These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Athena

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather Vanvalkenburg Cyclepath Racing
2 Kathy Hovermale Deschutes Brewery
3 Sonja Ebert Team 10 Barrel
4 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Link
5 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
6 Reagan Mergen
7 Inge Mares Sweetpea Ladies Auxiliary
8 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aaron Coker Sage Titanium
2 Chris Wierman Dialed Cycling Team
3 David Rosen Sage Titanium
4 Nate Magaret Grixsen Brewing p/b West End Bikes
5 Joe Larson Deschutes Brewery
6 Brian Malloy The Spokesmen
7 Colby Nightingale Deschutes Brewery
8 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team
9 Tim Schauer Sage Titanium
10 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
11 Jon Pearson Sage Titanium
12 Michael Smelser Team Planet X USA p/b Xiologix
13 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing
14 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
15 Ryan Smith Hammer Velo
16 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
17 Michael Clark Stumptown Cycling Club
18 Johnny Walker
19 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
20 Dan Salvey
21 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
22 Jon Bouffleur
23 Mark Sather Team 10 Barrel
24 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
25 Dave Wrast The Spokesmen
26 Mike Reddig Camas Bike and Sport
27 Kyle Busse Rolling Thunder p/b The Missing Link
28 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
29 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link
30 Walter Mcknight Deschutes Brewery
31 Duane Hastings Team 10 Barrel
32 Bob Camillucci Team Finger
33 Ed Waters
DNF Patrick Palmer Sage Titanium

Elite Junior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Perry San Jose
2 Sammy P walker fallcity
3 Lucian Spampinato Bend

Junior Men 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Brown
2 Zane Strait
3 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
4 Sam Tate
5 Lance Wong
6 Josiah Hanson
7 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
8 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
9 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
10 Jackson Dale bicycleattorney.com
11 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
12 Peter Grover
13 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
14 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
15 Ethan Neumaier
16 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
17 Ryan Marks
18 Max Harris
19 Henry Tuttle bicycleattorney.com
20 Calvin Nary
21 Cameron Wescott
22 Evan Vanderstoep
23 Jack Hampson Sage Titanium
24 Kai Shays
25 Israel Jr. melson
26 Jensen Pfeifer
27 Chance Brown Trusty Switchblade
28 Conner Vanderstoep
29 Jackson Avery
30 Hardell Griffin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
31 Fletcher Westrick

Junior Men 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tanner Wescott
2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
3 Sam Day
4 Jake Olander
5 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes
6 Jackson Jones
7 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
8 Ian Shreve
9 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
10 Cameron Zipper
11 Benjamin Lomas
12 Luke Soto
13 Eli Prochaska
14 Aidan Haynie Mountain View Cycles Racing Team
15 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
16 Simon Porter Cyclepath Racing
17 Charlie Campbell
18 Ronan Myers
19 Jacob Hamness Camas Bike and Sport
20 Tyler Winans
21 Parke Chapin
22 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
23 Charley Myers

Junior Men 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Lilly
2 Tucker Orman
3 Nile Trout Sagebrush Cycles
4 Sam Trachtenberg Cyclepath Racing
5 Robert Porter

Junior Men 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link
2 Sage Dagget
3 Sebastien O'halloran
4 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS
5 Thomas Lemoine

