These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 5 Beginner

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Garcia Unattached 0:37:03.7
2 Eric Halverson Unattached 0:38:31.8
3 Jack Lanier Unattached 0:38:45.1
4 Alexander Boyd Great Eskape 0:39:07.1
5 Usman Zafar Phoenix Bikes 0:39:07.5
6 Andre Burton Drexel University 0:39:08.6
7 Paul Marvar Unattached 0:39:37.7
8 Jason Hade Bike Doctor/Visit Frederick 0:39:43.3
9 Jorge Martinez Phoenix Bikes 0:39:49.2
10 Paul Mcintyre The Bike Lane Service Department 0:39:49.9
11 Che Hale Unattached 0:40:12.8
12 Leonardo Vieira Unattached 0:40:18.2
13 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:40:34.3
14 Ian Anderson Foreign Auto Services Cycling 0:40:34.9
15 Mark Scheer Team Bikenetic 0:40:36.6
16 Ken Ray The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:40:44.9
17 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc 0:41:01.4
18 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:41:06.7
19 Dale Cornette District Hardware Cycling Collective 0:41:57.8
20 Mark Gisler Unattached 0:42:05.2
21 Chris Howell BIKE DOCTOR/VISIT FREDERICK 0:42:20.7
22 Phil Forbes Unattached 0:42:44.2
23 Danny Romanoff District Hardware Cycling Collective 0:42:54.0
24 Erik Rapprich Team Bikenetic 0:44:27.8
25 Charlie Lewis Unattached 0:44:54.5
26 Harper Phillips Unattached 1 Lap
27 Patrick Dill Stage 1 1 Lap
28 Peter Huybers Unattached 1 Lap
29 Michael Mccarraher The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
30 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
31 Efren Casilo Adobo 1 Lap
32 Cotter Spratley A1 Cycling 1 Lap
33 Bless Gomes Phoenix Bikes 1 Lap
34 David Centers Unattached 1 Lap
35 Addison Larrow Wild Yeti Racing 1 Lap
36 Stuart Lee Unattached 1 Lap
37 Larry Cautilli The Bike Lane 1 Lap
38 Justin Spratley Unattached 1 Lap
39 David Strachan Unattached 1 Lap
40 William Crawford Unattached 1 Lap
41 Robert Patterson Unattached 1 Lap
42 Robert Lowe Team Bikenetic 1 Lap
43 Philip Goff Unattached 1 Lap
44 Jeff Wetzel WABA 1 Lap
45 Rick Anderson District Hardware Cycling Collective 1 Lap
46 Sean Walsh Unattached 1 Lap
47 Michael Bjornson Unattached 1 Lap
48 Samuel Beltran Unattached 1 Lap
49 Michael Orendorff Unattached 1 Lap
50 Stanley Lafrance Unattached 1 Lap
51 Kristoffer Bernstein Transition Tri 1 Lap
52 Ari Suryanto Unattached 1 Lap
53 Adrian Reich Unattached 1 Lap
54 Eric Chow Unattached 1 Lap
55 Bryan Morrison Transition Tri 2 Laps
DNF Joe Birkenstock Unattached DNF
DNF Andres Rodriguez #6inchesonagoodday DNF
DNF Firman Mathis Phase Cycling DNF

Men Cat1/2/3 Elite

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Beck Joes Bike Shop 1:01:03.2
2 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 1:02:33.1
3 Mattison Brady District Velocity Racing/District Velocity Racing 1:02:55.1
4 Ryan Knight Adventures for the Cure 1:03:26.4
5 Patrick Blair Adventures for the Cure 1:04:15.5
6 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 1:04:49.8
7 Elias Guerra Bike World Racing 1:06:01.7
8 Elwood Glass Unattached 1:06:49.9
9 Eric Lundgren JBV Coaching 1 Lap
10 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
11 Eric Voigt National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 1 Lap
12 Gentry Jefferson Monticello Velo Club 1 Lap
13 Mark Lyon-vaiden Adventures for the Cure 1 Lap

