These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Simon Lewis True Performance Junior Development/PB EddieFerrell.com 00:42:11.000
2 Ian Umstead Volharden 00:43:02.000
3 Patrick Walle I AM Racing p/b Escadrille 00:45:27.000
4 John Carr Treehouse Racing 00:46:02.000
5 Jeff Kauppi I AM Racing p/b Escadrille 00:46:22.000
6 David Mcdaniel Privateer Cyclocross Chattanooga 00:47:01.000
7 Jason Guzak DNA Cycling pb Onion Creek Volkswagen 00:47:42.000
8 Paul Halupka I AM Racing p/b Escadrille 00:47:55.000
9 Jim Farmer Privateer Cyclocross Chattanooga 00:48:53.000
10 Ben Kettle Red Kite Bicycle Studio 00:49:35.000
11 John Marr 00:50:03.000
12 Josiah Lightle Red Kite Bicycle Studio 00:51:00.000
13 Chris Cooper I AM Racing p/b Escadrille
14 Micheal Hardin Cumberland Transit p/b 3 Bros Coffee
15 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille
16 Jason Moore

Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling 00:28:36.000
2 Andrew Shankles I AM Racing p/b Escadrille 00:29:30.000
3 Paul Carter Riverside Bicycle Racing 00:29:53.000
4 Bailey Bell Lift Center Racing 00:30:00.000
5 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medicine 00:30:06.000
6 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing 00:30:15.000
7 Shane Stratton I AM Racing p/b Escadrille 00:30:21.000
8 Philip Benavides Ride615 Development 00:30:36.000
9 Ryan Wilson MOAB Racing 00:30:40.000
10 Cody Brooke Red Kite Bicycle Studio 00:30:46.000
11 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio 00:31:03.000
12 Bert Hartman I AM Racing p/b Escadrille 00:31:21.000
13 D Aaron braswell BPC Cycling 00:32:23.000
14 Jacob Babcock 00:32:56.000
15 Jeff Graham Texas A & M University 00:33:06.000
16 John Speight I AM Racing p/b Escadrille 00:33:33.000
17 James Butler Lift Center Racing 00:34:03.000
18 Jacob Kuper True Performance Junior Development/PB EddieFerrell.com 00:34:12.000
19 Scott Koch 00:34:15.000
20 Andrew Grooms I AM Racing p/b Escadrille 00:34:39.000
21 Chris Sterchi Privateer Cyclocross Chattanooga 00:34:53.000
22 Mark Keranen I AM Racing p/b Escadrille 00:35:21.000
23 James Huff Silk Road Cycles/Hatchmap 00:36:08.000
24 Roger Allbee Ride615 Development 00:36:15.000
25 Tyler Porter Lift Center Racing 00:36:52.000
26 Chris Beck Riverside Bicycle Racing 00:37:24.000
27 Judsen Schneider 00:38:07.000
28 Anthony Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medicine
29 Neil Baggett Riverside Bicycle Racing
30 Preston Gibson Red Kite Bicycle Studio

Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alessandro Zanetti 00:44:05.000
2 Barry Lucas Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 00:44:10.000
3 Sanford Webster Harper Auto 00:44:24.000
4 Pj Cavoto jr PSIMET Racing 00:44:39.000
5 John Carr Treehouse Racing 00:46:10.000
6 Joe Grubbs Treehouse Racing 00:46:28.000
7 Jason Moore 00:46:48.000
8 Mathew Thompson I AM Racing p/b Escadrille 00:46:51.000
9 Chris Cooper I AM Racing p/b Escadrille 00:47:00.000
10 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing 00:48:14.000
11 John Gore 00:48:53.000
12 James Buckingham Team Bikers Choice 00:49:48.000
13 James Waller Ride615 Development 00:50:49.000
14 Lauren Vorney
DNF David Mcdaniel Privateer Cyclocross Chattanooga

Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio 00:28:53.000
2 Jeff Kauppi I AM Racing p/b Escadrille 00:29:49.000
3 Zdenek Fiebinger Sonic Cycling 00:30:38.000
4 Paul Carter Riverside Bicycle Racing 00:30:41.000
5 Marshall Bassett MOAB Masters Racing 00:31:44.000
6 Brian Hackathorne Privateer Cyclocross Chattanooga 00:33:11.000
7 Roger Allbee Ride615 Development 00:36:06.000
8 David Richardson MOAB Racing 00:36:19.000

Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eddie Branch 00:30:07.000
2 Chris Daffin MOAB Masters Racing 00:32:28.000
3 Lee Clayton Riverside Bicycle Racing 00:32:42.000
4 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo 00:33:26.000
5 Thomas Gee Lift Center Racing 00:33:43.000
6 Bernie Clincke MOAB Cyclocross 00:35:50.000
7 David Perreault Ride615 Development 00:37:23.000
8 John Wikle
9 Robert Allbritton

Men Juniors 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling 00:30:56.000
2 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille 00:31:38.000
3 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medicine 00:31:50.000
4 Jacob Babcock 00:34:57.000
5 Henry Daniel Nashville Local Cycling 00:35:45.000
6 Jacob Kuper True Performance Junior Development/PB EddieFerrell.com

Men Juniors 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zachary Lowe Lift Center Racing 00:22:20.000
2 Matthew Edens Nashville Local Cycling
3 Wilson Israel

Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen Bassett Podium Sports Medicine p/b Harper Auto 01:00:46.000
2 Andrew Reardon Sonic Cycling 01:00:48.000
3 Jeremy Chambers MOAB shop CREW team 01:03:11.000
4 Shannon Williams Red Kite Bicycle Studio 01:04:04.000
5 Travis Werts Sonic Cycling 01:04:46.000
6 Simon Lewis True Performance Junior Development/PB EddieFerrell.com 01:05:36.000
7 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio 01:08:08.000
8 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio

Single Speed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio 00:29:50.000
2 Scott Marx 00:30:12.000
3 Michael Edens Nashville Local Cycling 00:31:17.000
4 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio 00:31:33.000
5 Bert Hartman I AM Racing p/b Escadrille 00:33:12.000
6 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo 00:35:22.000
7 Scott Koch 00:35:53.000
8 David Perreault Ride615 Development 00:36:00.000
9 Greg Oloughlin Halcyon Bike Shop 00:37:34.000

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Maureen Sanderson Tennessee Women's Cycling Project p/b Cumberland Transit 00:35:08.000
2 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p/b Cumberland Transit

Women Juniors 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eleanor Israel 00:24:52.000
2 Teagan Kortness

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kaysee Armstrong Podium Sports Medicine p/b Harper Auto 00:46:27.000
2 Katie Isermann PSIMET Racing 00:52:22.000
3 Kaitlyn Benavides Ride615 Development
4 Jessica Christensen Nashville Local Cycling
5 Susie Stanfield Privateer Cyclocross Chattanooga
6 Kathy Mead Tennessee Women's Cycling Project p/b Cumberland Transit
DNF Melissa Leigh

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with