These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jordan Villella 0:52:55
2 Thomas Borner Margie Bars - J Mac Cycling 0:53:45
3 Michael Mihalik Jmac Cycling 0:53:52
4 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 0:55:24
5 Brett Mckay Bike Ohio 0:55:48
6 Shawn Geiger 0:56:46
7 Sean Handerhan La Prima Espresso Co. Racing 0:57:01
8 David Rohrer Team Athens 0:57:24
9 John Proppe Lake Effect Racing 0:57:35
10 Jay Ganser Bike Ohio 0:58:46
11 Nathan Molnar Bike Ohio 0:59:09
12 Rob Luikart Paradise Garage Racing 0:59:42
13 Travis Iles Audi 0:53:08
14 Jason Suppan 0:53:16
15 Douglas Reese 0:53:47
16 Matthew Schieferstein Summit Freewheelers 0:54:38
17 Jeffrey Davis Bike Ohio 0:54:41
18 James Pooler Ride On 0:56:23
19 Brian Rybak Spin Inc 0:57:56
DNF Josh Stough
DNF Chris Neag SnakeBite Racing

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Boissiere Team Audi 0:41:08
2 Ryan Dombrowski MARAUDERS / SPIN / FATHEADS / XCELL 0:41:20
3 Brent Thompson 0:42:17
4 Adam Wintz Team Six One Four 0:42:31
5 Tyler Hardin K&G Bike Center 0:42:51
6 Mike Scalamogna NuGo Racing 0:42:54
7 Jason Hall Summit FreeWheelers 0:43:39
8 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:43:54
9 Eric Colson 0:44:01
10 Philip Weigel J Mac Cycling 0:44:14
11 Christopher Boyle Paradise Garage Racing 0:44:52
12 Zac Waugh Eddys Bike Shop 0:45:05
13 Sean Burkey Queen City/Giant Bicycles 0:45:18
14 Joe Stratton Joy Machines Racing 0:45:23
15 Brian Boltz River Day Racing 0:45:50
16 Brian Klueber Joy Machines Racing 0:46:01
17 Scott Kuboff 0:46:25
18 Josh Schmidt Snakebite Racing 0:46:48
19 Nathan Szabo Team Lake Effect 0:47:01
20 Adam Mcneill Summit Freewheelers / BFRB Cycling Apparel 0:39:47
21 Jesse Hawk Don't Know Slow / Eddy's 0:40:47
22 Scott Young Roll Racing 0:41:24
23 Matt Odonnell 0:41:31
24 James Sargiovanni 0:41:41
25 Simon Fitzpatrick 0:43:33
26 Robert Breedlove Blue Sky Bicycles 0:47:05
27 Craig Burland Bike Ohio 0:22:06

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Boissiere Team Audi 0:31:42
2 Ryan Dombrowski MARAUDERS / SPIN / FATHEADS / XCELL 0:32:36
3 Billy Slutz Summit Freewheelers 0:33:22
4 Neil Perko Joy Machines 0:33:23
5 Joshua Barry 0:34:07
6 James Sargiovanni 0:34:33
7 Matthew Woodyard JOY MACHINES RACING 0:34:54
8 Anthony Gliozzo 0:35:12
9 Brelon May 0:35:15
10 Rick Thompson Summit Freewheelers 0:35:29
11 Douglas Simpson Ohio State Cycling 0:35:33
12 Carl Jaegers BC Shred Mobb 0:36:00
13 Simon Fitzpatrick 0:36:47
14 Matt Odonnell 0:36:53
15 Zachary Niles Summit Freewheeler Junior Team 0:37:02
16 Brian Boltz River Day Racing 0:37:03
17 Chandrahas Narne NuGo Racing 0:37:13
18 Jesse Hawk Don't Know Slow / Eddy's 0:37:22
19 Raymond Krankowski 0:37:50
20 Neil Quinn 0:38:04
21 Benjamin Swtiala 0:38:16
22 Frank Mocilnikar Forest City Racing 0:38:28
23 Patrick Bischof 0:38:49
24 Christopher Pfeil Forest City Racing 0:39:08
25 Scott House Pike Street Bike Racing/ PB Margie Bars 0:31:44
26 Andrew Henderson Steadfast Cycling Club 0:31:52
27 Tom Marsh 0:32:00
28 Thomas Depietro Bike Ohio 0:32:16
29 Brian Wahl Team Bicycle Hub 0:32:22
30 Ken Hagan SnakeBite Racing Team 0:33:01
31 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:33:15
32 Marc Rebmann Campus Wheelworks 0:34:38
33 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:35:09
DNF Jason Hall Summit FreeWheelers
DNF Michael Campana
DNF Cameron Scacheri

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joshua Barry 0:27:32
2 John Schmitmeyer 0:27:42
3 Michael Banks BC Shred Mobb 0:27:49
4 Edward Wright 0:28:06
5 Nathaniel Weyandne-geise 0:28:51
6 Masato Miyagi 0:29:41
7 Mike Henderson 0:30:12
8 Benjamin Swtiala 0:31:01
9 Jeffrey Stark Lakewood Lightning Legs 0:31:09
10 Robert Boyle 0:31:16
11 Ricardo Oliveira 0:31:18
12 Steven Hansen 0:31:24
13 Joel Hageman 0:33:02
14 Sean Bridgen Aero Tech Designs Factory Team 0:33:19
15 Soren Engbert Lakewood Lightning Legs 0:33:29
16 Boris Brezo Joy Machines 0:33:33
17 Mike Kinzel 0:33:58
18 Joe Betz 0:35:34
19 Galivan Lais 0:35:50
20 Sev Kortev summit freewhweelers 0:36:11
21 David Adams none 0:38:31
22 Samuel Willsey None 0:40:46
23 Patrick Ryan Joy Machines 0:27:05
24 Joseph Cairnes 0:27:06
25 Brian King 0:27:29
26 David Sekorky 0:27:31
27 Richard Smich 0:27:54
28 Dwayne Fishel 0:29:23
29 Aaron Krumhansl 0:30:02
30 Jason Ewing Summit Freewheelers 0:30:56
31 Jack Collum 0:36:34
32 Todd Feichtmeier joy machines 0:37:36
33 Christopher Radak 0:32:55

