These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

A-CX Men (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Jongewaard PORT ADELAIDE CC 0:42:25
2 Cameron Bayly Norwood CC 0:42:26
3 Harry Carpenter Norwood CC 0:46:42
4 Michael Howson Norwood CC 0:47:04
5 Tom Kaesler Kilkenny CC 0:47:37
6 Jack Sutton 0:48:28
7 Nick Kennedy MTBA Trial Membership 0:49:29
8 Max Hardy Norwood CC 0:50:06
9 Steven Lee Adelaide MTBC 0:50:13
10 Richard Crombie PORT ADELAIDE CC 0:50:31
11 Adrian Scott Adelaide MTBC 0:54:51
12 Chris Crocker Adelaide MTBC 0:42:41
13 Angus Dickson Adelaide Uni CC 0:45:19
14 Daniel Ham MTBA 0:45:41
15 Alex Kinnane Norwood CC 0:47:08
16 Luke Dingley PORT ADELAIDE CC 0:48:14
17 Phillip Dixon PORT ADELAIDE CC 0:48:16
DNF Oliver Anderson Norwood CC
DNF Jack Hogan Norwood CC
DNF Leo Simmonds
DNF Dionisios Demertzis PORT ADELAIDE CC

A-CX Women (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Natalie Redmond PORT ADELAIDE CC 0:37:47
2 Jenny Macpherson PORT ADELAIDE CC 0:39:10
3 Therese Rhodes PORT ADELAIDE CC 0:41:06
4 Gemma Kernich PORT ADELAIDE CC 0:41:29
5 Joanne Easson Adelaide Uni CC 0:42:19
6 Catherine seal Yates PORT ADELAIDE CC 0:43:04
7 Lana Adams PORT ADELAIDE CC 0:43:57
8 Merridy Pearce Norwood CC 0:44:55
9 Olivia Wheeler PORT ADELAIDE CC 0:47:00
10 Tessa Manning PORT ADELAIDE CC 0:48:22
11 Tracey Green PORT ADELAIDE CC 0:38:59

B-CX Men (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Byatt 0:25:38
2 Harrison Waugh PORT ADELAIDE CC 0:26:53
3 Colby Jachmann Riverland CC 0:26:54
4 Cooper Tye Central Districts CC 0:27:01
5 Ben Isaksen Norwood CC 0:27:07
6 Kain Gardner PORT ADELAIDE CC 0:27:14
7 Angus Heffernan Norwood CC 0:28:11
8 Tristan Saunders Norwood CC 0:28:25
9 Samuel Rosenzweig Adelaide Uni CC 0:28:31
10 James Wade PORT ADELAIDE CC 0:28:43
11 Joel Tozer Adelaide MTBC 0:28:49
12 Nick Pannell 0:28:52
13 Jason Geerts Adelaide MTBC 0:28:53
14 Adam Dekok PORT ADELAIDE CC 0:29:42
15 Gordon Pipe Riverland CC 0:30:09
16 Bruce Wilson Norwood CC 0:30:12
17 George Turner PORT ADELAIDE CC 0:30:48
18 Joseph Fitton Norwood CC 0:31:20
19 Andrew Spanner PORT ADELAIDE CC 0:31:24
20 Patrick Hill PORT ADELAIDE CC 0:31:26
21 David Braithwaite PORT ADELAIDE CC 0:31:49
22 Colin Maher PORT ADELAIDE CC 0:32:03
23 Richard Gibson PORT ADELAIDE CC 0:32:05
24 Kristian Didyk PORT ADELAIDE CC 0:32:20
25 Richard Staunton Norwood CC 0:32:26
26 Jon Herd 3-RIDE PERMIT 0:32:29
27 Sam Allen 0:33:01
28 Simon Chapman Norwood CC 0:33:08
29 Jake Thomas PORT ADELAIDE CC 0:33:23
30 Lachlan Loaker Norwood CC 0:34:00
31 Hugh Parker PORT ADELAIDE CC 0:34:51
32 Peter Davis PORT ADELAIDE CC 0:34:52
33 Paul Athanasiov Norwood CC 0:35:14
34 Michael Devitt Adelaide Uni CC 0:35:48
35 David Miller PORT ADELAIDE CC 0:35:51
36 Bradley Crawford PORT ADELAIDE CC 0:36:05
37 Paul Black PORT ADELAIDE CC 0:23:31
38 Michael Schurgott PORT ADELAIDE CC 0:24:21
DNF Michael Wilson Norwood CC
DNF Jonathan Rehrmann PORT ADELAIDE CC
DNF Josh Hayes PORT ADELAIDE CC
DNF Dan Tattersall Norwood CC

