These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginner Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Artur Grochowski Threshold Velo
2 Tom Brougham
3 Matt Taini
4 Jeff Elton
5 Mike Hamness
6 John Condon
7 Mike Lurie bicycleattorney.com
8 Bryan Gauntt
9 Colin Marthaller
10 Caleb Unger
11 Luke Soto Hapi-Go!
12 Charlton Shen
13 Andy Miller
14 Brian Vegter
15 Brian Wise
16 Collin Folunt
17 Jim White
18 Steven Olsen
19 Joel Stamming
20 Cory Elton
21 Dave Dallas
22 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi
23 Teresa White
24 John Davis
25 Sonja Ebert
26 Evan Zaker
DNF Joshua Rubenstein
DNF Kalani Scott

Beginner Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Corrine Vegter
2 Andrea Fisk-beardsley
3 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes

Category A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sean Babcock Team S+M
2 Erik Tonkin Team S+M
3 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing
4 Paul Lacava
5 Leland Gilmore
6 Jonathan Myers Team S+M
7 James Ceccorulli Team S+M
8 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components
9 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
10 Bill Warburton Murder of Crows
11 Brian Hart jr. Breadwinner Cycles
12 Brad Winn Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team
13 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
14 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team
15 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
16 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing

Category B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes
3 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing
4 Brian Gruenemay
5 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
6 John Chapman
7 Adam Moore Grouptrail Cycling
8 Alan Barton Olympia Cycling Team
9 Emerson Webb
10 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing
12 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
13 Chris Page
14 Andy Letourneau River City Bicycles
15 Jonathan Bulcovic
16 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
17 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
18 Christian Martin River City Bicycles
19 James Webb Beaverton Bicycle Club

Category C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Faunt Allegro Dirt Team
2 Ty Goldsby
3 Randall Fransen Team Lost Highway
4 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club
5 Ian Boggs
6 Russell Walker
7 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club
8 Andrew Slater
9 Sam Swan KimMongers Cycle Club
10 Andy Borell Threshold Velo
11 Joseph French Team Lost Highway
12 Cooper Irwin Hapi-Go!
13 Chris Bathke
14 Nolan King
15 Spencer Roedel
16 Jerry Pruiett
17 Brendan Marnell Hammer Velo
18 Matt Herr Olympia Cycling Team
19 Greg Van amerongen Guinness Cycling Team
20 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi
21 Jason Ladwig
22 Hannah Hart Hapi-Go!
DNF Eric Shaffner Grouptrail Cycling

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing
2 Greg Talbert
3 Joel Sherman
4 Ryan Jarrell Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team
5 Jimmy Pacheco
6 Ed Waters
DNF Eugene Ezman Hapi-Go!
DNF Eron Riddle

Junior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Peter Newlands
6 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
7 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
8 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Jack Sullivan
10 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
11 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy
12 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
13 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team
14 Nathanael Hart
15 Cooper Irwin Hapi-Go!
16 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
17 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
18 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
19 Spencer Scott Bend Endurance Academy
20 Ian Brown Bend Endurance Academy
21 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
22 Zane Globus-oharra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
23 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
24 Luke Soto Hapi-Go!
25 Carson Griffith Bend Endurance Academy
26 Jake Olander Bend Endurance Academy
27 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
28 Luke Gencarelli
29 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
30 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club
31 Duncan Howell
32 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
33 Liam Olson
34 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
35 Isaac Mccarthy
36 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
37 Michael Metz bicycleattorney.com
38 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
39 Jack Mccarthy
40 Luke Mccarthy
41 Landon Flemmer PDX Devo Junior Cycling
DNF Tanner Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team

Junior Men 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
3 Ian Brown Bend Endurance Academy
4 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
5 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
6 Luke Soto Hapi-Go!
7 Carson Griffith Bend Endurance Academy
8 Jake Olander Bend Endurance Academy
9 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
10 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
11 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club
12 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
13 Liam Olson
14 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
15 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
16 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
17 Jack Mccarthy
18 Luke Mccarthy
19 Landon Flemmer PDX Devo Junior Cycling
DNF Tanner Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team

Junior Men 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
2 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy
4 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team
5 Nathanael Hart
6 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
7 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
8 Zane Globus-oharra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Luke Gencarelli
10 Isaac Mccarthy
11 Michael Metz bicycleattorney.com

Junior Men 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
4 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Duncan Howell

Junior Men 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Newlands
2 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
3 Jack Sullivan
4 Cooper Irwin Hapi-Go!
5 Spencer Scott Bend Endurance Academy

Junior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
3 Ava Lilley
4 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
6 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
7 Kristina Owen Capitol Velo
8 Keeley Brownback
9 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Aubrey Ellerbruch
11 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
12 Aubrey Whitty
13 Olivia Hewett The Spokesmen
14 Roxanna Hart Hapi-Go!
15 Madeline Stover

Junior Women 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
4 Roxanna Hart Hapi-Go!
5 Madeline Stover

Junior Women 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Ava Lilley
3 Keeley Brownback
4 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Junior Women 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
2 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
3 Olivia Hewett The Spokesmen

Junior Women 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kristina Owen Capitol Velo
2 Aubrey Ellerbruch
3 Aubrey Whitty

Masters 35+ A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shannon Skerritt
2 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles
3 Bart Bowen Deschutes Brewery
4 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
5 Rick Metz bicycleattorney.com
6 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
7 Webster Wilson VMR Racing
8 Ronald Kizziar
9 Need Name
10 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
11 Joel Madrone Breadwinner Cycles
12 Jeff Beltramini Mafia Racing NW
13 Chris Moor Deschutes Brewery
14 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports
15 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team
16 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
17 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
18 Matthew White Corvallis Cyclery Racing
19 Scott Mares Threshold Velo
20 Kelly Myers Portland Velo Racing Team
21 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team
22 Scott Willson Gentle Lovers
23 Dan Werle
24 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
25 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
26 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo
27 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNF Scott Bradway
DNF Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing
DNF Nate Young Therapeutic Associates Racing

