These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginner Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Coblentz Unattached 0:46:38.1
2 Tom Simchak District Velocity Racing/District Velocity Racing 0:47:15.5
3 Nathan Sedgewick Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 0:47:51.3
4 Damian Walsh Unattached 0:47:54.8
5 An Ha Unattached 0:48:28.8
6 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:49:24.2
7 Kyle Friis Unattached 0:49:43.1
8 Lucas Beirne Unattached 0:50:12.7
9 Kevin Dolan Lateral Stress Velo Inc. 0:50:28.8
10 Chris Boland Unattached 0:50:30.8
11 Brenden Leavitt Unattached 0:50:43.5
12 Adam Fulcher Rock Creek Velo 0:51:12.3
13 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 0:51:29.3
14 Benjamin Coleman Blue Mountain Velo 0:51:36.1
15 Chris Brennan Unattached 0:51:43.6
16 Randall Calvert Unattached 0:52:01.4
17 Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:52:05.1
18 Sam Green Wooden Wheels Racing 0:54:24.2
19 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:54:55.2
20 Adrian Alday Team BBC p/b Baltimore Bicycle Works 0:55:23.1
21 Marcus Springmann Tarmac & Trail Racing 1 Lap
DNF Carter Schultz Unattached DNF
DNF Christopher Calderon Frederick Velo/Bike Doctor Frederick/Bike Doctor/V DNF
DNF Benjamin Mogren Unattached DNF
DNF Gerald Henderson V-DAY DNF
DNF Dustin Lippy NAG/Nuts About Granola DNF
DNF Mark Lyon-vaiden Adventures for the Cure DNF

Beginner Men 2

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Dwyer Unattached 0:51:02.6
2 Andrew Mcdowell Unattached 0:52:51.8
3 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
4 Pablo Bachelet Unattached 1 Lap
5 Peter Childs Unattached 1 Lap
6 Bob Joos Unattached 1 Lap
7 David Martineau Unattached 0:51:10.3
8 Frederick Worthington Melo Velo Cycling Club 1 Lap
9 Ronald Lien Unattached 1 Lap
10 Lachlan Murdoch macneil Unattached 1 Lap
11 Steven Vadnais Unattached 1 Lap
12 Ryan Fishel Unattached 1 Lap
DNF Andrew Reiter Unattached DNF
DNF Eric Fehr Unattached DNF

Beginner Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:57.7
2 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:46:50.8
3 Jennifer Mattes Tarmac & Trail Racing 1 Lap
4 Alicen Kershaw Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 1 Lap
5 Uma Gupta Rock Creek Velo 1 Lap
6 Sara Lappano Unattached 1 Lap
7 Ellen Higginson Unattached 1 Lap
8 Elizabeth Kelley-kern Rock Creek Velo 1 Lap
9 Angela Stevens Unattached 1 Lap

Elite Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Austin Skomra Cycle-Smart Inc./Cycle-Smart Grassroots Team 0:54:44.2
2 Eric Voigt National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:56:18.3
3 Jeremy Burkhardt C3-Twenty20 Cycling Co. 0:56:41.3
4 Christopher Beck Joe's Bike Shop 0:56:42.5
5 Craig Mattern Genesee Valley Cycling Club/Park Ave Bike Shop 0:56:52.7
6 Andy Brooks Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:58:34.5
7 Tommy Steinebrunner Unattached 1:00:00.9
8 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:00:23.7
9 Michael Berry Unattached 1:03:10.4
10 Joshua Murdock Unattached 1 Lap
11 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap

Elite Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Allyson Tufano Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Grp 0:38:20.1
2 Lucy Cutting Spokeswomen Racing 0:38:35.1
3 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:38:46.6
4 Marybeth Cochran Unattached 0:39:49.2
5 Rebecca Lewandowski Unattached 0:40:22.9
6 Evie Edwards SpokesWomen Syndicate Inc. 0:42:27.4
7 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:43:10.0

Intermediate Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Humphreys Rock Creek Velo 0:44:48.5
2 Zachary Whitlock Rock Creek Velo 0:45:01.1
3 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 0:45:31.8
4 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo 0:46:30.1
5 John Switzer Frederick Velo/Bike Doctor Frederick/Bike Doctor/V 0:46:51.1
6 Shannon Field Adventures for the Cure 0:46:53.8
7 Israel Mccullough Unattached 0:47:09.0
8 Austin Butts Adventures for the Cure 0:48:37.4
9 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collective 0:48:45.5
10 Zachary Berkow Rock Creek Velo 0:54:04.0
11 Adam Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap

Intermediate Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:50.3
2 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 0:43:51.5
3 Hannah Newcombe Rock Creek Velo 0:45:12.0
4 Cameron Newcombe Unattached 0:47:22.6
5 Lindsay Dugovich Baltimore Bicycle Club 1 Lap
6 April Greer Team Sticky Fingers 1 Lap
7 Nelly Molano di targiani JAMSQUAD Cycling 1 Lap
DNF Amy Mccullough Unattached DNF

Junior Men U15

Pl First Name Last Name Team Time
1 August Milliken Rock Creek Velo 0:15:22.9
2 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:15:23.2
3 Andrew Strohmeyer Western Howard County Cycling 0:15:49.7
4 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:16:10.0
5 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV 0:16:16.1
6 Ean Mealey Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:16:34.1
7 George Provine Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Grp 0:16:48.9
8 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:17:05.1
9 Jesse Rider Rock Creek Velo 0:17:21.7
10 Karl Neff National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:17:27.8
11 James Kelly Unattached 0:17:37.5
12 Ansel Casper HPC/HPC/LIST 0:17:45.8
13 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:18:00.1
14 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:18:00.6
15 Spencer Line The Bike Lane 0:18:24.9
16 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc. 0:18:39.6
17 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:18:50.5
18 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:18:55.2
19 Jackson Graham Unattached 0:19:35.5
20 Cullen Raab Baltimore Youth Cycling 0:19:47.0
21 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:19:57.0
22 Robert Potter Baltimore Youth Cycling 0:19:57.3
23 Jonah Killy Rock Creek Velo 0:20:19.1
24 Isaac Viorst Rock Creek Velo 0:20:27.1
25 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:20:40.2
26 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:20:54.0
27 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:20:58.5
28 Ethan Dixon Rock Creek Velo 0:21:20.0
29 Cameron Spicer Rock Creek Velo 0:21:23.1
30 Lance Provine Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Grp 0:21:26.9
31 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:21:29.0
32 Liam Amick Baltimore Youth Cycling 0:22:23.5
33 Aidan Joyce Rock Creek Velo 0:23:23.4
34 Ethan Joyce Rock Creek Velo 0:23:30.1
35 Jack Reed The Bike Lane 0:23:35.9
36 Pushkin Crocker Unattached 0:25:02.3
37 Edwin Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:25:06.9
38 Logan Crowe Baltimore Youth Cycling 0:25:57.7
39 Luca Bonzano Unattached 1 Lap

Junior Men U19

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:46:02.9
2 Gentry Jefferson Monticello Velo Club/Miller School of Albemarle p/ 0:46:30.8
3 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:46:39.4
4 Owen Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:47:11.5
5 Bo Rider Rock Creek Velo 0:50:55.8
6 Carlos Brooks Rock Creek Velo 0:51:42.3
7 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:52:55.3
8 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:53:19.8
9 Judah Featherman Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes 1 Lap
10 Maximus Oleynik Rock Creek Velo 1 Lap
11 Lucas Quilter Rock Creek Velo 1 Lap
12 Caleb Lacey Baltimore Youth Cycling 1 Lap
13 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Luca Greenspun Unattached 1 Lap
15 Joshua Townes Rock Creek Velo 1 Lap
16 Jordan Werbel Rock Creek Velo 1 Lap
17 Ilan Cohen Unattached 1 Lap
18 Terran Potter Baltimore Youth Cycling 1 Lap
DNF Ziad Lien Rock Creek Velo DNF
DNF Jonah Merriam Crosshairs Cycling DNF
DNF Seth Dolin Rock Creek Velo DNF