Men Cat1/2/3 Master A 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jerzy Wozniak Bicycle Outfitters Racing Team 0:45:26.8
2 Ryan Mckinney DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:15.6
3 Raul Rojas DCMTB 0:46:44.1
4 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 0:46:45.1
5 Nathan Coleman Unattached 0:46:52.1
6 John Dove Crosshairs Cycling 0:47:11.8
7 Marko Rajkovic Great Eskape 0:47:14.2
8 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collective 0:47:52.0
9 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:48:24.3
10 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:48:58.6
11 Ed Dunne Unattached 0:49:10.8
12 David Sellars Peaks Coaching Group Racing Team 0:49:11.8
13 Michael Berry Crosshairs Cycling 0:49:21.0
14 Sean Gordon Squadra Coppi 0:49:23.3
15 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:49:46.8
16 Jason Aytes SEAVS/Haymarket 0:49:47.7
17 Michael Hoffman Hup United 0:50:14.4
18 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 1 Lap
19 Ryan Jenkins The Bike Lane 1 Lap
DNF David Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster DNF
DNF Joshua Gorman Crosshairs Cycling DNF

Men Cat3/4 B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Tyson Team Bikenetic 0:47:02.1
2 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:47:14.1
3 Colin Eustis Unattached 0:47:18.3
4 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District Velocity Racing 0:47:48.7
5 Owen Brenneman LancBike 0:47:59.6
6 Theodore Denmanbrice La Prima Espresso Co. Racing 0:48:22.4
7 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:48:54.7
8 Sean Price Velo Allegro 0:49:01.7
9 Shannon Field Adventures for the Cure 0:49:24.1
10 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:49:26.3
11 Stephen Ponzer Unattached 0:49:26.7
12 Jon Fields Unattached 0:49:47.7
13 Keith Hower Freddie Fu Cycling Team 0:49:53.4
14 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:50:26.0
15 Grant Fanning Macho Queens 0:50:42.9
16 Jimmy Sosinski Unattached 0:50:53.5
17 Michael Russo Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D /Spokes Etc 0:51:00.1
18 Carter Schultz Wooden Wheels Racing 0:51:11.9
19 Andrew Idell Wooden wheels 0:51:18.2
20 Robert Caudill Unattached 0:51:43.2
21 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:51:45.2
22 Evan Fulton Unattached 0:51:53.9
23 Matt Holmes Team Bikenetic 0:51:54.8
24 Christopher Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:52:07.4
25 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collective 0:52:21.9
26 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:52:25.9
27 Bo Rider Rock Creek Velo 0:52:41.7
28 Brian Lancaster National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:52:45.4
29 Aric Line The Bike Lane 0:52:45.5
30 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 0:53:13.0
31 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:53:38.5
32 Dan Arnstein Team Marty's 0:53:57.6
33 Robert Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 1 Lap
34 Peter Henry Altius Cycling Team 1 Lap
35 Jesse Morse Unattached 1 Lap
36 Adam Ward Unattached 1 Lap
37 Kyle Murphy The Bike Lane 1 Lap
38 Stuart Wright Unattached 1 Lap
39 Nick Bradford National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 1 Lap
40 Kevin Sundeen Great Eskape 1 Lap
41 Brian Decann District Hardware Cycling Collective 1 Lap
42 Owen Hassig Squadra Coppi 1 Lap
43 Brian Cheung Foreign Auto Services Cycling 1 Lap
44 Brannon Walsh Team Bikenetic 1 Lap
45 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
46 Matthew Malloy Unattached 1 Lap
47 Fabrice Beaulieu Unattached 1 Lap
48 Robert Eom Squadra Coppi 1 Lap
49 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
50 Nathan Ayers Bad Cat Racing/Full Spectrum Racing Virginia 1 Lap
51 Paul Hunt Unattached 1 Lap
52 Rick Barbera Foreign Auto Services Cycling 1 Lap
53 Alexander Fowler Unattached 2 Laps
54 Mark Kavanagh Unattached 2 Laps
55 Jason Ray The Bike Lane 2 Laps
56 Andrew Karr Great Eskape 2 Laps
57 Khang Le Foreign Auto Services Cycling 2 Laps
58 Jake Nahorniak Foreign Auto Services Cycling 2 Laps
DNF Jarrett Conway District Hardware Cycling Collective DNF

