These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Buerger
2 John Carr Treehouse Racing
3 James Waller Ride615 Development
4 Micheal Hardin Halcyon Bike Shop
DNF John Marr

Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio
2 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing
3 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
4 Julian Sr azpeitia
5 Philip Benavides Ride615 Development
6 Benjamin Howard
7 Mike Heidrich
8 Michael Hull
9 David Stewart Southern Performance
10 Jack Evans Southern Performance

Masters 35-44 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Carr Treehouse Racing
2 James Waller Ride615 Development
DNF Chris Cooper I Am Racing
DNF John Marr

Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zdenek Fiebinger Bicycle Caf
2 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
3 Chris Daffin MOAB Masters Racing
4 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Racing
5 David Stewart Southern Performance
6 Chris Stoll US Military Endurance Sports
7 Mike Long Clarksville Velo
8 Greg Clark Team Bikers Choice
9 David Richardson MOAB
10 Eddy Taylor
11 David Perreault Ride615 Development
12 Roger Allbee Ride615 Development
13 Jack Evans Southern Performance

Men Juniors 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Simon Lewis I Am Racing
2 Seth Bassett MOAB
3 Jacob Babcock
4 Jacob Kuper Team Bikers Choice

Men Juniors 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julian Azpeitia-gonzalez

Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Travis Werts Sonic Cycling
2 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio
3 Shannon Williams Red Kite Bicycle Studio
4 Pete Young Treehouse Racing
5 Simon Lewis I Am Racing
6 Dustin Greer
7 James Waller Ride615 Development
8 Josiah Lightle Red Kite Bicycle Studio
DNF John Gore

Single Speed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio
2 Pete Young Treehouse Racing
3 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio
4 Dustin Greer

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kaitlyn Benavides Ride615 Development
2 Stephanie Maines Tennessee Women's Cycling Project p/b Cu
3 Imelda Maronde
4 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p/b Cu

Women Juniors 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eleanor Israel

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alicia Allenbuerger
2 Kathy Mead Tennessee Women's Cycling Project p/b Cu
3 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with