These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Category 1/2 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Cummings Mettle Cycling
2 Felipe Nystrom
3 Andrew Loaiza Cyclepath Racing
4 James Ceccorulli Team S+M
5 Brad Petersen Bonk Collective
6 Andrew Smith Swift Racing
7 Matthew Smith Swift Racing
8 Josiah Zukowski
9 Mike Kath

Category 5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Johnson Team 10 Barrel
2 Ezekiel Mcfadin
3 Dean Proteau Speedvagen
4 Luke Mahoney
5 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
6 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
7 Dan Froelich
8 Aidan Rice
9 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
10 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
11 Zachary Smith
12 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
13 Adam Andrus Swift Racing
14 Kieran Stover
15 Tony Ruiz
16 Heath Korvala Team 10 Barrel
17 Thomas Duffy
18 Dylan Potter
19 Eric Neilsen
20 Anthony Smith
21 Dennis Sweeten
22 Mike Estes
23 Mike Schwoebel
24 Alastair Cox
25 Stephen Holmberg
26 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
27 Devin Feldman
28 Michael Ybaben
29 Dale Palmer
30 Erick Taft Camas Bike and Sport
31 Marc Zenoniani
32 Larry Coates
33 Randall Roberts
34 Mark Trythall
35 Fabio Bellini Capitol Velo
36 Ryan Weathers
37 James Marron
38 Craig Bradford
39 Isaac Marron
40 Tom Booth
41 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
42 Jeff Martizia
43 Michael Kanter
44 Brian Duhon Team Oregon p/b Rodda Paint

Junior Men 14-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
2 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
3 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
4 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
5 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
6 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
7 Jacob Litton
8 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
9 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
10 Evan Hollow BBC Bike Gallery Continental
11 Lily Stover PDX Devo Junior Cycling

Junior Men 9-13

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
2 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
3 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
4 Ryan Weathers Team Oregon p/b Rodda Paint
5 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
6 Liam Carmichael
7 Mason Ford
8 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
9 Ryan Boelter
10 Owen Akers
11 Jack Abel
12 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas
13 Carl Hollow
14 Mattias Ramsey
15 Kaess Rinder
16 Easton Steimer
17 Edie Johnosn
18 Finnley Brashnyk
DNF Eli Martizia

Junior Women 14-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
3 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
4 Spring Westerfield Dialed Cycling Team

Junior Women 9-13

Pl First Name Last Name Team Time
1 Violet Mcfadin
2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
3 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
4 Helena Stedman Grouptrail Cycling
5 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
6 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
7 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
8 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas
9 Lourdes Thorne
10 Yunji Hatfield

Masters Men 1/2 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
2 Joe Santos Cyclepath Racing
3 Webster Wilson Cyclepath Racing
4 John Weathers bicycleattorney.com
5 Bryce Jenkinson Team Finger
6 Dustin Henderson Deschutes Brewery
7 Aaron Leritz Evolution Racing Team/Project Bike
8 Dolan Halbrook bicycleattorney.com
9 Andy Meeks bicycleattorney.com
DNF David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles

Masters Men 2/3 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lance Heppler Dialed Cycling Team
2 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
3 Chris Thoman Cyclepath Racing
4 Matt Radich Team Dr Will Bar
5 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas
6 David Miller Team Lazy Tarantulas
7 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
8 Christopher Moore
9 Bill Klingler BeerMongers
10 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
11 Joshua Johansen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
12 Benjamin Drucker Swift Racing
13 Terry Campbell BeerMongers
14 Joshua Hanselman

Masters Men 3/4 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team
2 Mike Hamness Dialed Cycling Team
3 Terry Hamness Dialed Cycling Team
4 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
5 Dan Baier Team Finger
6 Ryan Barnes
7 Jeff Copus Team 10 Barrel
8 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
9 Banjo Weymouth
10 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
11 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
12 William Petersen
13 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
14 Simon Ingham Swift Racing
15 Joshua Hanselman
16 Rick Boston Cyclepath Racing
17 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling
18 Paul Greenwalt bicycleattorney.com
19 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
20 Jared Lathrop Grouptrail Cycling
21 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
22 Scott Laplante
23 Eric Aldinger Team Finger
24 Greg Laawler
25 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
26 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling
27 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint
28 Ben Salzberg Team Slow
29 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
30 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
31 Jason Bietz
32 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
33 Jon Coney
34 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
35 Martin Matsumura Dialed Cycling Team
36 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
37 Peter Chapman
38 David Rick
39 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
40 Chester Artman Nossa Familia Coffee Cycling
41 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
42 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
43 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link
44 Dirk Vander laan
45 David Bussey Showers Pass Cycling Team
46 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link
47 Brandon Cornejo ANTHM Collective
48 David K. smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
49 Danny Hoile
50 Brittany Stover Team AF
51 Scott Hamness
52 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
53 Bjoern Brunner
54 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
55 Wendell Walker
56 Jon Ragsdale
57 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix
58 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
DNF Nolan Restivo