Men Cat3/4/5 Master B 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Price Unattached 0:42:10.2
2 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:43:08.6
3 Stefan Gissler The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:27.2
4 Jay Owen Team Bikenetic 0:43:29.3
5 Todd Everett Bike Line 0:43:30.3
6 Brad Hawk Team Bikenetic 0:43:39.3
7 Ian Kennedy Adventures for the Cure 0:43:39.6
8 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:43:49.7
9 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:44:01.1
10 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:44:22.8
11 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hagerstown-Washing 0:44:48.2
12 William Faucette Unattached 0:44:57.2
13 Robert Chase Velosport Racing/FFKR ARCHITECTS RACING 0:45:05.9
14 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy 0:45:09.3
15 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 0:45:20.8
16 Damian Walsh Unattached 0:45:21.9
17 Matt Bully Squadra Coppi 0:45:22.9
18 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 0:45:36.2
19 Mark Sanford Bike Line 0:45:37.8
20 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:45:51.1
21 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:45:51.5
22 Christopher Tank Bluemont Connection 0:46:01.0
23 Curtis Alia Unattached 0:46:07.3
24 Scott Evans Endorphin Fitness 0:46:10.9
25 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:46:21.9
26 Mike Trumpfheller DCMTB 0:46:22.3
27 Michael Scardaville DCMTB 0:46:22.6
28 Scott Huddleston Unattached 0:46:28.4
29 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:46:30.3
30 Richard Mcafee The Bike Lane 0:46:31.8
31 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:46:44.0
32 John Reed The Bike Lane 0:46:53.4
33 Eric Saidel Unattached 0:46:53.9
34 Scott Cernich Crosshairs Cycling 0:46:55.9
35 Nick Cordaro District Taco Cycling 0:46:56.9
36 Ian Cameron Unattached 0:46:57.4
37 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:01.6
38 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:47:01.9
39 Mark Skubis Squadra Coppi 0:47:01.9
40 George Lewis Team Bikenetic 0:47:11.4
41 Matthew Conte DCMTB 0:47:11.4
42 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:47:12.5
43 Mark Hagen Charm City Cycling LLC 0:47:14.9
44 Garrett Hubbard Unattached 0:47:15.9
45 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:47:28.4
46 Keith Kaetzel The Contender Club/CONTENDER BICYCLES 0:47:29.5
47 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:47:33.5
48 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group 0:47:34.9
49 Sean Yeager Altius Cycling Team 0:47:38.0
50 Patrick Cusack Rock Creek Velo 0:47:46.5
51 Kemal Tuncer Unattached 0:47:58.5
52 Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:48:00.6
53 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:48:13.5
54 Michael Pusey Team Bikenetic 0:48:48.1
55 Alistair Hastings The Bike Lane 0:48:50.0
56 Matthew Tilley Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 1 Lap
57 Matthew Dixon Rock Creek Velo 1 Lap
58 Charles Kearns Crosshairs Cycling 1 Lap
59 Adam Hoey Unattached 1 Lap
60 Esteban Sarzosa Unattached 1 Lap
61 Fabrice Beaulieu Unattached 1 Lap
62 Michael Boss Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 1 Lap
63 Adam Issenberg Unattached 1 Lap
64 Brian Indre Team Bikenetic 1 Lap
65 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
66 Juan Constanza Phase Cycling 1 Lap
67 Sean Mcknight Unattached 1 Lap
68 Paul Ward SaltCycle-INTELITECHS 1 Lap
69 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
70 Robert Spinks Team Bikenetic 1 Lap
71 Phillip Troutman Team Bikenetic 1 Lap
72 Mark Stahl Team Bikenetic 1 Lap
73 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
74 Dexter Steis District Taco Cycling 1 Lap
75 Hamilton Hardman Team Bikenetic 1 Lap
76 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 1 Lap
77 Pablo Bachelet Unattached 1 Lap
78 Lewis Prebble Foreign Auto Services Cycling 1 Lap
79 Chris Randle Unattached 1 Lap
80 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
81 William Lynn Team Bikenetic 1 Lap
82 Karl Liebert Unattached 1 Lap
83 Paul Espanol Unattached 1 Lap
84 David Stearman Team Bikenetic 1 Lap
85 Eric Brewer The Bluemont Connection 1 Lap
86 Michael Minnis Unattached 1 Lap
87 Arjan Berkelaar Unattached 1 Lap
88 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 1 Lap
89 Greg Fangonil Team Bikenetic 1 Lap
90 Adam Austin Crosshairs Cycling 1 Lap
91 Matthew Weihmiller Matthew Weihmiller 1 Lap
92 Jonathan Levine Team Bikenetic 1 Lap
93 John Brill Unattached 1 Lap
94 Aaron Ghais Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 1 Lap
95 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 1 Lap
96 Jeffrey Gaston Unattached 1 Lap
97 Steven Vadnais District Hardware Cycling Collective 1 Lap
98 Glenn Archer National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 1 Lap
99 James Maiden Unattached 1 Lap
100 Rodges Ankrah Route 1 Velo 1 Lap
101 Kelly Gray DCMTB 1 Lap
102 John Foster Unattached 2 Laps
103 Belton Harris sr Unattached 2 Laps
104 Erik Pelton Team Bikenetic 2 Laps
105 Demetris Taylor Phase Cycling 2 Laps
106 James Hoofnagle Team Bikenetic 2 Laps
107 Gwokang Yang Unattached 2 Laps
108 Brian Ezzelle Unattached 2 Laps
DNF Ron Edwards DCMTB DNF
DNF Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U DNF

