These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat. 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cam Taylor 0:38:19
2 Wes Biesen 0:38:42
3 Rhys Louis 0:38:42
4 Mark Bibbey 0:39:40
5 Kyle Gandy 0:40:17
6 Paul Nelson 0:42:08
7 John Fritz 1:00:00
8 Derek Rich 1:00:00

Men Cat. 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mat Sorensen 0:32:47
2 Erin Morley 0:33:33
3 Robin Schwartz 0:33:59
4 Steve Carlson 0:34:13
5 Alex Steadman 0:34:24
6 Christopher Mccrea 0:34:37
7 Richard Farabee 0:35:22
8 Roy Hill 0:35:41
9 Jeff Kubiak 0:36:33
10 Wilson Burwell 0:40:12
11 Brent Shaw 1:00:00
12 Randy Weis 1:00:00

Men Pro/Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Trudeau 1:00:18
2 Kyle Reedy 1:00:55
3 Weston Rasmussen 1:01:16
4 Michael Castro 1:03:06
5 Thomas Keating 1:06:19
6 Rhys Louis 1:07:02

Men Juniors 9-18 Cat. Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Randy Weis 0:34:18
2 Liam Clark 0:35:24
3 Cyrus Hembree 0:37:03
4 Barrett Belanger 0:37:36
5 Ty Mellor 0:37:36
6 Andon Bibbey 1:00:00

Men Masters 35+ Cat. 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Riley Post 0:38:18
2 Reid Baker 0:39:42
3 Paul Nelson 0:40:57
4 Micah Clinger 0:44:04

Men Masters 35+ Cat. 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thom Alger 0:33:19
2 Mat Sorensen 0:33:24
3 Erin Morley 0:34:04
4 Scott Wortendyke 0:34:50
5 Mike Hatton 0:34:57
6 Roy Hill 0:36:06
7 Jeff Kubiak 0:36:45
8 Boyd Frick 0:37:34
9 Chris Lofruscio 0:38:55
10 Wilson Burwell 0:39:09
11 Benjamin Chandler 0:41:04
12 Derek Rich 1:00:00
13 Tom Dougherty 1:00:00

Men Masters 45+ Cat. 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rich Weis 0:37:55
2 John Sawasky 0:38:16
3 Scott Arnold 0:38:38
4 Steve Mcnamee 0:39:11
5 Jeff Baylor 0:39:35
6 Jason Campbell 0:40:35
7 Scott Wortendyke 0:43:07
8 Mark Pico 1:00:00

Men Masters 50+ Cat. 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Timothy Wykle 0:35:27
2 Steve Carlson 0:35:39
3 Lou Molvin 0:36:28
4 Richard Woodroffe 0:37:12
5 Steven Tremonti 0:37:36
6 Dale Agar 0:37:45
7 E Paul koury 0:38:00
8 David Haerle 0:41:06

Men Masters 55+ Cat. 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Grant Taylor 0:42:21
2 Jan Bear 0:43:31
3 Dale Agar 0:45:30
4 Jim Penn 1:00:00
5 E Paul koury 1:00:00

Single Speed 40 Minu Cat.

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bryan Vahjen 0:38:40
2 Thomas Keating 0:39:36
3 Mark Bibbey 0:41:10
4 Robin Schwartz 0:41:28
5 Albert Wimer 0:41:45
6 Alex Steadman 0:41:45
7 Boyd Frick 0:43:50
8 Rj Weibly 0:44:23
9 Christopher Mccrea 0:45:20
10 Cody Goodman 1:00:00
11 Benjamin Chandler 1:00:00
12 Melissa Goodman 2:00:00

Women Cat. 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Chandos 0:37:08
2 Stephanie Grasky 0:38:04
3 Kelly Reilly 0:38:31
4 Sue Rawley 0:39:22
5 Kathryn Sorensen 1:00:00
6 January Bibbey 1:00:00
7 Danielle Goold 1:00:00

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Chandos 0:44:50
2 Sue Rawley 1:00:00
3 Kim Bear 1:00:00

Women Juniors 9-18 Cat. 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alyssa Keresztes 0:42:30
2 Emma Clark 1:00:00

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with