These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior Men (18-19 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Stuart Van Dessel p/b HyperThreads 1:00:47
2 Matthew Dickson Ottawa Bicycle Club 1:05:26
3 Sebastian Brooks Ottawa Bicycle Club 1:06:11

Junior Women (18-19 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julia Maine 59:24

Master Men A (30-39 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Douglas Van den ham Nine2FivePro.com 1:01:50
2 Philippe Lanthier Cannondale/ABC Cycles 1:04:15
3 Iain Radford Tekne Cycle Club 1:05:22
4 Bruno Lafontaine Pecco's propuls� par Cannnondale 1:06:31
5 Peter Tregunno Ottawa Bicycle Club 1:07:39
6 Michael Asselstine Nine2FivePro.com 1:07:43
7 Pierre-yves Gauthier 1:07:53
8 Guillaume Lafleur EC Gatineau / Polo V�lo - Trek -1 lap
9 David Gruber Tekne Cycle Club -1 lap
10 Marc Hunt Tekne Cycle Club -1 lap
11 Jesse Jarjour 613 Cycling -1 lap
12 Carey Dedo GearHeads -1 lap
13 Andrew Brown Tekne Cycle Club -1 lap
14 Brian Martin -1 lap
15 Bruce Lefebvre Adobe Cycling -1 lap
16 Russell Beach Euro-sports -1 lap
17 Amenh Tsan West of Quebec Wheelers -1 lap
18 Guillaume Seyer-forget GearHeads -1 lap
19 Cory Reggentin Cornwall Cycle Club -1 lap
20 Jean-philippe Pellerin Euro-Sports -1 lap
21 Brad Vaughan -1 lap
22 Jean-philippe Belanger -2 laps
DNF Nicholas Bishop Cyclery

Master Men B (40-49 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Mcguire Tekne Cycle Club 48:38
2 Richard Grieve Tekne Cycle Club 48:41
3 Mike Reeves Tekne Cycle Club 49:02
4 Steven Thomas Euro-Sports 50:04
5 David Jones Tekne Cycle Club 50:07
6 Craig Hawkes Cyclery Racing 50:30
7 Eric Rouleau Scott \rackultra 51:02
8 Alistair Scott Cyclelogik 51:22
9 Richard Jodoin Les Rouleurs de l'Outaouais - Polo V�lo 51:32
10 John Clare 52:21
11 Marc Beaulieu Rouleurs - Polo-V�lo/Trek 53:21
12 Juha Metsaranta 53:31
13 Andrew Olive Euro-Sports 53:56
14 Michael Palmer Euro Sports 54:00
15 Luc Lavigne skinouk 54:03
16 Sebastien Labelle 54:05
17 Jamie Mcmanus 54:16
18 Marc Hanvelt Cyclelogik Racing 54:19
19 Travis Field Ottawa Bicycle Club 54:54
20 Brian Edmond Tekne Cycle Club 55:26
21 Jason Murphy 55:56
22 Pat Kelly Tekn� CC 56:21
23 Shayne Arseneault 56:22
24 Ian Port Euro-Sports 57:32
25 John Marron Cyclogik Racing 57:33
26 James Brooks Cyclelogik Racing 58:28
27 Dave Allan Ottawa Bicycle Club -1 lap
28 Kenneth Macaskill -1 lap
29 Craig Law -1 lap
30 Clifton Ing -1 lap
31 Dominic Fontaine Tekne Cycle Club -1 lap
32 Iain Macdonald Ottawa Bicycle Club -1 lap
33 Patrick Jolly Chroma Reno & Design -1 lap
34 Tristan Barr cyclelogik -1 lap
35 Giacomo Panico -1 lap
36 Stephen Fleming Ottawa Bicycle Club -1 lap
DNF Jeff Johnston Nine2FivePro.com Cycling Team
DNF Rob Allen

