These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

A (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keegan Swenson 3Rox Cannondale 0:50:29
2 Jonathan Page "Kind Human 0:51:02
3 Josh Whitney "EVOL Foods 0:52:47
4 Bender Jeff KUHL 0:52:54
5 Kevin Day Endurance 360 / Rollout 0:52:57
6 Drew Free KUHL 0:54:25
7 Geoff Montague 0:54:26
8 Mark Flis X-Men / Trek / Storm Cycles 0:54:41
9 Dylan Cirylus Americas First p/b P-Town Cross 0:54:44
10 Danny Van wagoner 0:56:37
11 Jason Hendrickson NOFUCX 0:56:52
12 Lucas Seibel 0:57:10
13 Austin Howard Americas First p/b P-Town Cross 0:57:40
14 Eric White 0:58:05
15 Sofia Gomez-villafane Pivot / DNA Cycling 0:58:06
16 Jack Shukra 0:58:07
17 Dallin Hatch 0:58:49
18 Riley Tucker 3B Yoga / P-Town / Euclid Outdoors 0:59:04
19 Jason Olsen Americas First p/b P-Town Cross 0:59:28
20 Paul Solomon NOFUCX 1:00:02
21 John Woodruff Sundance Resort 1:00:19
22 Richard Caramadre KUHL 1:00:51
23 Matthew Nelson SaltAir Cross Fever 1:01:45
24 Joseph Brubaker KUHL 1:02:18
25 Jim Duchesne X-Men Cycling 1:02:37
26 Mike Kern 0:53:11
27 Racer Gibson Racer's Cycle Service 0:54:18
28 Scott Nielson 1:01:57
DNF Robbie Stout Ritual Chocolate
DNF Preston Weeks Turbo Sports
DNF Evelyn Dong
DNF Jay Burke P2P / PC Bike Demo's

B (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Weston Woodward "Trek 0:35:18
2 Troy Gorman 0:36:04
3 Jordan Swenson Cole Sport 0:36:19
4 Scott Crabill GoRide.com 0:36:31
5 Jason Lux 0:36:56
6 Bridger Wilson 0:36:57
7 Jeremy Ward 0:37:08
8 Shane Horton 0:37:09
9 Alex Whitney Americas First p/b P-Town Cross 0:38:21
10 Morris Pusey Americas First p/b P-Town Cross 0:38:39
11 Racer Gibson Racer's Cycle Service 0:38:52
12 Mike Sutton 0:39:07
13 Jeff Kluge 0:39:15
14 John Taylor 3B Yoga / P-Town / Euclid Outdoors 0:39:33
15 Mark Nelson Euclid Timber Frames 0:39:38
16 Tim Stack KUHL 0:40:13
17 Dan Barlow Stay Park City 0:40:15
18 Joe Albano 0:40:47
19 Josey Apostol Euclid Timber Frames 0:40:57
20 Denny Kalar 0:41:42
21 Troy Thompson 0:42:10
22 Larry Tucker 3B Yoga / P-Town / Euclid Outdoors 0:42:40
23 Kip Apostol Euclid Timber Frames 0:44:24
24 Mike Rossberg 0:48:01

C (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Snyder 0:23:45
2 Alex Whitney Americas First p/b P-Town Cross 0:24:15
3 Jake Christensen 3B Yoga / P-Town / Euclid Outdoors 0:24:38
4 Andrew Greco 0:24:56
5 Clint Campbell SaltAir Cross Fever 0:25:00
6 Rob Jones Bountiful Bikes / Smile Center of Utah 0:25:02
7 Morris Pusey Americas First p/b P-Town Cross 0:25:21
8 Alan Farnes 0:25:42
9 Brad Sparlin 0:25:44
10 Ervin Hunt 0:25:46
11 Cody Shepherd 0:26:03
12 Andrew Nesbitt 0:26:05
13 Aaron Luptak 0:26:11
14 John Karren 0:26:54
15 Maxwell Christensen 0:27:44
16 Dennis Blume Smile Center of Utah 0:27:56
17 Troy Thompson 0:28:02
18 Cole Gonsalves Ivie Juice Bar 0:28:45
19 Gardiner Kearsley 0:29:02
20 Johnnie Gonsalves 0:29:10
21 Jim Sackas 0:29:11
DNF Colter Rockwell

HS (Open)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Logan Wilson 0:36:55
2 Peter Stack KUHL 0:37:37
3 Griffin Rossberg 0:39:43
4 Adam Woodward 0:40:14
5 Devan Fish 0:41:28
6 Sean Armstrong 0:37:12
7 Merrick Motyka 0:37:13

Women (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erika Power 0:38:43
2 Katherine Shields 0:39:27
3 0:39:49
4 Tiffany Schwartz 3B Yoga / P-Town / Euclid Outdoors 0:41:44
5 Trista Winder 0:42:41
6 Tanya Swenson Cole Sport 0:43:29
7 Aliesha Larsen 0:43:59
8 Melissa Perry 0:50:33
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with