Masters 35+ B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Spampinato Deschutes Brewery
2 Carl Werner
3 Doug Merritt KimMongers Cycle Club
4 Erik Carlson
5 Skye Fitzgerald
6 Chris Thoman VMR Racing
7 Darin Swan Trusty Switchblade
8 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
9 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
10 David Hewett The Spokesmen
11 Dustin Henderson Murder of Crows
12 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
13 Yuji Sumimoto
14 Jeff Chochon
15 Thomas Pastor Deschutes Brewery
16 Peter Koonce Grouptrail Cycling
17 Chris Page
18 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
19 Chris Olson
20 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
21 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
22 Trig Rogers bicycleattorney.com
23 Kenneth Pace Team S+M
24 Joe Pinzone Threshold Velo
25 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club
26 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
27 Kyle Mills Murder of Crows
28 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
29 Bill Klingler KimMongers Cycle Club
30 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNF Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team
DNF Terry Campbell KimMongers Cycle Club

Masters 35+ C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Cress
2 David Spurr
3 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing
4 Chris Moore
5 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso
6 Gary Kim Grouptrail Cycling
7 Steve Van bergen
8 Geoff Wittreich
9 Scott Rath Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team
10 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
11 Jonathan Modie Team S+M
12 Rick Larson
13 D'arcy Owen
14 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Link
15 Neil Gibson
16 Bob Schneid
17 Charles Barrett
18 Greg Espinosa
19 Mark Hand Team Planet X USA
20 Toby Contreras
21 Chris Haskell
22 Alex Hult
23 Matt Haughey
24 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
25 Wesley Woosley
26 Anthony Smith
27 Ethan Fuld
28 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
29 Manny Marquez
30 Chester Artman
31 Jeb Hendrix
32 Jeff Spencer Team S+M
DNF Barry Rich Beaverton Bicycle Club

Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles
2 Rodney Trepess Deschutes Brewery
3 Jeff Otto Audi
4 Mark Bradley
5 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery
6 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi
7 Jon Gove Grouptrail Cycling
8 Tom Hill bicycleattorney.com
9 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
10 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
11 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
12 Mike Mercer Grouptrail Cycling
13 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
14 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
15 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
16 Tim Ellerbruch
17 Ed Locke Cyclepath Racing
18 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
19 Dave Luoma Cyclepath Racing
20 Ian Kennedy bicycleattorney.com
21 David Miller Team Rose City
22 Alan Thomason Deschutes Brewery
23 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
24 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
25 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
26 Brendan Quinlan
27 Dave Metz
28 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
29 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
30 Joseph Lagerstron
DNF Michael Metz bicycleattorney.com

Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Terry Knight
2 Mark Schwyhart bicycleattorney.com
3 Michael Longmire
4 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Ron Strasser Team S+M
6 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Steven Miller Team S+M
8 Steve Lacey Team S+M
9 Terry Mallon
10 Craig Mavis Deschutes Brewery
11 Craig Bontly
12 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi
13 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
14 Steve Rapp Allegro Cyclery
15 Edward Lanton
16 Loren Russell
17 Tad Hodgert Deschutes Brewery
DNF Einar Traa Portland Velo Racing Team
DNF Gil Ormerod Team S+M

Masters Women 35+ A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
2 Ann Kennedy bicycleattorney.com
3 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion
4 Michelle Mills Sunnyside Sports
5 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
7 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
8 Ellene Smith bicycleattorney.com
DNF Hazel Gross CX Pistols p/b Gigantic Brewing

Masters Women 35+ B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Debby Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team
2 Cecily Norris Highfive Cycling
3 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Masters Women 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
2 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
3 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
4 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental
5 Donna Rosenberg
6 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
7 Cynthia Engel Deschutes Brewery
8 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Renee Pype Team S+M

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components
2 Lee Ordonez Ruckus Test Team
3 David Boerner Ruckus Test Team
4 Cliff Eslinger StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team
5 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio
6 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
7 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team
8 Jordan Norris Joe Bike Racing
9 David Pedersen Portland Bicycle Studio
10 Brandon Jennings Grouptrail Cycling
11 Matthew White Corvallis Cyclery Racing
12 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
13 Jeffrey Johnson Team Beer
14 Alex Churchhill
15 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team
16 Boyd Bonney

Singlespeed Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
2 Jericho Winter KimMongers Cycle Club
3 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
4 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Becky Rice Team Lazy Tarantulas

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Serena Bishop gordon
2 Clara Honsinger Team S+M
3 Brenna Wrye-simpson Olympia Cycling Team
4 Allison Halpin
5 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
6 Tiziana Dehorney
7 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio
8 Susannah Hart Hapi-Go!
9 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
10 Katlyn Giombolini Portland Bicycle Studio
11 Starla Teddergreen Ruckus Test Team
DNF Marayah Deese Portland Bicycle Studio
DNF Jennifer Haliewicz Highfive Cycling

Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing
3 Jericho Winter KimMongers Cycle Club
4 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
5 Lauren Trolley Team Cycle Sport
6 Sadie Grossman bicycleattorney.com
7 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo
8 Hilary Luther
9 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Laura Schniedwind
11 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
12 Sarah Eustis bicycleattorney.com

Women C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club
2 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
4 Gwen Hryciw
5 Elise Lagerstrom
6 Cindy Werhane
7 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing
8 Kate Stribling
9 Rebecca Hillary
10 Summer Baird Boneyard Cycling
11 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
DNF Rachel Zaidman

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with