Junior Men 3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Brown
2 Tanner Wescott
3 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
4 Sam Day
5 Jake Olander
6 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes
7 Jackson Jones
8 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
9 Ian Shreve
10 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link
11 Evan Lilly
12 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
13 Cameron Zipper
14 Tucker Orman
15 Nile Trout Sagebrush Cycles
16 Zane Strait
17 Benjamin Lomas
18 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
19 Sam Tate
20 Lance Wong
21 Josiah Hanson
22 Luke Soto
23 Sam Trachtenberg Cyclepath Racing
24 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
25 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
26 Eli Prochaska
27 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
28 Aidan Haynie Mountain View Cycles Racing Team
29 Jackson Dale bicycleattorney.com
30 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
31 Robert Porter
32 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
33 Peter Grover
34 Simon Porter Cyclepath Racing
35 Charlie Campbell
36 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
37 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
38 Sage Dagget
39 Ethan Neumaier
40 Ronan Myers
41 Jacob Hamness Camas Bike and Sport
42 Sebastien O'halloran
43 Tyler Winans
44 Parke Chapin
45 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS
46 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
47 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
48 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
49 Ryan Marks
50 Elliot Werner
51 Max Harris
52 Grayson Rose
53 Henry Tuttle bicycleattorney.com
54 Calvin Nary
55 Cameron Wescott
56 Evan Vanderstoep
57 Jack Hampson Sage Titanium
58 Charley Myers
59 Gavin Newman Sage Titanium
60 Kai Shays
61 Israel Jr. melson
62 Jensen Pfeifer
63 Chance Brown Trusty Switchblade
64 Thomas Lemoine
65 Koen Smelser
66 Conner Vanderstoep
67 Jackson Avery
68 Hardell Griffin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
69 Riley Westri
70 Fletcher Westrick

Junior Men 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
2 Elliot Werner
3 Grayson Rose
4 Gavin Newman Sage Titanium
5 Koen Smelser
6 Riley Westri

Junior Women 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
3 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling
4 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
5 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
6 Emma Ward Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary

Junior Women 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
3 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Mahika Peterson
5 Jordyn Oldenburg

Junior Women 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emma Royce The Spokesmen

Junior Women 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Junior Women 3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
3 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
5 Mahika Peterson
6 Jordyn Oldenburg
7 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
8 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling
9 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
10 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
11 Emma Royce The Spokesmen
12 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
13 Emma Ward Sweetpea Ladies Auxiliary
14 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing
15 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary
16 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
17 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS
18 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Harper Leritz Team Lazy Tarantulas

Junior Women 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
2 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing
3 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
4 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS
DNF Harper Leritz Team Lazy Tarantulas

Masters 35+ 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shannon Skerritt
2 Jason Walker
3 Sean Haidet
4 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
5 Drummond Lawson ANTHM Collective
6 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 Andrio Abero
8 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
9 Brian Kesselman Team 10 Barrel
10 Brian Anthony ANTHM Collective
11 David Pilz
12 John Weathers Audi
13 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team
14 Chad Swanson Team S+M
15 Rick Metz bicycleattorney.com
16 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery
17 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles
18 Webster Wilson Cyclepath Racing
19 Mathew Braun
20 Andy Olsson
21 Matt Reeves Fulcrum Properties/WebCyclery
22 Greg Adams Cyclepath Racing
23 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
24 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club
25 Chris Winans Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team
26 Rich Cramer bicycleattorney.com
27 Ryan Brown
28 James Tervo Team S+M
29 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
30 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
31 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
32 Chad Smeltzer ANTHM Collective
33 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
34 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
35 Jason Snovel HiFi Sound Cycling Components
36 Jay Wisowaty
DNF Eric Lanners