Men Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:46:21.3
2 Gerry Pflug Unattached 0:46:22.2
3 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:46:34.6
4 Blair Saunders Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:47:08.5
5 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:47:30.3
6 Johnny May Charm City Cycling LLC 0:47:55.1
7 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo 0:49:07.6
8 Abe Ehlers Unattached 0:49:14.1
9 Peter Schultz Team Bikenetic 0:49:30.7
10 Ken Bell Rocktown Racing 0:49:37.3
11 Jimmy Deaton Rogue Velo Racing 0:49:37.9
12 Eric Ivey Team Bikenetic 0:49:58.9
13 Dave Chamblin Unattached 0:49:59.5
14 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/HydroMonkies NSMI Cycling Te 0:50:27.5
15 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike Doctor 0:50:27.9
16 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 0:50:28.8
17 Thomas Shaw The Bike Lane 0:50:38.3
18 Scott Thompson Squadra Coppi 0:51:12.9
19 Eric Blomquist Squadra Coppi 0:51:39.8
20 Sean Easley Zanconato Racing 0:51:40.6
21 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company/Team Carytown Bicycl 0:52:49.3
22 Gregory Butler Squadra Coppi 1 Lap
23 Patrick Dolan District Velocity Racing/District Velocity Racing 1 Lap
24 Andrew Rodriguez Unattached 1 Lap
25 Wyatt Shields Team Bikenetic 1 Lap
26 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 1 Lap
27 Mike Shaw Unattached 1 Lap
28 Pete Van riper Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
29 Juan Constanza Phase Cycling 1 Lap
30 Ted Blake Rock Creek Velo 1 Lap
31 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 1 Lap
32 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 2 Laps
33 Tom Bendien Unattached 2 Laps
34 Glenn Archer National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 2 Laps
35 Demetris Taylor Phase Cycling 2 Laps
DNF Luke Sauder The Bike Shak Cycling Team DNF
DNF Marybeth Cochran Bike Line DNF

