These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Master 35+ 4 Starters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Facas Westwood Velo/Trade Manage Capitol
2 Dave Kahl Liberty
3 Greg Gorel Team Somerset

Masters 45+ 16 Starters

Pl First Name Last Name Team Time
1 15.4 1 Martin Jones
2 Ed Burgess Burgess
3 38.2 3 Kevin Kielty
4 24.0 4 Lawrence Henderson
5 Larry Towner Towner
6 30.0 6 Christopher Weiland
7 24.7 7 Mark Urbanowicz
8 39.3 8 William Cantler
9 46.1 9 Mark Albert
10 Tom Perkins Cyclocrossworld.com
11 Jim Gould Gould
12 14.8 12 Paul Dericks
13 Fafar Bayat Bayat
14 Thaddeus Newnam Newman
15 Howard Richards Bauch
16 Lesli Stevens Fairchild

Masters 55+ 3 Starters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bob Cary Skylands Cycling
2 Donald Snoop Hang On Snoopy Racing
3 Karl Dittebrandt Kissena Cycling Club

Men 15-18 2 Starters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Kristiansen Skylands Cycling
2 Andy Gallagher Liberty Cycle

Men10-14 2 Starters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Max Mancuso Skylands Cycling
2 Trevor Kahl Liberty Cycle
3 Dag Anderson Team Somerset

Men's A 4 Starters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Howard CRCA/Bandit Racing
2 Brian Lariviere Team Bulldog/Campmor
3 JP Partland Watchung Wheelmen/High Gear
4 Martin Jones Team Somerset

Mens B 17 Starters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Roger Foco Skylands Cycling
2 Charles Florek Rutgers
3 Gary La sala Liberty Cycle
4 Erik Kristiansen Skylands Cycle
5 Don Yungher Rutgers
6 Jay Nossen Rutgers
7 Paul Walsh Skylands
8 Carl Maslag Team Bikery/Shebell Shebell
9 Scott Graham Victory Cycling Club
10 Jason Parkin CRCA/Blue Ribbon-Translations.com
11 James Furman Skylands Cycling
12 Tom Briede Victory Cycling Club
13 Stephen Cannavale Unattached
14 Jeff Oliver Northwestern Hardware
15 Ian Harris CRCA Junior Development
16 M. Justin Lubeley CRCA/Bandit Racing
17 Lawrence Henderson Skylands Cycling

Mens C 20 Starters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Bowden Unattached
2 Andrew Logiudice Skylands Cycling
3 Edward Haack CycleCraft Racing Team
4 Matt Murphy Westwood Velo
5 Jeff Sowa Mountain Bikery
6 Chad Casselman CRCA
7 Brian Colby
8 Christophe Jammet CRCA
9 Terence Donavan Unattached
10 Bruce Kristiansen Skylands Cycling
11 Louis D'Amelio CRCofA
12 Bartley Mulligan
13 Craig Blake Skylands Cycling
14 Patrick Clifford County Kerry
15 Chad Culbertson CRC of A / Hart's Racing
16 Dino Montes Cycle Funattic
17 Rufus Pichler Kissena Cycling Club
18 Joel Rathbun CRCA - NY Velocity
19 Neil Ross Kissena Cycling Club
20 Mark Salazar Skylands Cycling

Women 1 Starter

Pl First Name Last Name Team Time
1 Maria Oliveria Westwood Velo

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with