These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

50+ Masters Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Sjogren
2 Bob Ludeman
3 Jeff Nary
4 Bradley Pfeiffer
5 Devon Alvarez
6 Walter Mcknight
7 Billy Thomas
8 David Lenhart
9 Kyle Gorman
10 Chris Valencia
11 Gus Baz

50+ Masters Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Susan Foster
2 Carolyn Daubeny
3 Mary Skrzynski
4 Michelle Mercer
5 Laura Gabanski

60+ Masters Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gary Klingler
2 Dan Davis
3 William Rogers
4 Samuel Medrano jr

70+ Masters Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tad Hodgert Deschutes Brewery

Category 1/2 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Jones
2 Josh Kelley
3 Ryder Uetrecht
4 James Williams Deschutes Brewery
5 Joshua Johnston
6 Jeff Johnston Boneyard Cycling
7 Cody Peterson
8 Matt Russell
9 Billy Bergen iv
10 Matthew Paez
11 Schmitt Damian
12 Gabriel Linn Mettle Cycling
13 Brent Poole
DNF Sean Haidet

Category 1/2 Men 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Owen Murphy
2 James Coates
3 Michael Brown
4 John Frey
5 Ryan Mcglone
6 Kyle Wuepper
7 Chris Winans
8 Rodney Trepess
9 Mike Olson
10 Mike Martin
11 Anthony Broadman
DNF Adam Carroll
DNF Joseph Spampinato

Category 1/2 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Serena Bishop gordon
2 Emma Maaranen
3 Darragh Hildreth
4 Ava Lilley

Category 1/2 Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carrie Day
2 Lisa Gentz
3 Stephanie Uetrecht
4 Michelle Mills

Category 3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Elijah Krause
2 Gavin Beer
3 Reid Curry
4 Andrew Young
5 Sam Day
6 Aidan Whitelaw

Category 3 Men 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jordan Miller
2 Paul Hynes
3 Brandon Gallagher
4 Drew Moore
5 Dustin Tombleson
6 "jason Bavuso"
7 Christopher Vanwaning
8 Andrew Fleming
9 John Craft
10 John Adkins
11 George P.s. mcconnell
12 Curtis Brawner
13 Kiel Fletcher
14 Greg Rhodes
15 Eric Whitworth
16 Jay Campbell
17 Thomas Pastor
18 Chris Thier
19 Jon Vlasak
20 Scott Birdwell
21 Greg Blackmore
DNF David Marchi

Category 3 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Jane hash
2 Carrie Carney
3 Bryna Curry
4 Meg Kinnear

Category 3 Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cynthia Engel
2 Shon Rae
3 Mary Dallas
4 Hannah Yorra

Category 3/4/5 Junior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Parke Chapin
2 Henry Winnenberg
3 Cameron Zipper
4 Caiden Hartrich
5 Tyler Winans
6 Eli Prochaska
7 Aaron Duarte
8 Jacob Polachek
9 Ethan Neumaier
10 Oliver Bond-welch
11 Ryan Marks
12 Jack Deaver
13 Ethan Lair
14 Hayden Gullickson
15 Reed Wuepper
16 Thayer Collins

Category 3/4/5 Junior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zoe Doden
2 Kylie Eckert

Category 4 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colin Dunlap
2 Pat Addabbo
3 Tyler Jago
4 Mike Spellacy

Category 4 Men 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Goodman
2 Scott Lindbloom
3 Rob Shatting
4 David Visnack
5 Phil Crawley
6 John Desapio
7 Jeff Clay
8 Drexell Barnes
9 Jason Gearhart
10 Ben Hein

Category 4 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julia Austin
2 Jesse Stark
3 Hayley Mcclure

Category 5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Roberts
2 Paul Francis
3 Derek Mcreynolds
4 Dan St.germain
5 Clay Fox
6 Miles Benefield
7 Brian Harris
8 Jay Blankenship
9 Colin Duplantis
10 Terry Kinnamen
11 Rodney Billowitz
12 Eric Taylor
13 Ben Jago
14 David Herman
15 Joshua Sims

Category 5 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Holdsworth
2 Melinda Halpern
3 Tiffany Renshaw
4 Jennifer Winans
5 Tracy Miller

Clydesdale Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colter Chancellor Hutch's Bend Dental
2 John Scott
3 Ben Brewer Team 10 Barrel
4 Alan Thomason Deschutes Brewery
5 Beau Burggraff
6 Joe Larson Deschutes Brewery
7 John Livingston
DNF Jimmie Porter

Singlespeed Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alex Marganski
2 Tiago Reis
3 Matt Hickey
4 Ryan Mclaughlin
5 Jeff Nary
6 David Anderson
7 Thad Jordan

Singlespeed Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erin Reis
2 Kelsey Carson
3 Carolyn Daubeny
DNF Mary Skrzynski

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with