Junior U11 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:10:13.2
2 Miles Mattern Unattached 0:10:20.2
3 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc. 0:11:04.3
4 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:11:24.3
5 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:11:25.4
6 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:11:59.5
7 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:12:00.6
8 Jacob Gerkens Baltimore Youth Cycling 0:12:04.1
9 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:12:13.4
10 Ridge Johnson Rock Creek Velo 0:12:20.2
11 Finn Leary Baltimore Youth Cycling 0:12:36.3
12 Joseph Joyce Rock Creek Velo 0:12:46.6
13 Garrett Sidel Rock Creek Velo 0:13:42.2
14 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:13:50.6
15 Benedetta Flecijn Rock Creek Velo 0:14:01.7
16 Luke Tontodonato Unattached 0:14:10.9
17 Julian Amick Baltimore Youth Cycling 0:14:11.1
18 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:14:43.1
19 Camden Gorman Crosshairs Cycling 0:15:14.2

Junior Women U16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc. 0:18:09.2
2 Grace Mattern Unattached 0:18:18.6
3 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:18:35.9
4 Ella Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:19:17.2
5 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:20:03.7
6 Anna Mihalovich Unattached 0:20:41.2
7 Avery Johnston Rock Creek Velo 0:21:02.3
8 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:21:43.0
9 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:21:51.2
10 Hannah Frank Rock Creek Velo 0:22:18.5
11 Sara Mihalovich Unattached 0:24:43.4
12 Meena Woodson National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:25:12.5
13 Alexia Klein National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:25:34.9
14 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:25:59.0
15 Norah Dixon Rock Creek Velo 0:27:14.9
16 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:27:17.0
17 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:29:23.5
18 Lucia Kaufmann Rock Creek Velo 0:29:41.0

Junior Women U19

Pl First Name Last Name Team Time
1 Svetlana Mack Rock Creek Velo 0:41:39.8
2 Madison Annis Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 0:46:45.3
3 Naomi Greenberg Unattached 1 Lap

Master Men 35+ A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Glenn Turner Charm City Cycling LLC 0:43:10.1
2 Jay Lazar C3-Twenty20 Cycling Co 0:43:37.2
3 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collective 0:44:00.6
4 Nathan Goates RHR p/b Shirk's Bike Shop 0:44:00.9
5 Iain Banks Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy 0:45:01.8
6 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:45:31.0
7 Justin Kast South Mountain Cycle & Cafe 0:45:40.5
8 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 0:45:56.3
9 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 0:46:32.2
10 John Dove Crosshairs Cycling 0:47:28.7

Master Men 35+ B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Vettori Joe's Garage 0:43:54.7
2 Mark Kitz Unattached 0:44:12.4
3 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:44:28.2
4 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:44:28.4
5 Eric Schmitt Joes Bike Shop Racing Team 0:44:28.8
6 Ian Kennedy Adventures for the Cure 0:46:02.4
7 Marc Vettori Deluxx Bicycles 0:46:06.6
8 Scott Harvey Bayside Velo/Bike Doctor 0:46:07.5
9 Joshua Gorman Crosshairs Cycling 0:46:15.5
10 Matthew Churchill Unattached 0:46:27.5
11 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:46:36.6
12 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:46:45.9
13 Guilherme Roschke Western Howard County Cycling 0:46:55.7
14 Michael Webber Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 0:47:03.3
15 Ethan Frost First State Velo Sport / Henry's Bicycle Shop 0:47:34.5
16 Brandon Cogswell The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:47:54.4
17 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:47:54.9
18 Matt Thomas Unattached 0:48:35.2
19 Joe Daub Deluxx Bicycles 0:48:37.2
20 Aaron Ghais Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Grp 0:48:41.7
21 Josh Woodson Whole Wheel Velo Club 0:49:17.6
22 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:49:18.3
23 Mike Trumpfheller DCMTB 0:49:23.5
24 Joshua Templeton Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 0:49:47.0
25 Patrick Cusack Rock Creek Velo 0:50:17.3
26 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:52:04.6
27 Michael Marinaro Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 1 Lap
28 Marc Amick Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
29 Glenn Stevens Artemis Racing 1 Lap
30 Damien Clark Unattached 1 Lap
31 James Maiden Unattached 2 Laps
DNF Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ DNF
DNF Brian Clark Unattached DNF
DNF Ronald Barry Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Grp DNF