Master Men C (50-59 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Westdal 48:45
2 Sean Wright Cyclery Racing 49:50
3 Michael Woodford Cyclelogik Racing 50:01
4 William Mcilroy First Capital Cycling 51:45
5 Jean-christophe Vialaret Euro-sports.ca 52:18
6 Ian Stewart Euro-Sports 52:22
7 David Bilenkey Euro-sports.ca 52:52
8 David Shantz Euro-sports 53:12
9 Paul O'blenes The Cyclery 53:21
10 Dave Rudnicki West of Quebec Wheelers 53:28
11 Stephen Irwin Cyclelogik Racing 53:30
12 Mike Avery 53:42
13 Malcolm Saravanamutto Cyclelogik 54:48
14 Bruno Cyr Skinouk 54:58
15 Rick Hellard Zone3sports 55:17
16 Scott Emery 55:42
17 Kevin Mallory 55:52
18 Mark Kulas GearHeads 56:03
19 Fr�d�ric Ranger Skinouk 56:48
20 Scott Mcneely -1 lap
21 Pierre Leblanc -1 lap
22 Thomas Leroux -1 lap
23 Carlos Arruda -1 lap
24 Rene Van diepen -1 lap
25 Peter Hamilton -1 lap
26 Joey Slobodian Ottawa Bicycle Club -1 lap
27 Paul Miller Ride With Rendall -1 lap
28 Robert Mcclure Ottawa Bicycle Club -1 lap
29 Greg Douglas Ottawa Bicycle Club -1 lap
30 Steven Cornick Ottawa Bicycle Club -1 lap
31 Marcel Brugger Ride with Rendal -1 lap
32 Emil Jacobson CycleLogik Racing -1 lap
33 Andrew Gustyn Euro-Sports -1 lap
34 Bill Mclennan Almonte Bicycle Club -1 lap
35 Rick Croney Cornwall Multisport Club -1 lap
36 Allan Hawley -1 lap
37 John Helsdon Euro-sports -2 laps
38 Luc Sigouin -2 laps
DNF Gilles Cordier
DNF Steve Howard
DNF Jack Newton Euro Sports
DNF Jon Gee Ride with Rendall

Master Men D (60-69 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Laird Peak Racing 53:18
2 Greg Christie Ride with Rendall 53:30
3 Peter Schuck ride with rendall p/b biemme 53:43
4 Jim Forbes Doug's Bicycle -1 lap
5 Dave Wall -1 lap
6 Parham Momtahan Ottawa Bicycle Club -1 lap
7 Jean louis Dorego Ottawa Bicycle Club -1 lap
8 Michael Taylor Thing1Thing2 Racing p/b T.S. Geisel -1 lap

Master Men E (70-79 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Mcauslan Almonte Bicycle Club 56:13
2 Dave Flavell Ottawa Bicycle Club 1:00:20
3 Les Humphreys Almonte Bicycle Club -1 lap

Master Women A (30-39 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carley Kenwell 59:30
2 Caitlin Crooks 1:01:13

Master Women B (40-49 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Naomi Szigeti 54:44
2 Kathleen Mottershead Gearheads 56:49
3 Amanda Shaw Cyclery Racing 57:40
4 Melanie Gauthier Rouleurs - Polo V�lo - Trek 57:44
5 Layla Prieur Euro-Sports 59:13
6 Susan Morris OBC 59:26
7 Jennifer Ajersch 59:51
8 Heather Tkalec Euro-Sports 1:00:18
9 Manon Prevost Skinouk 1:01:49
10 Suzanne Harrison 1:02:30
11 Stephanie Rees-tregunno Gearheads 1:02:40
12 Renee Pichard CVM de la Gatineau 1:03:22
13 Melanie Schultz euro-sports -1 lap
14 Isabelle Lauzon skinouk -1 lap
15 Angela Beauchamp Euro-sports -1 lap
16 Vicki Thomas The Cyclery -1 lap
17 Jeanne Minier CVM de la Gatineau -1 lap
18 Tammy Mckenna The Cyclery -1 lap
19 An Vo euro-sports -1 lap
20 Angela Slobodian Ottawa Bicycle Club -1 lap
21 Kim Fera euro-sports -3 laps