Men Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Richeson Design Physics Racing 0:48:41.0
2 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:48:53.9
3 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:49:08.8
4 Roger Masse Unattached 0:49:33.4
5 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 0:50:10.0
6 Fred Wittwer Charm City Cycling LLC 0:50:42.4
7 Jim Bronson Lee & Associates Race Team 0:51:07.9
8 Gary Moon Unattached 1 Lap
9 David Lowe Philadelphia Ciclismo 1 Lap
10 John Rogers Cameron Racing 1 Lap
11 Bill Okeefe Joes Bike Shop Racing Team 1 Lap
12 George Branyan Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
13 Albert Greene DCMTB 1 Lap
14 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 1 Lap
15 Frank Smith Mad Alchemy | Zanconato 1 Lap
16 Kevin Dolan Race Pace Bicycles 1 Lap
17 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 1 Lap
18 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 1 Lap
19 Neal Sapp Unattached 1 Lap
20 Greg Gibson SEAVS/Haymarket 1 Lap
21 Jeffrey Beall National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
22 David Phillips Groupe Lyon Park 1 Lap
23 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
24 Steven Heger Unattached 1 Lap
25 Nunzio Dibiasi Deluxx Bicycles 1 Lap
26 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
27 Mike Jinks BikeWorks Racing 1 Lap
28 John Williams Peninsula Cycle Club 2 Laps
29 Jonathan Ivins Squadra Coppi 2 Laps
30 David Webber All American Bicycle Club Inc. 2 Laps
31 James Carlson Potomac Velo Club 2 Laps
32 Bruce Halpin Unattached 2 Laps
33 Theodore Russell Phase Cycling 3 Laps
34 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 3 Laps
35 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 3 Laps

Men Open Junior U11 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:21:43.1
2 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:21:43.6
3 Marcus Pollack Unattached 0:22:36.2
4 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:23:24.7
5 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:25:41.4
6 Wilson Faucette Unattached 0:27:27.4
7 Nicholas Williams Unattached 0:27:41.8
8 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:27:49.5
9 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:31:47.4
10 Elijah Pelton Team Bikenetic 0:33:09.8

Men Open Junior U13 9-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Presley Evans Endorphin Fitness 0:16:42.7
2 Ansel Casper HPC 0:16:45.8
3 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:17:30.2
4 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:18:41.4
5 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:18:43.8
6 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:19:43.9
7 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:21:18.1
8 Peter Van roie Rock Creek Velo 0:22:30.1
9 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:22:59.4
10 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:24:34.2
11 Tristan Raab Northern Virginia Composite 0:25:33.5
12 Ben Oldale Unattached 0:25:51.9
13 Mason Dove Endorphin Fitness 0:26:18.4
14 Camden Gorman Rock Creek Velo 0:33:13.0
15 Aidan Ankrah Route 1 Velo/ Arrow Bicycles 1 Lap

Men Open Junior U15 9-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:15:49.6
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:16:03.2
3 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:16:15.7
4 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:16:29.2
5 Spencer Line HPC 0:16:40.7
6 Jonah Killy Rock Creek Velo 0:16:44.2
7 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:16:46.1
8 Kai Dove Endorphin Fitness 0:16:59.2
9 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:17:07.7
10 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:18:00.3
11 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:18:13.2
12 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:18:17.7
13 Michael Hinrichs National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:19:02.3
14 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:19:13.5
15 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:19:32.9
16 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:20:27.4
17 Asher Tilghman Baltimore Youth Cycling 0:20:32.9
18 Jack Reed The Bike Lane 0:20:37.7
19 Santiago Castro-luna Unattached 0:22:51.2
20 Ze-nable Adisalem Phoenix Bikes 0:23:07.6
21 Edwin Sloman HPC 0:23:09.5