Men Fatbike

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Thornton 0:41:11
2 Craig Burland Bike Ohio 0:41:55
3 Victor Allen 0:44:05
4 Christopher Radak 0:45:27
5 Rick Deshields CAMBA 0:45:45
6 Dexter Shreve 0:43:14
7 Marc Rebmann Campus Wheelworks 0:49:41
8 Jack Collum 0:45:41

Men Juniors U18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Max Jackson Spin Bike Shop / Marauders 0:27:34
2 Logan Morris Summit Freewheelers 0:27:36
3 Finley Wills Nugo Racing Team 0:30:27
4 Carter Morris Summit Freewheelers 0:30:50
5 Nathan Reymann 0:31:41
6 Francis Davis Team Spin / Litzler Automation 0:32:31
7 Addie Slutz Summit Freewheelers Junior Team 0:26:15
8 Henry Rish 0:27:52
9 Andrew Krankowski 0:28:26
10 Arthur Rish 0:30:32
11 Alex Mesarchik 0:30:44
12 Andrews Carston 0:31:39
13 Ian Niles Summit Freewheeler Junior Team 0:32:16
14 Beckett Wills 0:26:08
15 Colby Schmidt 0:21:07

Men Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brent Thompson 0:42:31
2 Christopher Huck Wells Fargo Advisors 0:42:53
3 Joseph Melnyk Summit Freewheelers 0:43:02
4 Greg Jackson Spin Bike Shop / Marauders 0:43:39
5 Andrew Stackhouse Spin/Litzler Automation 0:43:47
6 Kyle Mihalik 0:44:28
7 Adam Mcneill Summit Freewheelers / BFRB Cycling Apparel 0:46:28
8 Michael Carsten Team Neighborlink 0:48:14
9 Billy Slutz Summit Freewheelers 0:52:09

Men Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Baldesare 0:41:22
2 Brian Rybak Spin Inc 0:44:02
3 Zachary Wills NuGo Racing 0:44:09
4 Ernesto Marenchin Bike Authority 0:44:21
5 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:44:52
6 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:45:27
7 Ryan Rish Five & 20 0:46:10
8 Bruce Pisarek Team Six One Four 0:47:11
9 Raymond Krankowski 0:49:14
10 Sean Gilbert Team Lake Effect 0:49:27
11 Scott House Pike Street Bike Racing/ PB Margie Bars 0:55:33
12 Robert Ludwig 0:56:23
DNF Jonathan Scott Joy Machines Racing

Men Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Franek Team Lake Effect 0:40:53
2 Rudy Sroka Lake Effect 0:44:23
3 William Marut TEAM LAKE EFFECT 0:44:32
4 Scott Young Roll Racing 0:45:20
5 Jeff Kompa TEAM SPIN / Litzler Automation 0:46:17
6 Ron Kubala Lake Effect Racing 0:46:56
7 John Mclaughlin J Mac Cycling LLC 0:46:58
8 Tom Keller 0:47:55
9 David Thornton 0:51:55
10 Robert Breedlove Blue Sky Bicycles 0:53:27
11 Timothy Fortner 0:55:42
12 Daryl Breedlove Blue Sky Bicycle 0:48:03
13 Jos Belich Hammer Nutrition 0:53:47
14 Tom Wilson independent 0:56:42
15 Dale Seeds Stark Velo 0:52:02

Men Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Ganser Bike Ohio 0:40:16
2 Nathan Molnar Bike Ohio 0:41:02
3 John Schmitmeyer 0:41:44
4 Michael Banks BC Shred Mobb 0:41:50
5 Rudy Sroka Lake Effect 0:42:25
6 Brian Klueber Joy Machines Racing 0:43:07
7 Andrew Stackhouse Spin/Litzler Automation 0:43:12
8 Ron Kubala Lake Effect Racing 0:43:40
9 Masato Miyagi 0:43:56
10 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:45:08
11 Matt Odonnell 0:47:26
12 Luis Gallivan 0:42:06
13 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:45:34

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tess Cunningham Paradise Garage Racing 0:43:19
2 Daniela Mehech Bike Ohio 0:43:51
3 Sally Price 0:44:14
4 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team 0:44:22
5 Lorena Brown Wells Fargo Advisors 0:44:27
6 Marilyn Rayner Lady Gnar Shredders 0:44:49
7 Marie Rote Bike Ohio 0:47:53
8 Kathleen Fahey Paradise Garage Racing 0:46:51
DNF Kathleen Ropella Ann Arbor Velo Club

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Caryn Willis La Prima Espresso Racing 0:31:59
2 Megan Bair Summit Freewheelers 0:32:45
3 Grace Couture 0:33:22
4 Stacy Rhea CAMBA / Pista Elite 0:27:23
5 Jessica Lilly 0:27:34
6 Theresa Augustine 0:28:32
7 Cara Bacher Summit Freewheelers 0:29:37
8 Suzanna Schmitmeyer 0:32:19

Women Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amanda Schmidt Snakebite Racing 0:50:02

Women Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jessica Tomazic Team Bicycle Hub 0:41:36

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with