Master Women C (50-59 years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lisa Meyer Eurosports 57:42
2 Marcie Girouard euro-sports 1:01:15
3 Josee Lamirande The Cyclery -1 lap

Master Women D (60 + years)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Blanche Drapeau Ottawa Bicycle Club 57:08
2 Lucie Boudreau Ottawa Bicycle Club 1:01:12

Senior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Mcneely Norco Factory Team 59:18
2 Osmond Bakker Wheels of Bloor 1:01:09
3 Steve Proulx Cyclery Racing 1:02:20
4 Matt Surch Tekne Cycle Club 1:03:12
5 Marc Boudreau The Cyclery 1:04:46
6 Antoine Cyr Ride With Rendall p/b Biemme 1:07:15
7 Warren Macdonald Nine2FivePro.com 1:07:26
8 Stephen Bursey GearHeads -1 lap
DNF Matteo Dal-cin Silber Pro Cycling
DNF Christian Bernard Tekne Cycle Club

Senior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melissa Bunn Cyclery racing 51:52
2 Julie Lafreniere 52:26
3 Emily Flynn The Cyclery-Opus 53:51
4 Sophie Bernard Cyclery Racing 54:12
5 Sabina Sander euro-sports -1 lap

U11 Boys

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexandre Lavigne skinouk 18:43
2 Calum Macdonald Ottawa Bicycle Club 19:38
3 Emile Chagnon -1 lap
4 Phoenix Barr -2 laps
5 George Shaw -4 laps

U11 Girls

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julia Van wesenbeeck 21:00
2 Amelie Kelly Tekn� CC 21:35
3 Josie Brooks 22:26
4 Ava Ebner Fresh Air Experience 23:23
5 Adelaide Murphy -1 lap
6 Mae Shaw -3 laps

U13 Boys

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julien Chagnon Skinouk VDM 28:38
2 Zachary Rouleau Skinouk VDM 31:41
3 Evan Clare 33:14
4 Lucas Hiscocks Ottawa Bicycle Club 34:08
5 Ned Rogers Ottawa Bicycle Club 34:08
6 Felix Labelle -1 lap
7 Simon Van wesenbeeck -1 lap
8 Hunter Murphy -1 lap
9 Edwin Fleming Ottawa Bicycle Club -1 lap
10 Emmett Bray-jones Ottawa Bicycle Club -1 lap

U13 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charlotte Brooks Skinouk VDM 32:35
2 Ciara Westdal 32:35
3 Claire Allan Ottawa Bicycle Cub -1 lap
4 Sara-ann Kelly Tekn� CC -1 lap
5 Liliane Chagnon -1 lap

U15 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexander Woodford 50:21
2 Taegan Mcguire Tekne Cycle Club 52:34
3 Luke Allan Ottawa Bicycle Club 53:01
4 Owen Brooks Skinouk VDM 54:14
5 Dominique Ranger Skinouk 56:12
6 Patrick Westdal 56:54

U15 Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Parker Bray-jones Ottawa Bicycle Club 25:17
2 Greg Morrish 27:03
3 Tristan Brooks Ottawa Bicycle Club 30:23
4 Eric Douglas Ottawa Bicycle Club 34:07

U15 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauryn Bakker 55:56
2 Annika Ebner Fresh Air Experience 58:20
3 Cara Macdonald Ottawa Bicycle Club 1:00:56
4 Chloe Maine 1:02:58
5 Cora Sander -2 laps

U17 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Damien Vialaret Euro-sports.ca 52:50
2 Aidan Westdal 56:23
3 Theodore Woodford Ottawa Bicycle Club 56:24
4 Tyler Allan Ottawa Bicycle Club 56:31
5 Simon Mallory 57:48
6 Liam Kerr -1 lap
7 Simon Riopel Skinouk Gatineau -1 lap
8 Max Field Ottawa Bicycle Club -1 lap
9 Sebastien Charbonneau -1 lap
10 Ben Brooks Ottawa Bicycle Club -1 lap

U17Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chloe Mckenzie Skinouk 58:55
2 Olivia Macaskill -1 lap

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with