These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Schmalz
2 Garrick Valverde TradeWind Energy Cycling Team
3 Shadd Smith KCCX Elite Cyclocross Team p/b Clement
4 Nicholas Comiskey Team Colavita/ Parisi Coffee
5 Austin Elser TradeWind Energy Cycling Team
6 Andrew Strempke Team Colavita/ Parisi Coffee
7 Jason Douglas Team Horizon Cycling
8 Tim Herre Big D Cycling
9 Michael Allison Olathe Subaru Trek Racing

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Vincent Delaughder Team Colavita/ Parisi Coffee
2 Hunter Adams Move Up Development-Trek
3 Scott Williamson Olathe Subaru Trek Racing
4 Kurt Mckinsey Team Velo Plus
5 Kurt Wilson KCBC Racing
6 Lucas Borkowski 360 Racing
7 Tony Stanislav Chamois Butt'r Cycling Team
8 Jason Laidlaw
9 Adam Keck Team Colavita/ Parisi Coffee
10 Conner Rainey Osceola Velo Club
11 Mark Deboer Prologue Racing
12 Matt Gilhousen TradeWind Energy Cycling Team
13 Issac Jonas Team Colavita/ Parisi Coffee
14 Kevin Shaffer Team Colavita/ Parisi Coffee
15 Chris Thomas
DNF Jesse Miguel Localcycling.com
DNF Chip Zimmer Big D Cycling
DNF Ian Seibert SBR Quantum Racing

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zach Chan Team Colavita/ Parisi Coffee
2 Danny Roos
3 Erik Riker Prologue Racing
4 Nigel Vaught Big D Cycling
5 Thomas Lewin Grip N Rip
6 Kyle Sabatini GP Velotek
7 Matt Oneil Team Colavita/ Parisi Coffee
8 Ivan Cabezas Team Colavita/ Parisi Coffee
9 Ian Stone Team Colavita/ Parisi Coffee
10 John Vansooy
11 Darrel Williams Team Horizon Cycling
12 Chuck Remboldt US Military Endurance Sports
13 Jay Raupp Big D Cycling
DNF Samuel Carrera Team Velo Plus
DNF Steve Wathke 360 Racing
DNF George Kramer Blue River Bicycle Club

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jordan Miller Move Up Development-Trek
2 Juraj Trubiroha
3 Marcos Markoulatos
4 Nick Braunjankovich Manhattan Project
5 Parker Lindley
6 Mike Ivancic US Military Endurance Sports
7 Ian Hurst
8 Jeff Nichols Team Velo Plus
9 Connor Remboldt US Military Endurance Sports
10 Damien Hobbs Team Go! Racing
11 Ben Fishman
12 Molly Benton GP Velotek
13 Marco Vallotto
14 Bob Waldorf GTG Racing
15 Michael Steed

Men Junior 12-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nigel Vaught Big D Cycling
2 Finn Smith KCOI U20
3 Isaiah Delaughder KCOI U20
4 Gauge Shiflett
5 John Beemer
DNF Daniel Pfeifer KCOI U20

Men Junior 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hunter Navarro KCOI U20
2 Brock Sell
3 Brandon Waldorf GTG Racing

Men Junior 9-11 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liam Ellis KCOI U20
2 Atticus Dutt
3 Logan Waldorf
4 Mauricio Navarro
5 Parker Chalupnik KCOI U20

Men Masters 40+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rick Moseley 360 Racing
2 Patrick Orrick KCOI Boulevard
3 Paul Aldeguer Big D Cycling
4 Doug Stone Prologue Racing
5 Damian Almanza Cow Town Cycling Team
6 Chris Ellis 360 Racing
7 Wes Watkins 360 Racing
8 Andrew Olson Slimenundgrossen
9 Steve Wathke 360 Racing
10 Jason Gaikowski 360 Racing
DNF Eric Burch KCOI Boulevard
DNF Kurt Wilson KCBC Racing

Men Masters 50+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen Songer 360 Racing
2 Doug Campbell Raging Bull Racing
3 Roger Williams Team Go! Racing
4 James Clevenger Big D Cycling
5 Paul Fancher Big D Cycling
6 Steve Vannieuwenhuyse Big D Cycling
7 James Shiflett 360 Racing
8 Greg Vaught Big D Cycling
9 Brian Duff 360 Racing
10 David Mathews KCBC Racing
11 Robert Ades Localcycling.com
12 Bill Anderson 360 Racing
13 Keith Walberg 360 Racing
14 Michael Berning KCOI Boulevard
15 Jennifer Herrell rhoades Midwest Cycling Club Racing
16 Pat Robinson KCBC Racing
17 Donald Jonas jr. Localcycling.com
DNF Samuel Hess Big D Cycling

Men Masters 60-64 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Doug Long 360 Racing
2 Chip Zimmer Big D Cycling
3 John Wentling Midwest Masters Cycling Team-KS
4 Derrick Newcomer
5 Tim Black Slimenundgrossen
6 Tim Bergman Localcycling.com
7 Jay Raupp Big D Cycling
DNF Rich Pearson Team Kaos Cycling

Men Masters 65+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dean Parker 360 Racing
2 Steve Schweiker Ethos Racing
3 Samuel Perkins 360 Racing
4 Reg Robertson Big D Cycling

Single Speed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Roger Williams Team Go! Racing
2 Kyle Guinn KCBC Racing
3 Bill Anderson 360 Racing
4 Jason Gaikowski 360 Racing
5 Patrick Schlager Osceola Velo Club
DNF Andrew Strempke Team Colavita/ Parisi Coffee
DNF Scott Dreiling KCOI Boulevard

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Angelina Stevens Happy Tooth Women's Racing
2 Karen Pritchard 360 Racing
3 Katherine Kelter Team Colavita/ Parisi Coffee
4 Alaina Beckwith Team Colavita/ Parisi Coffee
5 Julie Higgins Women's Free State Racing
6 Allison Adams 360 Racing
7 Lynn Wilson Midwest Cycling Club Racing
8 Allison Hunt Goldenrod Pastries CX

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Molly Benton GP Velotek
2 Severine Tournadre
3 Jennifer Schwartz Women's Free State Racing
4 Cynthia Bracker Women's Free State Racing
5 Marianne Melling GP Velotek
6 Haley Crouch
7 Toni Cabezas Midwest Cycling Trek Stores Women's Cycling Team
DNF Kathryn Johnson Women's Free State Racing
DNF Anne Waldorf

Women Junior 12-14 Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liliana Navarro KCOI U20

Women Masters 40+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lynn Wilson Midwest Cycling Club Racing
2 Allison Adams 360 Racing
3 Tanya Hoffman stevens Midwest Cycling Trek Stores Women's Cycling Team

Women Masters 50+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karen Pritchard 360 Racing
2 Rochelle Schleicher Women's Free State Racing
3 Amy Vannieuwenhuyse Big D Cycling
4 Donna Stevens Localcycling.com
DNF Teresa Jarzemkoski Localcycling.com

Women Masters 60+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Becca Williams Women's Free State Racing

Youth 6-8 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Austin Thompson KCOI U20
2 Alec Trubiroha
3 Daniel Trubiroha
4 Wesley Duff
5 Rylan Jarboe
6 Liam Douglas

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with