These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Mcconnell
2 James Cochran
3 Jesse Rients
4 Adam Saban Parallel 44 Racing p/b Sanford
5 Michael Stearns
6 James Armstead
7 Brock Sell
8 Peter Oien
9 Trevor Roose
10 Adam Vail
11 Kevin Patterson
12 Dakota Olsen
13 Doug Wilson
14 Jackson Sunde
15 Sean Hayek
DNF Joe Petersen
DNF Ethan Jedlicka

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Trevor Roose
2 Paul Krumrich
3 Seamus Oconnorwalker
4 Colton Bailey
5 Satchell Mische richter
6 Andrew Lein
7 Doug Wilson
8 Ben Janson
9 Alonzo Christensen
10 Kyle Walsh
11 Ren Stinson
12 Tim Staloch
13 Nathan Zollman
14 Daniel Ayala
15 John Berry
16 Keith Johnson

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alonzo Christensen
2 Matt Curtis
3 Andy Rossetto
4 Jacob Nolte
5 Ross Hackerson
6 Alex Berge
7 Patrick Kolker
8 John Berry
9 John Lyrenmann
10 Todd Pals
11 Lucas Barloon
12 Samuel Swegle
13 Tony Englin
14 Brayden Pearce
15 Chad Colby
DNF Paul Arens
DNF Jake Campbell

Men Junior 13-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aidan Jacobsen
2 Nolan Church
3 Cameron Bimson
4 Brock Hessenius
5 Thomas Haas
6 Hayden Patterson

Men Junior 15-16 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brody Burnham
2 Brandon Englin
DNF Nathan Zollman
DNF Dakota Olsen

Men Junior 17-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Samuel Swegle
DNF Luke Arens

Men Junior 9-12 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brayden Pearce
2 Griffin Caskey
3 Caleb Weiland
4 Mack Sunde
5 Ayeden Lein
6 Eric Pals
7 Axsyl Lein
DNF Isaiah Collins
DNF Gabriel Goebel

Men Master 35+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Sedore
2 Nathan Hicks
3 Taylor Webb
4 Jason Zylstra
5 Jason Uhlenhake Sakari Sushi Lounge Race Team p/b Smart Honda
6 Henry Diggelmann
7 Corey Philips

Men Master 45+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Don Maschka
2 Randy Harris
3 Scott Robinson
DNF Chris Gasche

Men Master 55+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Thompson
2 David Delperdang
3 John Stonebarger CRANDIC Racing Club
4 William Kuster
5 Rich Pearson
6 David Volante
7 Jason Engle
8 Thomas Davis
9 Kurtis Goertz
DNF Christopher Berge

Single Speed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Scholbrock Trash Panda
2 Brody Burnham
3 Ross Hackerson
4 Mike Ivancic
5 Henry Braun
6 Jackson Sunde
7 Brooke Bailey
DNF Wesley Boyce

Women Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Allison Hunt
2 Molly Clark
3 Risa Hustad
4 Suzie Goebel

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nicole Brandt
2 Angie Armstead
3 Erin Ayala
4 Robin Sund
5 Lilly Ferguson

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Thompson
2 Sara Smith
3 Kadence Hampton
4 Ragan Weigel
5 Lauren Weigel
6 Rachel Olzer
7 Bridgette Berry
8 Jennifer Wood
9 Claire Olsen
DNF Danielle Larson

Women Junior 13-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauren Weigel
2 Ragan Weigel
3 Amelia Collins
4 Analeah Swegle
5 Avery Goebel
DNF Aubri Graven

Women Junior 15-16 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Olivia Schissel
2 Danielle Hurt
3 Olivia Caskey
4 Lilly Ferguson

Women Junior 9-12 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Caelyn Bailey
2 Autumn Olsen

Women Master 35+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Abby Bohl
2 Aggi Lein
3 Janan Felts

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with