These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Elite Masters 40+ (aka Masters 1/2/3)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sam Morse Corner Cycle
2 Brant Hornberger BikeReg.com
3 Jeff Craddock Sea Sports Cyclery & Outdoor
4 Bart Lipinski Corner Cycle
5 Brian Anderson Bikes and Life
6 Christopher White CYCLONAUTS
7 Edward Parsons HUP United
8 James Purtell SVC/Bikeworks
9 David Goodwin Northampton Cycling Club

Elite Men (aka 1/2/3)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lane Maher Hands-On Cycling p/b GIANT
2 Jules Goguely Apex/NBX/Trek
3 Adam Myerson Cycle-Smart
4 Jonathan Anderson Fort Lewis College
5 Josh Anthony CYCLOCROSSWORLD.COM
6 Bryan Horsley Sea Sports Cyclery
7 Fred Prescott Dr. Naylor-Treadwelltraining Racing
8 Silas Anthony
8 Jack Perry Cure Rage
9 Matthew Curbeau
10 Caleb Smith High Country Devo p/b OrthoCarolina

Elite Women (aka 1/2/3)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather Richard Ladies First
2 Roni Vetter State 9 Racing p/b Vittoria
3 Jenny Wojewoda HUP United
4 Sarah Thomas
5 Kerry Litka The Velo Resource
6 Michele Smith HUP United
7 Beth Vettori Joe's Garage
8 Danielle White
9 Karen Purtill Stedmans Bicycle Co

Fat Bike Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Anderson Bikes and Life
2 Varoujan Hagopian Grace Bicycles Velo Club
3 Bill Millett Bikes and Life
4 Amanda Kourtz Team Spark
5 Tracy Sherman Grace Bicycles Velo Club
6 Scott Sherman Grace Bicycles Velo Club
7 Jarod Kohr
8 Nancy Gomes Steve the Bike Guy

Junior Boys 12 - 18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Mello Apex Technologies/NBX/Trek
2 Jaymz Lipinski AP Junior Development p/b Corner Cycle
3 Sean Lambert Big ringers
4 Zachary Amelotte
5 Ryan Avery AP Junior Development
6 Miles Perry
7 Adam Dombroski
8 Jonah Burke

Junior Boys 8 - 11

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aidan Reyes
2 Cal Hale Hup United
3 Ian Whiteley
4 Tom Brown
5 Elliot Parsons Essex County Velo (ECV)

Junior Girls 12 - 18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bethany Newton Benidom/Eastern Bloc
2 Brooke Morganti

Mens Singlespeed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brad Smith The Drifters
2 Peter Smith MAD ALCHEMY
3 Keith Beausoleil Chainline Cycles
4 Matthew Myette Zanconato Racing
5 Eric Baumann IMSHI CYCLES
6 Jason Howes Riverside Racing
7 Eric Wyzga NECT p/b Riverpoint CX Park
8 Robert Stine NECT p/b Riverpoint CX Park
9 Kevin Orlowski Chainline Cycles
10 Marc Sexton State 9 Racing p/b Vittoria
11 Matt Giles NECT p/b Riverpoint CX Park
12 Eric Lovering Chainline cycles
13 Chris Busick Minuteman Road Club
14 Lucas Provost BZ RIDERS/caperacing.com
15 Derek Griggs Recycled Sports
16 Matt Hersey keep it tight
17 Jason Selwitz
18 George Lewis Team Bikenetic
19 Colin Johannen BIKEMAN.COM
20 Geoff Williams Providence Velo Club
21 Mike Zanconato Zanconato Racing
22 Scott Johannen BIKEMAN.COM
23 Timothy Mayo Handsacrossworld.com / Fritz's Bicycle Shop
24 Donald Crowell Spin Arts Cycling
25 Mark Lovejoy Fritz's Bicycle Shop
26 Chip Baker HUP United
27 Jeff Muldoon Blue Hills Cycling Club
28 Ryley Newton McGill University
29 Daniel Glover

