These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginner Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Trevor Schissler
2 Kalani Scott
3 Tom Brougham
4 Elijah Salazar Hapi-Go!
5 Kyle Jamison
6 Gabriel Wihtol
7 Joel Stamming
8 Kelly Brawner

Beginner Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leslie Thomas Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Lorinda Snyder Corvallis Cyclery Racing

Junior Boys 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
2 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Liam Olson
DNF Mclain Beaudoin

Junior Boys 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zane Globus-oharra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports

Junior Boys 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Fletcher
2 Koa Smith

Junior Girls 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rylee C mcconnell

Masters Men 35+ A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rick Metz bicycleattorney.com

Masters Men 35+ B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bernard Acevedo
2 Chuck Hood
3 Curtis Brawner
4 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
5 Chris Olson
6 George P.s. mcconnell
7 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
8 Trig Rogers bicycleattorney.com

Masters Men 35+ C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Raymond Egan The Spokesmen
2 Chris Foertsch
3 Tom Spofford Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 James Murez
5 Drexell Barnes

Masters Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Schehen
2 Jon Gove Grouptrail Cycling
3 Michael Metz bicycleattorney.com
4 Alan Thomason Deschutes Brewery
5 Ed Locke Cyclepath Racing
6 Steven Basden Cyclepath Racing
7 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 Dave Luoma Cyclepath Racing
9 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
10 Paul Mautner Veloforma
11 Dave Metz
12 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
13 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
14 Robert Smith-gillespie Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports

Masters Men 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Craig Mavis Deschutes Brewery
3 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Craig Bontly
5 Russ Patterson Portland Velo Racing Team

Masters Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
2 Patti Wolfe Trinity Bikes

Masters Women 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Donna Rosenberg

Men A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports

Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Blair Bronson
2 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Brian Gruenemay
4 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
6 Matt Jamison Grouptrail Cycling
7 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
8 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
9 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
10 Quincy Gill Hutch's-Slocum-Co-Motion

Men C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Caleb Dickson
2 Russell Walker
3 Ian Boggs
4 Chris Parco
5 Kip Zwolenski
6 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club
DNF Justin Tunis

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
3 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNF Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ann Kennedy bicycleattorney.com
2 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion

Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauren Trolley Team Cycle Sport

Women C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amanda Pile
2 Leila Barker
3 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with