Master Men 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Morali Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Grp 0:43:49.0
2 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:44:10.0
3 Mark Featherman Guys Racing Club 0:44:22.2
4 Rodger Carter Unattached 0:44:26.6
5 Daryl Grissom SEAVS/Haymarket 0:44:53.9
6 Paul Varga DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:45:01.4
7 Andrew Shaw National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:45:14.3
8 Michael Birner Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Grp 0:45:26.4
9 Stokely Samuel Unattached 0:45:30.0
10 John Lux Deluxx Bicycles 0:45:37.8
11 Peter Schultz Bikenetic 0:46:31.1
12 Bill Okeefe Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 0:46:46.4
13 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:47:24.8
14 Albert Greene DCMTB 0:48:29.0
15 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:48:31.8
16 David Tucker Bicycle Outfitters Racing Team 0:49:04.3
17 Michael Warner Blue Sky Velo 0:49:09.0
18 Matt O'byrne Unattached 0:49:40.5
19 Mike Shaw Unattached 0:51:42.4
20 Jonathan Hanson Unattached 0:51:47.1
21 Thomas Snyder National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
22 Erik Whitlock Rock Creek Velo 1 Lap
23 Don Watkins Potomac Velo Club 1 Lap
24 Sol Schott Crosshairs Cycling 1 Lap
DNF Terry Kelly Unattached DNF

Master Men 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:45:39.1
2 Douglass Gray First State Velo Sport 0:45:44.1
3 Paul Wahner Mid Atl Masters Bicycle Org/GOCycling/DrWahner.com 0:46:37.7
4 John Rogers DCMTB 0:46:44.1
5 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 0:46:46.0
6 Shawn Downing Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 0:47:32.1
7 David Wolfel Route 1 Velo 0:48:17.9
8 Jim Bronson Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Grp 0:49:21.5
9 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:49:26.6
10 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 0:51:25.7
11 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
12 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
13 Michael Williams First State Velo Sport/First State Velo Sport/Henr 1 Lap
14 Eric Marshall Unattached 1 Lap
15 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
16 Nunzio Dibiasi Unattached 1 Lap
17 David Beavis Unattached 1 Lap
18 Scott Sladovnik Kutztown Cutters 1 Lap
19 Robert Taylor Unattached 1 Lap
20 David Webber All American Bicycle Club Inc./All American Bicycl 1 Lap
21 Rob Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
22 James Carlson Potomac Velo Club 1 Lap
23 Charles Feiszli Dew Crew 1 Lap
24 Gary Kelley Sports T.E.A.M. 2 Laps
25 Randall Nixon Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Grp 2 Laps
26 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
27 Donald Muddiman Unattached 2 Laps

Master Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marni Harker Colavita Racing Inc./Mid-Atlantic Colavita Women's 0:42:36.2
2 Patty Fulton Colavita Racing Inc. 0:43:34.1
3 Dawn Graham Bicycle Outfitters Racing Team 0:43:58.0
4 Cara Schultz Unattached 0:44:58.4
5 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 1 Lap
6 Evelyn Egizi Western Howard County Cycling 1 Lap
7 Karen Good Unattached 1 Lap
8 Denise Clearwater Unattached 1 Lap

Master Women 45+ Intermediate

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patty Fulton Colavita Racing Inc. 0:43:34.1
2 Dawn Graham Bicycle Outfitters Racing Team 0:43:58.0
3 Cara Schultz Unattached 0:44:58.4
4 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 1 Lap
5 Evelyn Egizi Western Howard County Cycling 1 Lap
6 Karen Good Unattached 1 Lap
7 Denise Clearwater Unattached 1 Lap

PARA - Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:45:27.3

PARA - PC

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ronne Irvine Sports T.E.A.M. 0:41:40.3

Singlespeed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colin Eustis Unattached 0:45:31.1
2 Adam Murak Unattached 0:45:44.8
3 Ryan Stahnke Bike Line 0:45:46.9
4 Andrew Webster Wooden Wheels Racing 0:47:48.6
5 Justin Howe Charm City Cycling LLC 0:47:57.7
6 Patrick Gore Joes Bike Shop Racing Team 0:49:27.6
7 Sean Mcdonough Unattached 0:50:38.6
8 Paul Kriewald Unattached 0:51:10.8
9 Ron Hermann Adventures for the Cure 0:51:20.3
10 Matthew Slater Unattached 0:51:31.8
11 Nicole Davison Unattached 1 Lap
12 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
13 April Greer Team Sticky Fingers 1 Lap

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with