Novice Men (aka 4/5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Kasparian
2 Kenny Fries Scottee's Westport Bicycle
3 Jonathan Spooner #teamspooner
4 Dan Desmarais Scottee's Westport Bicycle
5 Jason Lasalle NECT p/b Riverpoint CX Park
6 Timothy Daley Bikeway Source/Bell Lap Coaching
7 Jeffrey Soderman
8 Heath Umbach 545 Velo
9 David Waltz 545 Velo
10 Guthrie Andres
11 James Godbey 545 Velo
12 Andrew Cooper The Velo Resource
13 Herb Grignon Fritz's Bicycle Shop
14 Joseph Sa Blue Hills Cycling Club
15 Erik Wells BikeBarnRacing.com
16 Colby Jenkins SVC/Bikeworks
17 David Stearns MT Mafia
18 Andy Han Blue Hills Cycling Club
19 Robert Hoenick SVC/Bikeworks
20 Tucker Wetmore
21 Danny Saccoccio SVC/Bikeworks
22 Patrick Greehan ecv | essex county velo
23 Jason Behringer NBX (Narragansett)
24 John D'agostino CRCA/Team NYC Velo
25 Leigh Knowlton RhindleLAK
26 Jason Carleton Steve The Bike Guy
27 John Nilan
28 Michael Olbrys 545Velo
29 Charles Huston Colonial Bicycle Company
30 Daniel Goldman 545 Velo
31 Daniel Park 545 Velo
32 Nathan Wong Fritz's Bicycle Shop
33 Miguel Rivera TEAM TRAVIS
34 Michael Spadea bikebarnracing.com
35 Chris Gibson Minuteman Road Club
36 Doug Veilleux HomesForOurTroops/TeamSpark
37 Jaymz Lipinski AP Junior Development p/b Corner Cycle
38 Gregory Nowak
39 Varoujan Hagopian Grace Bicycles Velo Club
40 Matthew Knight
41 Ian Sleeper Colonial Bicycle Company
42 Sam Deluca
43 Keith Amelotte
44 Jacob Dewispelaere
45 Nicholas Tham MIT Cycling p/b FXDD
46 Peter O'brien Steve the Bike Guy
47 Jeremy Blackowicz HUP United
48 Stephen Horaj
49 Roger Spring Team Spark
50 Matthew Noonan
51 Andrew Pollis BC High
52 Morgan Rockett GREEN LINE VELO driven by Zipcar
53 Damon Telepak Corner Cycle
54 Jeremy Saksik pedalpowertraining.com
55 Ian Brown BC High / Unofficial Jeremy Powers Fan Club
56 Thomas Urbanik
57 Tom Pincince Digital Lumens
58 David Goldberg Pedal Power Training Solutions
59 Manuel Reyes Blue Hill Cycling Club
60 Christopher Mcintosh Greycork Cycling
61 Andrew Tappe 545 Velo
62 David Ames
63 Timothy Dow Seasports Cyclery
64 Christopher Zerrip Union Velo
65 Howard Weiss
66 Steven Bird
67 James Casagrande bikebarnracing.com
68 Paul Servais
69 Todd Zahurak none
70 Andrew Maker SeaSports Cyclery & Outdoor
71 Chris Letizia
72 Gary Eleniefsky Team Spark
73 Scott Defeo Cycle life
74 Michael Medeiros Russo Racing / Bikeworks
75 David Crelling WheelWorks Multisport
76 Dylan Amaral
77 Christopher Gambardella
78 Glenn Cuniff
79 Cliff Drawbridge
80 Douglas Hempel C4 / CAPE COD RACING
81 Frank Longmore
82 Richard Cole
83 Kurt Dudek
84 William Webb
85 Michael Musto
86 Timothy Ryan Cycle-Smart Grassroots Team
87 Robert Edgren
88 Glenn Doucet
89 Craig Damaschi cycling concepts
90 Joshua Calvi
91 Brian Goddu Team Spark
92 John Baron
93 Scott Sherman Grace Bicycles Velo Club
94 Steve Doty Bikeworks/Swansea Velo Club
95 Arch Williams Scottee's Westport Bicycle
96 Phinnara Has
97 Ezra Sonderling Justice For Harambe
98 Matt Bettencourt Team Spark

