These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

35+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Kuhlman Pro Mountain Outfitters
2 Michael Beebe
3 Jason Stoner Fiets Met Slagroom
4 Chris Knapp Team Six One Four
5 Kunihiko Tanuma Breakaway/Quickdirt
6 James Knott Breakaway/Quickdirt
7 Ryan Houston wheelie fun bike shop

45+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeffrey Craft Team Lake Effect
2 Vince Urichich Team Six One Four
3 Scott Young TriTec
4 Peter Post Team Six One Four
5 Rick Voithofer Team Six One Four
6 David Spurlock Roll: Racing
7 Peter Czerwinski Trek Store Columbus / Echelon Cycling Team
8 Rick Maier Team Dayton Bicycling
9 Mark Farmer Team Six One Four
10 Mark Gilmore Team Dayton Bicycling
11 Bruce Pisarek Team Six One Four

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Weeks Team Lake Effect
2 Ryan Gamm Cincinnati Velo Club
3 Brent Evans Shining Star Cycling
4 David Rohrer Team Athens
5 Doug Carraway Veloscience Cycling Team
6 Benjamin Grier
7 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk Juniors
8 Rob Luikart Paradise Garage Racing
9 Larry Hughes Veloscience Cycling Team
10 Christopher Arndt Paradise Garage Racing
11 Spencer Hackett Cap City/Brioso Coffee Cycling
12 Daniel Brown Team Athens

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liam Hughes Veloscience Cycling Team
2 Shawn Aker Veloscience Cycling Team
3 Travis Iles Team Six One Four
4 Daniel Brown Team Athens
5 Kevin Wellendorf
6 Brian Ohara Veloscience Cycling Team
7 Jeff Harper Mid Ohio Velo Sport
8 Luke Russell Paradise Garage Racing
9 Michael Gottfried Trek Store Cincinnati
10 Joshua Morrow Veloscience Cycling Team
11 Spencer Nemecek Latitude 45/Twisted Stone
12 David Rich Team Dayton Bicycling
13 Kyle Zander Audi
14 Christopher Boyle Breakaway/Quickdirt
15 Peter Post Team Six One Four
16 Bruce Pisarek Team Six One Four
17 Ryan Young Backroom Coffee Roasters
18 Joel Ronschke Team Six One Four
19 Jeff Borisch Queen City Wheels
20 David Wright
DNF Christopher Arndt Paradise Garage Racing
DNF Dale Craft Lost Weekend Records

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Harper
2 Spencer Nemecek Latitude 45/Twisted Stone
3 Adam Wintz
4 David Spurlock
5 Kunihiko Tanuma
6 Kyle Zander
7 Randy Patton Roll: Racing
8 Benjamin Risma
9 Steve Coss
10 James Villacres
11 Mike Whitlow
12 James Knott
13 Jeff Sack
14 Christopher Fidler
15 Andrew Fredrick
16 Aaron Saez
17 Kurtis Payton
18 Sean Hughes The Ritual
19 Kevin Poast
20 Thomas Whitlow Lost Weekend Records
21 Gary Caudill
22 Ryan Houston
23 Ct Prinkman
24 Lonnie Welch
25 Mark Hatten Breakaway/Quickdirt
26 Scott Hencye Lost Weekend Records
27 Tim Cristy
28 Mike Castello
29 Fin Vieh Cincinnati Cyclocross
30 Mike Krehlik
31 Michael Clark
32 Jerome Vieh Bio Wheels Racing
33 Christopher Keyser
34 Ed Hayman Westerville Bike Shop
35 Isaac Ligocki Team Jeni's
36 Micah Jenkins
37 Eric Norris
38 Alex Yockey

Men 9-18 Jr

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fin Vieh Cincinnati Cyclocross
2 Patrick Urichich Team 614
3 Max Clous
4 Conner Wilson Lionhearts Junior Racing

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Gottfried Trek Store Cincinnati
2 Larry Hughes Veloscience Cycling Team
3 Liam Hughes Veloscience Cycling Team
4 Dan Monnig Paradise Garage Racing
5 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling
6 Jeremy Russell Roll: Racing

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Herrmann Team Dayton Bicycling
2 Brianna Elsmore Team Six One Four
3 Korin Evans Shining Star Cycling

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Dreyer Lady Gnar Shredders
2 Fiona Vieh
3 Dana Mees Whirlybird Granola
4 Sarah Bryant Lady Gnar Shredders
5 Jennifer Hughes The Ritual
6 Amanda Payton Roll: Racing

Women 9-18 Jr

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sophia Hughes
2 Fiona Hughes
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with