycle Club -1 lap
25 Marc Champagne Ottawa Bicycle Club -1 lap
26 Mark Petty independent -1 lap
27 Ryan Gilchrist Ottawa Bicycle Club -1 lap
28 Ian Hobson independent -1 lap
29 Scott Hall Cyclelogik Racing -1 lap
30 Dean Timbrell independent -1 lap
31 Serge T�treault skinouk -1 lap
32 Kirk Edwardson Independent -1 lap
DNF William Mcilroy First Capital Cycling
DNF Dave Wall independent

Master Men D (60-69 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jim Forbes Independent 0:50:18
2 Jean-louis Dorego Ottawa Bicycle Club +0:34
3 Ian Austen Ottawa Bicycle Club +0:42
4 Peter Ostrom Free Wheeler Grupetto +1:16
5 Parham Momtahan Ottawa Bicycle Club +1:37
6 Giorgio Imbrogno Ottawa Bicycle Club +8:12
DNF Dave Flavell Ottawa Bicycle Club

Master Men E (70-79 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Les Humphreys Almonte Bicycle Club 0:54:12
2 David Mcauslan Almonte Bicycle Club +0:37
3 Ron Phillips Ottawa Bicycle Club +4:31

Master Women A (30-39 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jodi Wendland Ottawa Bicycle Club 0:52:53
2 Alicia Berthiaume Gearheads +1:01
3 Alyssa Mellon The Cyclery +1:32
4 Angela Beauchamp Euro-sports -1 lap

Master Women B (40-49 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amanda Shaw The Cyclery 0:55:41
2 Naomi Szigeti independent +1:26
3 Kathleen Mottershead Gearheads +2:10
4 Susan Morris Ottawa Bicycle Club +3:49
5 Jennifer Ajersch independent +4:25
6 Tammy Mckenna The Cyclery +5:08
7 Manon Prevost Skinouk -1 lap
8 Heather Tkalec Euro-sports -1 lap
9 Jose Lamirande The Cyclery -1 lap
10 Kim Fera Euro-sports -1 lap
11 Isabelle Lauzon independent -1 lap
12 Helena Deveer Ottawa Bicycle Club -1 lap
13 Angela Slobodian Ottawa Bicycle Club -1 lap
14 Alicia Weiss independent - 2 laps

Master Women C (50 + years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amanda Shaw The Cyclery 0:55:41
2 Naomi Szigeti independent +1:26
3 Kathleen Mottershead Gearheads +2:10
4 Susan Morris Ottawa Bicycle Club +3:49

Master Women D (60 + years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patricia Konantz Ride with Rendall 0:50:58
2 Lucie Boudreau Ottawa Bicycle Club +5:36
3 Blanche Drapeau Ottawa Bicycle Club +6:18

Novice Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Hiscocks Ottawa Bicycle Club 0:54:19
2 Jean-philippe Pellerin Tekn� Cycle Club +2:41
3 Arlen Penalagan independent +2:48
4 Patrick Jolly Tall Tree Cycles +5:08
5 Bruce Lefebvre independent +5:23
6 Scott Meredith independent -1 lap
7 Kiran Edwardson independent -1 lap

Senior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matteo Dal-cin Silber Pro Cycling 0:59:11
2 Derrick St john Silber Pro Cycling +0:13
3 Osmond Bakker Wheels of Bloor +3:26
4 Steve Proulx The Cyclery +3:29
5 Ben Andrew Sante Universelle ll Marin +3:43
6 Matt Surch Tekn� Cycle Club +4:56
7 Marc Boudreau The Cyclery +4:59
8 Nathan Underwood Euro-sports +6:02
9 Todd Fairhead Tekn� Cycle Club +7:47
10 Timothy Austen independent +8:06
11 Jarrod Forrest Rebec and Kroes Cycle +8:10
12 Max Rubarth Tekne Cycle Club +8:11
13 Imad El-ghazal Rebec and Kroes Cycle -1 lap
14 Guillaume Lafleur PoloVelo-OptoTouraine.ca p/p Trek -1 lap
15 Carey Dedo Gearheads -1 lap
16 Christian Bernard Tekn� -1 lap
DNF Matthew Sherar independent

Senior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Natasha Elliott Red truck Garneau p/b Easton Cycling 0:50:35
2 Julie Lafreniere independent +1:43
3 Katherine Maine Ottawa Bicycle Club +3:17
4 Sophie Matte The Cyclery +4:20
5 Robyn Angeles Independent +6:24
6 Sophie Bernard The Cyclery +6:35
7 Emily Flynn The Cyclery-Opus +7:02
8 Veronique Roberts independent +9:15
9 Nicola Coles Tekn� Cycle Club -1 lap
10 Delphine Cyr Skinouk -1 lap
11 St�phanie Bisson PoloVelo-OptoTouraine.ca p/p Trek -1 lap
12 Lois Betteridge Ottawa Bicycle Club - 3 laps

U11 Boys

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Clare Ottawa Bicycle Club 0:18:44
2 Lucas Hiscocks Ottawa Bicycle Club +0:16
3 Calum Macdonald Ottawa Bicycle Club +0:28
4 Trey Mcguire Tekn� Cycle Club +1:36
5 Alexandre Lavigne skinouk vdm +1:55
6 Carter Deveer Ottawa Bicycle Club +5:52
7 Emmett Bray-jones Ottawa Bicycle Club +7:40
8 Emile Chagnon independent -1 lap
9 Cooper Deveer Ottawa Bicycle Club -1 lap

U11 Girls

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charlottte Brooks Skinouk 0:21:22
2 Adelyn Hiscocks Ottawa Bicycle Club -1 lap
3 Amelie Kelly Tekn� Cycle Club -1 lap
4 Elodie Olive independent - 2 laps

U13 Boys

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexander Woodford Ottawa Bicycle Club 0:22:58
2 Owen Brooks Skinouk +0:33
3 Julien Chagnon Skinouk +3:09
4 Zachary Rouleau Skinouk +4:58
5 Tristan Brooks Ottawa Bicycle Club +5:56
6 Greg Morrish independent +6:48
7 Parker Bray-jones Ottawa Bicycle Club +7:30
8 Eric Douglas Ottawa Bicycle Club -1 lap

U13 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cara Macdonald Ottawa Bicycle Club 0:26:03
2 Mia Grieve Tekn� Cycle Club +4:43
3 Sara-ann Kelly Tekn� Cycle Club -1 lap
4 Keira Edmond Independent -1 lap

U15 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liam Kerr The Cyclery 0:57:12
2 Jeremie La grenade Skinouk +2:16
3 Damien Vialaret Euro-sports +3:09
4 Simon Mallory independent -1 lap

U15 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauryn Bakker Ottawa Bicycle Club 0:55:14

U17 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jake Wright Euro-sports 0:59:24
2 Sebastian Brooks Ottawa Bicycle Club -1 lap
3 Michael Tucker Ottawa Bicycle Club -1 lap
4 Tommy Omura Ottawa Bicycle Club - 2 laps
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with