These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Juniors 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joshua Foley Monteverde Cycling 48:17:00
2 Jubei Tapia -1 lap
3 Steven Szabo Remedy Simulation Group -1 lap
4 Cezar Krysztofiak -1 lap
5 Emmet Gibson -1 lap
6 Nick Rowland -2 laps

Men Juniors 9-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Klosinski The Performance Lab P/b Caffein 18:50
2 Marlon Hitchon Deck Supply Company Inc. 11
3 Hunter Thompson Velo Amis / Henry's Bikes 58
4 Dave Hoffman Velo Amis 4:06
5 Cole Altemus 6:52
6 Carson Morgan 7:15
7 Ryder Thompson Velo Amis / Henrys Bikes 7:21
8 Braeden Dushkin Baltimore Youth Cycling 8:06
9 Jack Thompson 9:09
10 Luke Squeri 11:32
11 Shane Maloney -1 lap
12 Travis Haggerty Doylestown Bike Works B/p Fred -1 lap

Men Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Drummond Arrow Racing 39:01:00
2 Nick Capriotti 51
3 Damon Daywalt 1:17
4 Jason Livingood Twisted Cog Stable 12 Racing 1:53
5 Trevor Williams Guy's Racing Club 2:23
6 Matthew Palombaro Guy's Racing Club 4:12
7 William Shelton Evolution Pro Shop 7:15
8 Richard Klosinski The Performance Lab P/b Caffein 8:54
9 Hernan Lucero Mineola Bicycle Racing Team -1 lap

Men Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Grant Active Yards - Chester County V 43:26:00
2 Christopher Long Autonomia/toga! 1
3 Scott Wilson Evolution Racing 59
4 Greg Hoffman -1 lap
5 John Dzubinski Amoroso's/tri-state Velo -1 lap
6 Patrick Leonard Evolution Racing -1 lap
7 Gary Cohen Guy's Racing Club -1 lap
8 Ed Kallatch Evolution Pro Bikes -1 lap
9 Bob Joos Easy Riders Cycling -1 lap
10 Tom Simpson Summit Cycling Club / D&q -1 lap
11 Barry Murray Stoudts Brewing Co. / Jb's Bike -1 lap
12 Thomas Mcdonough -1 lap

Men Open Cat3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Owen Fayle 48:57:00
2 Michael Hulburt Johnny Sprockets 28

Men Open Cat4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Pastrich Deft Fam 40:54:00
2 David Thompson 1:54
3 Andre Burton Hive Racing 2:14
4 Mark Sanford Trek Mid-atlantic Off Road 2:27
5 Brian Hitchon Central Bucks Velo 2:38
6 Derek Miller Rare Disease Cycling / Keswick 3:13
7 Ian Cronin Aistriu 3:29
8 John Squeri 3:39
9 Alexander Monteverde Monteverde Cycling 3:50
10 Christopher Hayes Doylestown Bike Works P/b Fred 4:09
11 Paulie Allison 5:59
12 Scott Feather Team Vortex 6:14
13 Joshua Deringer Cadence Racing 6:50
14 Daniel Sluzas Specialized 7:08
15 Ed Kallatch Evolution Pro Bikes 7:20
16 Kevin Kall Firehouse Cycle 7:30
17 Michael Bowe Doylestown Bike Works P/b Fred 8:48
18 Brian Capps 9:10
19 Derick Shoff Evolution Pro Bike 9:27
20 Robert Sands Evolution / Flahutes Sports Cl 9:32
21 Thomas Repkoe Doylestown Bikeworks P/b Fred B 10:25
22 John Sellinger Irontown Cycling -1 lap
23 Ron Dietrich Twisted Cog/stable 12 -1 lap
DNF Louis Russo Rohan Cycling
DNF Brett Cooper
DNF Andy Copleman
DNF Tim Goodman Doylestown Bike Works P/b Fred

Men Open Cat5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zachary Shearon Doyletown Bike Works P/b Fred B 41:24:00
2 Brent Vollrath Blue Bell Wealth Management P/b Cannondale 4
3 Benjamin Feldman 1:52
4 Sonny Lutz 2:47
5 Grant Eilers 3:14
6 Alexander Rowland 5:17
7 Gabriel Ortiz 5:33
8 Steve Gillen s.t.
9 Justin Cisar 5:47
10 Matt Campbell 6:46
11 David Szabo Remedy Simulation Group 7:02
12 Joseph Cicha 7:27
13 Tony Rocco 8:14
14 Thomas Mckibbin 8:41
15 Dennis Haggerty Doylestown Bike Works P/b Fred -1 lap
16 David Meyers Active Yards - Chester County V -1 lap
17 Earl Hunt Zen Masters Racing -1 lap
18 Chris Schultz Team Action Wheels -1 lap
19 Gabriel Herrera -1 lap
20 Colin Mcdonough Monteverde Cycling -1 lap
21 Eric Heyer Monteverde Cycling -1 lap
22 Mark Hudson -1 lap
23 Eric Bartlett -1 lap
24 Jeffrey Kovacs Mt. Holly Motorsports -2 laps
25 David Fulton -2 laps
26 Chris Hope -2 laps
27 Gregory Luz Mcy Racing -3 laps
DNF David Klosner

Men Open Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Meacham Doylestown Bike Works P/b Fred 58:07:00
2 Szymon Niemotko Central Jersey Cycling Team 11
3 William Elliston Van Dessel Factory Team 52
4 Lance Dionne CS Velo 3:45
5 Nathan Larson Bicycle Habitat Verge Sport 6:04
6 Christopher Consorto Trek Mid-atlantic 9:20
7 Jason Wood Doylestown Bike Works P/b Fred -1 lap

Women Juniors 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melanie Szabo Remedy Simulation Group 43:32:00

Women Juniors 9-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shannon Thompson 27:05:00

Women Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nancy Heller Team Skyline Feminine 43:42:00

Women Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sandra Kerr 47:41:00

Women Open Cat3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Desiree Cappuccio Action Wheels 44:34:00
2 Jody Pellish -1 lap

Women Open Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laura Van gilder Mellow Mushroom/van Dessel 47:29:00

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with