These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

A Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Greg Wittwer ALAN North America Cycling Team
2 Andrew Guptill Colavita/Sutter Home Pro Cycling Team
3 Stephen De lisle Richmond Pro Cycling
4 Mason Haymes Altius Cycling Team
5 Stuart Louder ALAN North America Cycling
6 Andy Mckeegan
7 Kyle Rodland Charlottesville Racing Club/Foof
8 Tony Bilotta Van Dessel Factory Team

A Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Deidre Winfield Velo Bella
2 Jennifer Maxwell team kenda tire
3 Carol Ennser Tripower
4 Sally Tempest Tripower

B Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Deidre Winfield Velo Bella
2 James Revere Altius Cycling Team
3 Bridge Cox Charlottesville Racing Club/CRC
4 Sean Yeager Altius Cycling Team
5 Scott Paisley MVC
6 George Milinkovic Squadra Coppi/IM Saab
7 Kyle Knott Coastal Racing
8 Chris Carraway THE VEGAN STRAIGHTEDGE
9 Jerry Hadley Tri Power
10 Robert Carrico Altius Cycling Team
11 Scott Ramsey Bike Factory Racing
12 David Tompkins East Coasters Bicycles
13 Ethan Lindbloom Team Carytown Bicycle Company
14 Richard Pence Van Dessel Factory
15 Bill Scanlon CRC
16 Chris Scales JRVS

B Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lynn Bufka 4 Horsemen and Babydoll
2 Malissa Hundley Altius Cycling Team
3 Mary Alex
4 Mary anne Snavely Altius Cycling Team

C Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cj Congrove
2 Zachary Bradshaw Altius Cycling Team
3 Kenneth Morris Winchester Wheelmen Racing Team
4 Chris Smead
5 Tim Lamb
6 Danny Koniowsky
7 Kevin Dillard C3-Sollay.com
8 Brandon Smith VCU Cycling
9 Chris Sheridan
10 Saul Valaitis
11 Mike Golay Base36/SMCC/Gorham Bike
12 Johnny Phan VCU Cycling
13 Cyrus Dreyer UVA
14 Jon Hicks Winchester Wheelmen Race Team
15 Daniel Ortiz Charlottesville Racing Club
16 Michael Mcmahon TriPower
17 Alan Bewly CRC
18 Avanell Schmitz Longwood University

Collegiate Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Noah Niwinski Boone Velo
2 Tim Ciarkowski Virginia Tech
3 Andrew Troy VCU
4 Shawn m. Tevendale, uva Bike Factory Racing
5 Jeff Wilson UVA
6 Nick Pence JMU
7 David Morris University of Virginia
8 Quinn Mcfrederick University of Virginia
9 William Canup UVA

Collegiate Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ariel Leath ASU Cycling

Jrs 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anthony Oughton Team Carytown Bicycle Company
2 Danny Oughton Team Carytown Bicycle Company
3 Ethan Revere Altius Cycling Team
4 Henry Revere
5 Nash Revere

Jrs 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyler Zach Tri Power/ Seigler Sports
2 Daniel Ortiz Charlottesville Racing Club

Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Edward Dickenson East Coasters
2 Michael Hosang TRIPOWER
3 Jon Wirsing Rite Aid Pro Cycling presented by Shebell & Shebel
4 Kevin Horvath Tripower / 757.CX
5 William Browne Bike Doctor/Bayside Velo
6 Eric Fletcher Charlottesville Racing Club
7 Hugh Colvin
8 Barry Hindman James River Velo Sport
9 Stephen Gualano Genesis Bicycles

Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Paisely MVC
2 William Gilmer tri-power
3 Joseph Kotun Evolution Cycling
4 Tim Starkey Tri-power
5 John Messersmith Altius Cycling Team
6 Bill Marks
7 Jim Temple Team Carytown Bicycle Company
8 Gary Hoffman Team Natures Path/3Sports
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with