Novice Women (aka 4)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Curley Spin Arts/American Lung Assn.
2 Lindsey Wolfe Steve The Bike Guy
3 Amanda Kourtz
4 Nikki Montanaro bikebarnracing.com
5 Acmae El yacoubi 545 Velo
6 Katherine Perkins Seasports Cyclery
7 Susan Aygarn-kowalski Team Spark
8 Bethany Newton Benidom/Eastern Bloc
9 Anne Normand ecv | essex county velo
10 Kelly Foss SVC/Bikeworks
11 Lauren Johnson Zoom Multisport
12 Valerie Enriquez Team Monster Truck p/b Hub Bicycle Co.
13 Deb Levesque Team Spark
14 Tracy Sherman Grace Bicycles Velo Club
15 Stephanie Golmon Keep It Tight
16 Linda Shelburne Cape Cod Racing/C4
17 Kate Powers
18 Mimi Ponpart
19 Kathy Herzog
20 Lisa Barton
21 Liz Usowicz

Sport Men (aka 3/4)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Curbeau
2 Michael Dietrich ENGVT - UnTapped
3 Keith Beausoleil Chainline Cycles
4 Daniel Mccabe Grinta! P/B Best Buddies Challenge
5 Jason Myler Boulder Cycle Sport/YogaGlo
6 Matthew Whiteley Bikeworks/SVC
7 Erik Carlson NECT p/b Riverpoint CX Park
8 Marc Sexton State 9 Racing p/b Vittoria
9 Rich Rogers
10 Jeff Fairbanks Fritz Bicycle Shop
11 Tucker Walsh Blue Hills Cycling
12 Chris Phenix Union Velo
13 Lewis Collins 545 Velo
14 Patrick Zelazek NECT/Riverpoint park
15 Mitchell Medeiros SEA SPORTS CYCLING
16 David Corrigan
17 Robert Hale Hup United
18 Philip Golden Blue Hills Cycling Club
19 Cory Lafleur BONK! Cycling Productions
20 David Currie JRA cycles
21 Joe Phenix Union Velo
22 Andy Weigel
23 Matthew Shaffer
24 Justin Costa NECT p/b Riverpoint CX Park
25 Michael Marston
26 Myles O'Brien The Drifters
27 Richard Legault Nect p/b Riverpoint CX Park
28 C Todd Lombardo HUP United
29 Glenn Soulia Riverside Racing
30 Matt Bettencourt Team Spark
31 Timothy Daley Bikeway Source/Bell Lap Coaching
32 Chris Trabulsie BikeBarnRacing.com
33 Kerry Robair team edge
34 Matthew Masuzzo The Drifters
35 Drew Davis Spartans Cycling Club
36 Wes Deane
37 Robert Hildebrandt C4 Racing
38 Mark Brownell Team Bikes and Life
39 Stephen Furrer Cape Cod Racing / C4
40 Conor Mckenzie 545 Velo
41 Marty Tribandis
42 Doug Sherman
43 Alex Turner
44 Justin Cammarata Comprehensive Racing
45 Ron Grandchamp Family Bike Racing
46 Bob Bisson "Spin Arts Cycling
47 Sean Wilson BikeBarnRacing.com
48 Eric Garr
49 Andre Brown
50 James Harnois
51 Keith Schachter

Womens Singlespeed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melissa Lafleur NECT p/b Riverpoint CX Park
2 Alex Carlson KUDU Collective p/b Kindhuman
3 Amanda Resch NEMBA Racing
4 Lesli Cohen Hup United
5 Kathleen Mcmahon Soft Like Kitten

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with