Men Open Junior U19 9-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:49:28.3
2 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:50:42.7
3 Antoine Levie Rock Creek Velo 0:50:44.0
4 Coleson Lindsey Endorphin Fitness 0:50:56.9
5 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:51:06.4
6 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:51:45.5
7 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:52:35.6
8 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:52:47.0
9 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 1 Lap
10 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
11 Brandon Carboni Rock Creek Velo 1 Lap
12 Luca Greenspun Rock Creek Velo 1 Lap
13 Christopher Hardee Rock Creek Velo 1 Lap
14 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 1 Lap
15 Jorge Martinez Phoenix Bikes 1 Lap
16 Spencer Line HPC 1 Lap
17 Ansel Casper HPC 1 Lap
18 Tyler Phillips National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
19 Luke Flaxman Unattached 1 Lap
20 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 1 Lap
DNF Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U DNF

Open Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:57.9
2 Scott Kozicki Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:40.3
3 Brian Kearns Unattached 0:47:46.4
4 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:47:50.8
5 Peter Tyson Team Bikenetic 0:48:24.9
6 Stuart Louder Crosshairs Cycling 0:48:38.9
7 Andrew Mcgowan Charm City Cycling LLC 0:50:26.0
8 John Glodek Twin Six 0:50:39.2
9 Justin Howe Twin Six 0:50:54.4
10 Taylor Jones Crosshairs Cycling 0:51:00.0
11 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
12 Jonathan Walsh The Bike Lane 1 Lap
13 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 1 Lap
14 Peter Schultz Team Bikenetic 1 Lap
15 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
16 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
17 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 1 Lap
18 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
19 Bill Wheeler Adventures for the Cure 1 Lap
20 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 1 Lap
21 William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 1 Lap
22 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 1 Lap
23 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 1 Lap
24 Kevin Sundeen Great Eskape 1 Lap
25 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
26 Brian Decann District Hardware Cycling Collective 1 Lap
27 William Lynn Team Bikenetic 1 Lap
28 Joseph Petty Crosshairs Cycling 1 Lap
29 Asa Rogers Unattached 2 Laps
30 Lindsay Donnellon Unattached 2 Laps
31 Charles Mccadd Unattached 2 Laps
32 Greg Fangonil Team Bikenetic 2 Laps
33 Charles Swain Unattached 2 Laps
34 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 2 Laps
35 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 2 Laps
36 Chris Huller Unattached 2 Laps
37 Erin Conner Team Sticky Fingers 2 Laps
38 Benjamin Blanton The Bike Lane 4 Laps
39 Stephen Ponzer Unattached 4 Laps
DNF Drew Ball District Hardware Cycling Collective DNF
DNF Larry Miller Bodeum DNF
DNF Michael O'Brien Unattached DNF
DNF Matthew Aune National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U DNF
DNF Benjamin Harris Rock Creek Velo DNF

Women Cat 4 Beginner

Pl First Name Last Name Team Time
1 Florence Lamirand Unattached 0:35:21.8
2 Natalie Chwalisz The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:36:35.6
3 Kelli Wright Guys Racing Club 0:37:30.2
4 Rebecca Mcjonathan Unattached 0:37:57.3
5 Elizabeth Gibbons Unattached 0:38:00.0
6 Phyllis Weeks Unattached 0:38:00.7
7 Evelyn Murcia Phoenix Bikes 0:38:45.6
8 Helen Huley Team Bikenetic: 0:38:48.1
9 Casey Bailey Team Bikenetic 0:38:48.2
10 Rachel Kahn Unattached 0:38:51.0
11 Stephanie Cameron Unattached 0:39:04.8
12 Mia Landeck National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:39:29.6
13 Maureen Boyle Unattached 0:39:48.7
14 Amy Luebbering Unattached 0:39:49.2
15 Molly Mccoy Unattached 0:40:43.1
16 Shaelyn Dempsey Unattached 0:41:22.6
17 Sade Smith Endorphin Fitness 0:42:09.4
18 Stephanie Dempsey Unattached 0:43:22.0
19 Sarah Rasmussen Unattached 0:43:44.5
20 Christine Feldt Team Bikenetic 0:43:56.2
21 Melissa Handrigan Unattached 0:45:07.1
22 Gina Inocencio The Bike Lane 0:45:41.1
23 Laura Hastings The Bike Lane 1 Lap
24 Jennie Womble Unattached 1 Lap
25 Anna Doorenbos Unattached 1 Lap
26 Robyn Spann Unattached 1 Lap
DNF Julia Kelley-kern Rock Creek Velo DNF