B-Women (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rebecca Gross MTBA 0:46:32
2 Fiona Mcqueen PORT ADELAIDE CC 0:47:14
3 Camilla Bishop Norwood CC 0:48:02
4 Bethany Loates PORT ADELAIDE CC 0:36:11
5 Margaret Easson PORT ADELAIDE CC 0:36:22
6 Hannah Mcconnell MTBA 0:37:29
7 Sue Henry PORT ADELAIDE CC 0:37:39
8 Kara Turner PORT ADELAIDE CC 0:37:58
9 Kayla Mcsporran Norwood CC 0:39:18
10 Kim Pedersen PORT ADELAIDE CC 0:41:36
11 Lee-anne Fleming PORT ADELAIDE CC 0:43:14
12 Joanne Dettloff PORT ADELAIDE CC 0:45:45
13 Tracy Johnson SA Police CC 0:46:26

C-Men (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Finlay MTBA 0:28:00
2 Steve Bentley PORT ADELAIDE CC 0:28:36
3 Andrew Thompson Norwood CC 0:28:39
4 Glenn Nobes Norwood CC 0:29:39
5 Paul Suter Adelaide MTBC 0:31:42
6 Oliver Wilson PORT ADELAIDE CC 0:31:51
7 Corey Ngo 0:32:08
8 Matt Sandercock PORT ADELAIDE CC 0:32:23
9 Jason Izzard Adelaide MTBC 0:32:57
10 Andrew Fleming Adelaide MTBC 0:33:05
11 Simon Burmester MTBA 0:33:29
12 Mark Rupert Norwood CC 0:33:38
13 Mark Manning PORT ADELAIDE CC 0:33:45
14 Andy Portess 0:34:38
15 Carl Purczel PORT ADELAIDE CC 0:35:17
16 Colin Ware-lane PORT ADELAIDE CC 0:35:41
17 Jude Scarborough PORT ADELAIDE CC 0:35:58
18 Paul Eckert Adelaide MTBC 0:39:24

C-Women (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Bricher PORT ADELAIDE CC 0:39:28
2 Nichola Wilson PORT ADELAIDE CC 0:39:47
3 Debbie Howard 0:40:18
4 Julia Massey PORT ADELAIDE CC 0:42:11
5 Stacey Quinn PORT ADELAIDE CC 0:44:39
6 Virginia Riches PORT ADELAIDE CC 0:33:52
7 Amanda Taylor PORT ADELAIDE CC 0:44:13

Juniors (Open)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Albert Turner 0:12:04
2 Sharna Tye BMXA 0:12:52
3 Joseph Hewson PORT ADELAIDE CC 0:15:05
4 Gabriel Wilson PORT ADELAIDE CC 0:16:21
5 Yibin Khuu PORT ADELAIDE CC 0:18:26
6 William Brown PORT ADELAIDE CC 0:19:16
7 Kiara Didyk PORT ADELAIDE CC 0:24:04
8 Marco Didyk PORT ADELAIDE CC 0:24:41

Non-CX (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Kerin Norwood CC 0:27:49
2 Andrew Waugh 0:31:19

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with