These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Umstead Be Real Sports 00:38:04.000
2 Simon Lewis MOAB 00:39:47.000
3 Brian Buerger 00:41:15.000
4 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio 00:41:21.000
5 Jean-paul Mcneely 00:41:42.000
6 Chris Cooper I AM Racing 00:41:46.000
7 John Carr Treehouse Racing 00:42:08.000
8 Mathew Thompson I AM Racing 00:42:48.000
9 James Waller Ride615 Development 00:42:51.000
10 John Marr 00:43:18.000
11 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team 00:44:16.000
12 Rick Harris Team Bikers Choice 00:44:16.100
13 David Jensen I AM Racing
14 Micheal Hardin Halcyon Bike Shop
15 Tommy Clark MOAB
16 Jason Carr Ride615 Development
17 Carl Flink I Am Racing

Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing 00:28:50.000
2 Philip Benavides Ride615 Development 00:28:54.000
3 Nick Davis 00:28:58.000
4 David Stewart Southern Performance 00:29:49.000
5 Matt Fisher Red Kite Bicycle Studio 00:30:21.000
6 Marc Baird Halcyon Bike Shop 00:31:00.000
7 David Jensen I AM Racing 00:31:21.000
8 Andrew Grooms I Am Racing 00:31:54.200
9 Michael Hull 00:31:54.900
10 Mike Heidrich 00:33:18.000
11 Jacob Kuper Team Bikers Choice 00:33:27.000
12 David Johnson 00:33:28.000
13 Roger Allbee Ride615 Development 00:34:47.000
14 James Walker 00:35:44.000
15 Preston Gibson Red Kite Bicycle Studio
16 Thomas Mathews

Masters 35-44 Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Travis Werts Sonic Cycling 00:46:36.000
2 Jason Guzak DNA Cycling p/b Austinbikes 00:49:46.000
3 Jean-paul Mcneely 00:49:54.000
4 John Carr Treehouse Racing 00:52:13.000
5 Jeremy Nagoshiner Red Kite Bicycle Studio 00:53:52.000
6 James Waller Ride615 Development
7 John Gore
8 Jonathan King Riverside Bicycle Racing

Masters 45+ Cat 2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zdenek Fiebinger Bicycle Caf 00:29:20.000
2 Rick Harris Team Bikers Choice 00:31:06.000
3 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Racing 00:33:15.000
4 Chris Stoll US Military Endurance Sports 00:33:27.000
5 David Stewart Southern Performance 00:34:27.000
6 Sean Samber Ride615 Development 00:35:18.000
7 David Zopf 00:35:45.000
8 Greg Clark Team Bikers Choice 00:35:56.000
9 David Richardson MOAB
10 David Perreault Ride615 Development
11 Danny Bir Ride615 Development

Men Juniors 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team 00:32:17.000
2 Jacob Kuper Team Bikers Choice 00:34:09.000

Men Juniors 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julian Azpeitia-gonzalez 00:09:04.000

Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shannon Williams Red Kite Bicycle Studio 00:51:32.000
2 Ian Umstead Be Real Sports 00:52:48.000
3 Jason Chatham I Am Racing
4 Seth Bassett MOAB
5 Josiah Lightle Red Kite Bicycle Studio

Single Speed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio 00:25:23.000
2 Tommy Clark MOAB 00:28:41.000
3 Greg Oloughlin Rush Bicycle Messengers 00:29:44.000

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rachel Tatum Team WE 00:35:35.000
2 Stephanie Maines Tennessee Women's Cycling Project p/b Cu
3 Kaitlyn Benavides Ride615 Development
4 Jennifer Beech Tennessee Women's Cycling Project p/b Cu
5 Paige Vinson Tennessee Women's Cycling Project p/b Cu
6 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p/b Cu

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alicia Allenbuerger Fearless Femme p/b Haute Wheels Racing 00:40:43.000
2 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with