Masters Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bob Jacobs bicycleattorney.com
2 Martin Baker bicycleattorney.com
3 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
4 Greg Talbert
5 Steven Thorne
6 Scott A rider
7 John Hatfield Dialed Cycling Team
8 Jon Pearson Sage Titanium
9 Jeff Standish Sage Titanium
10 Eric Pool bicycleattorney.com
11 Pete Luty
12 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
13 Donald Newlands
14 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
15 Joe Field
16 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
17 Mike Taylor Deschutes Brewery
18 Marc Zenoniani

Masters Men 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Schwyhart Team S+M
2 Dave Burnard
3 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
4 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
5 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing
6 Ron Strasser Team S+M
7 Steven Lacey Team S+M
8 Paul Mautner Veloforma

Men 2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben Pederson Grouptrail Cycling
2 Geoffrey Bee Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
3 Christian Lam
4 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
5 Michael Aylward Bonk Collective
6 Maxwell Southam
7 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
8 Adam Burgess
9 Charlie Douthwaite Team Coastal
10 Greg Mcelravy
11 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint
12 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
13 Brian Meyer

Men 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrzej Stadnik
2 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
3 David George
4 Charlie Douthwaite
5 Bradley Ling
6 Gavin Rear
7 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
8 Scott Chamberlain Team Planet X USA p/b Xiologix
9 Tony Thayer Grouptrail Cycling
10 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
11 Greg Van amerongen
12 Martin Acosta
13 Brian Fahey Bonk Collective
14 Ivor Van maaren
15 Adam Moore Grouptrail Cycling
16 Casey Depeel Bonk Collective
17 Jason Whittington Team 10 Barrel
18 Nathan Agalzoff
19 Witali Spuling
20 Patrick Case Swift Racing
21 Matthew Boelter Cyclepath Racing
22 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint
23 Kieran Harden Mettle Cycling
24 Daniel Peterson Hammer Velo
25 Emmett Culp Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
26 Christopher Clifford
27 Ben Tankus Byzick + Company Cycling
28 Tommy Cardwell
29 Steven Hyde bicycleattorney.com
30 Eric Hoffman
31 David Dedionisio
32 Thomas Pikart
33 Travis Hall Stages Cycling
34 Adam Vanarsdall
35 Jered Bogli
36 John Draskovic
37 John Lopez
38 Will Gillette
39 Jeff Maslow
40 Bill Messer
41 Bryan Gauntt
42 Stephen Carter The Spokesmen
43 Stefano Spedini
44 Eric Hagenboom
45 Alan Love
46 Jonathan Hoffman
DNF Jonathan Newcomb
DNF Stephen Barton
DNF Ryan Seward

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fred Mills
2 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
3 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
4 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
5 Justin Philips Swift Racing
6 Ben Guernsey Mettle Cycling
7 Aaron Anderson
8 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
9 Howard Draper A New Cycling Team
10 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
11 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
12 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing
13 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix
14 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
15 Suzy Renn Team Slow
16 Peter Newlands

Stampede

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
2 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
3 David Rick
4 Bradley Ling
5 David Bussey Showers Pass Cycling Team
6 Jon Ragsdale
7 Adam Burgess
8 Jason Whittington
9 Jeff Copus Team 10 Barrel
10 Nolan Restivo
11 Joseph Boquiren Hammer Velo
12 Hayden Wierman
13 Chris Wierman
14 Bill Richmond Team Lazy Tarantulas
15 Gregory Dufour
16 Edward Lanton
17 Joe Field
DNF Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office

Women 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ashlyn Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
2 Nicole Beckwith Team Nonstop
3 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint
4 Mielle Blomberg Team S+M
5 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team
6 Erica Lurie bicycleattorney.com
7 Kayt Mathers Grown Rogue Cycling Team
8 Kimberly Sass Sorella Forte
9 Holly Baird Team Nonstop

Women 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Pam Power Bonk Collective
2 Keeley Brownback
3 Cecilia Becerra
4 Kristi Cushman
5 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
6 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
7 Kathryn Lewis Gladyators
DNF Gwen Hryciw Team 10 Barrel
DNF Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink

Women 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
2 Miriam Hough Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
3 Lorena Labarbera
4 Hannah Rice
5 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
6 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team
7 Emi Bauer
8 Whitney Hooker Team Finger
9 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
10 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix
11 Amanda Marie zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
12 Cori Dahlstrom
13 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
14 Leah Bazzano
15 Amanda Abel

Women 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Livingston
2 Stacy Ramakiers
3 Ml Warhus
4 Sari Hargand BeerMongers
5 Palmer Bassett
6 Marika Yumang
7 Jessica Steimer Team 10 Barrel
8 Laurie Kemmerer
9 Juliana Guentner
10 Erin Johansen
11 Gwynne Engelking bicycleattorney.com
12 Maura Paxton

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with