Masters 35+ 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aaron Dusseault
2 Scott Chamberlain
3 Chad Eder Chinook Cycling Club
4 Daniel Dellitt
5 Jordan Miller Deschutes Brewery
6 Peter Hand
7 Gary Kim Grouptrail Cycling
8 James Owen Capitol Velo
9 Bas Geelen
10 Michael Kolb ANTHM Collective
11 Corey Mcmanus
12 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
13 James Green
14 Garrett Tyburski
15 David Kuzma The Spokesmen
16 Andrew Fleming Murder of Crows
17 Jd Jaspersen Audi
18 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling
19 Tom Kay The Spokesmen
20 Matthew Boelter
21 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
22 David Kaysen
23 Curtis Haynie Mountain View Cycles Racing Team
24 Max Heckscher
25 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix
26 Christopher Landon
27 Jason Reynolds
28 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
29 Jake Linford Team 10 Barrel
30 Tony Pitone
31 Scott Wazny
32 David Smith
33 Whitney Phillips Dialed Cycling Team
34 Chris Thier Boneyard Cycling
35 Matthew Jetton
36 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
37 Eric Evans
38 Joel Sherman
39 Michael Clark Stumptown Cycling Club
40 Kevin Dickson
41 Jake Davis
42 Jared Lathrop
43 Luke Bergerson Capitol Velo
44 Matt Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team
45 Jeff Dill ANTHM Collective
46 Derek Chiles
47 Matt Taini
48 Mike Lurie bicycleattorney.com
49 Brandon Cornejo ANTHM Collective
50 Josh Kneedler Cyclepath Racing
51 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
52 Philip Cardwell
53 Max Mcfarland Team Planet X USA p/b Xiologix
54 Craig Carter Harder Cycling
55 Dan Salvey
56 Greg Myers
57 Ian Harris
58 Jason Beer
59 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
60 David Meyer bicycleattorney.com
61 Rob Shatting
62 Albert Passadore Hammer Velo
63 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
64 Stephen Carter The Spokesmen
65 Brian Carrico The Spokesmen
66 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
67 Brice Stivers River City Bicycles
68 Joshua Boelter Pedal PT
69 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
70 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
71 Robert Axel anderson
72 Dave Torrance
73 Blaine Zumwalt
74 Charlton Shen
75 Ethan Fuld
76 Drexell Barnes
77 Noah Megowan
78 Burk Webb Portland Velo Racing
79 Kevin Claggett
80 Brian Dessinger
81 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
82 David Rayls
83 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
84 David Rick
85 Brian Driscoll
86 John Livingston Murder of Crows
87 Matthew Cordeiro
88 ? ?
89 Chester Artman Nossa Familia Coffee Cycling
90 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link
91 Andy Morris Team 10 Barrel
92 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
93 ? ?
94 Paul Devries
95 Jorge Lara Capitol Velo
96 Don Gutzmann
97 Reyaz Rohani
98 Chris Valencia Boneyard Cycling
99 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
100 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix
101 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
102 John Tseng
DNF Gavin Mcgregor Portland Velo Racing
DNF Charles Barrett Cyclepath Racing
DNF Barry Pieratt
DNF ? ?
DNF Nolan Restivo
DNF Jim Campbell Team Lazy Tarantulas

Masters 35+ Category 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tiago Reis Hutch's Bend Dental
2 Joshua Johansen Team 10 Barrel
3 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
4 Thomas Pastor Deschutes Brewery
5 John Limbaugh
6 David Miller Team Lazy Tarantulas
7 Hagai Tavori Hammer Velo
8 John Adkins
9 "jason Bavuso" Murder of Crows
10 Ryan Chase Deschutes Brewery
11 Doug Minarik bicycleattorney.com
12 Curtis Brawner
13 Steve Williams Half Penny Cycling Team
14 Jeremy Wright River City Bicycles
15 Terry Hamness Camas Bike and Sport
16 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
17 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
18 Carl Werner
19 Jeff Sakacsi
20 Eric Cress Team 10 Barrel
21 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
22 Randy Scott Deschutes Brewery
23 Greg Edwards
24 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
25 David Rasca Half Penny Cycling Team
26 Rob Thompson Olympia Cycling Team
27 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
28 Thomas Royce The Spokesmen
29 James Bradley
30 Andrew Eastman
31 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
32 George P.s. mcconnell
33 Mike Heenan
34 Kenneth Pace Team S+M
35 Brian Wise
36 Ty Goldsby
37 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
38 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy
39 Dylan Wiggins
40 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix
41 Rick Boston Cyclepath Racing
42 Todd Grover Boneyard Cycling
43 George Wescott
44 Chuck Meyer Murder of Crows
45 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
46 Mike Hamness Camas Bike and Sport
47 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/VeloPro
48 Jeff Copus Team 10 Barrel
49 Stuart P pearson
50 Dan Shepherd Team Cycle Sport
51 Josh Gobershock Boneyard Cycling
52 Greg Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
53 Jeffrey Struck
54 Don Mckie Stumptown Cycling Club
55 Matthew Dial Deschutes Brewery
56 Ashley Williams
57 Peter Gutwald Sage Titanium
58 Jimmy Lingwood
59 Max Frixione
60 Daniel Rockholm Team S+M
61 Jerry Inscoe HiFi Sound Cycling Components
62 Tom Lenth
63 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
64 Dan Baier Team Finger
65 Timothy