These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Elite

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wietse Bosmans BEL 56:06.89
2 Daan Soete BEL 56:22.41
3 Sascha Weber GER 58:07.91
4 Yannick Gruner GER 58:18.64
5 Emil Hekele CZE 58:22.89
6 Michael (jr) schweizer GER 58:58.17
7 Manuel Müller GER 59:03.28
8 Paul Lindenau GER 59:13.48
9 Hendrik Sweeck BEL 59:19.39
10 Dariusz Gil POL 59:54.92
11 Max Lindenau GER 1:00:05.17
12 Gerrit Rosenkranz GER 1:00:12.51
13 Maximilian Mobis GER 1:00:21.45
14 Scott Thiltges LUX 1:00:30.46
15 Ole Quast GER 1:01:06.71
16 Lex Reichling LUX 1:01:08.32
17 Sascha Starker GER 1:01:09.01
18 Severin Schweisguth GER 1:01:44.10
19 Sebastian Bergmann GER 1:01:48.92
20 Marvin Schmidt GER 1:01:56.84
21 Luc Turchi LUX 1:02:20.65
22 Christian Helmig LUX
23 Maximilian Holz GER
24 Christian Mager GER
25 Marc Odrosek GER
26 Victor Brück GER
27 Till Drobisch NAM
28 Joshua Arnold GER
29 Mickaël Walter GER
30 Uwe-peter Groß GER
31 Philipp Bützow LUX
32 Alec Lang LUX
33 Christian Horstmann GER
34 Lutz Staake GER
35 Mirko Volk GER
36 Andre Deuschle GER
37 Ulrich Theobald GER
38 Lomas Oscar wefing GBR
39 Yannick Hund GER
40 Jaroslav Vykydal CZE
41 Tilo Dorowski GER
42 Felix Paul GER

Men Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Niklas Markl GER 37:57
2 Len Dejonghe BEL 38:41
3 Félix Schreiber LUX 38:57
4 Kyle Agterberg NED 39:18
5 Misch Leyder LUX 39:24
6 Ken Conter LUX 39:34
7 Tim Wollenberg GER 39:39
8 Cédric Pries LUX 39:43
9 David Westhoff-wittwer GER 39:56
10 Wannes Vanden bussche BEL 40:14
11 Arthur Kluckers LUX 40:28
12 Niclas Zimmer GER 40:29
13 Marco Oberteicher GER 40:38
14 Lukas Markl GER 40:40
15 Tristan Parrotta LUX 41:56
16 Jochen Gruber GER 42:00
17 James Bindels LUX 42:18
18 Lukas Baldinger GER 42:23
19 Lennart Jung GER 42:30
20 Oscar Uhlig GER 43:39
21 Demiz Hebing NED 43:48
22 Maximilian Müller GER 44:14
23 Luis Hild GER
24 Michael Ruben jesberger GER

Women Elite

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joyce Vanderbeken BEL 42:23
2 Lindy Anrooij NED 42:34
3 Lisa Heckmann GER 42:55
4 Gesa Bruechmann GER 43:16
5 Stefanie Paul GER 43:29
6 Esther Burg NED 43:40
7 Linda Beek NED 44:12
8 Laura Krans NED 44:52
9 Luisa Beck GER 45:44
10 Suzie Godart LUX 46:38
11 Lucille Rutsch GER 46:44
12 Larissa Luttuschka GER 47:02
13 Lena Bischoff-stein GER 47:58
14 Diana Steffenhagen GER 48:22
15 Tina Schulz GER 51:06
16 Elena Büchler GER 52:14
17 Julia Nikolopoulos GER 52:16
18 Jane Hug GER

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with