Women Cat1/2/3 Elite

Pl First Name Last Name Team Time
1 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:44:05.5
2 Gabriella Sterne Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:44:36.4
3 Lindsay Honaker Unattached 0:44:38.4
4 Avanell Schmitz Celerity Cycling/Mermaid Winery 0:44:46.0
5 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:45:22.2
6 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:45:33.3
7 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:45:33.4
8 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:45:44.2
9 Melissa Presnell SEAVS/Haymarket 0:45:44.2
10 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc./Colavita Midatlantic Women's 0:46:08.6
11 Svetlana Mack Rock Creek Velo 0:46:25.0
12 Carley Leins SEAVS/Haymarket 0:48:26.3
13 Michele Scherer Unattached 0:48:51.0
14 Lisa Young Unattached 0:50:54.4
15 Kathryn Judson Racer X Cycling 1 Lap

Women Cat3/4 B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:48:25.8
2 Britt Mason Unattached 0:48:52.9
3 Beth Durman VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
4 Lindsay Donnellon Unattached 1 Lap
5 Ella Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 1 Lap
6 Erin Conner Team Sticky Fingers 1 Lap
7 Jessie Oppenheimer C3-Twenty20 Cycling 1 Lap
8 Kelly Lynam JAMSQUAD Cycling 1 Lap
9 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
10 Valerie Gould Guys Racing Club 1 Lap
11 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 1 Lap
12 Elizabeth Shaw The Bike Lane 1 Lap
13 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 1 Lap
14 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
15 Sarah Sladen The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
16 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 1 Lap
17 Miriam Jones Team Bikenetic 1 Lap
18 Kathleen Holmes The Bike Lane 1 Lap
19 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
20 Julia Bryan District Hardware Cycling Collective 1 Lap
21 Arden Sperty Unattached 1 Lap
22 Jocelyn Herrington Unattached 2 Laps
23 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 2 Laps
24 Maureen Boyle Unattached 2 Laps
25 Casey Bailey Team Bikenetic 2 Laps
26 Denise Clearwater Unattached 4 Laps
DNF Laura Coleman Unattached DNF
DNF Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U DNF
DNF Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc DNF

Women Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marybeth Cochran Bike Line 0:47:08.7
2 Paula Smith River CIty Women's Racing 1 Lap
3 Cara Schultz Team Bikenetic 1 Lap
4 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
5 Bridget Zolman Potomac Velo Club 2 Laps
6 Carole Harris Phase Cycling 3 Laps

Women Open Junior U11 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:18.2
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:23:56.8
3 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:26:10.6

Women Open Junior U13 9-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:20:56.1
2 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:21:12.5
3 Norah Dixon Rock Creek Velo 0:22:00.7
4 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:22:09.6
5 Alexia Klein National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U 0:23:37.2
6 Emma Covas Rock Creek Velo 0:25:02.4

Women Open Junior U15 9-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ava Larkin Endorphin Fitness 0:19:44.4
2 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:20:27.4

Women Open Junior U19 9-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Phyllis Weeks Unattached 0:18:25.3
2 Samara Cathirell Phoenix Bikes 0:18:49.8
3 Sagada Penano The Bike Lane 0:18:52.8
4 Sade Smith Endorphin Fitness 0:20:08.9
5 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:20:23.9

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with