These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Watt Durham Cycles Club
2 James Walsh
3 Justin Little
4 Tyler Ramer
5 Kenneth Jackson Jigawatt Cycling
6 Jackson Moore
7 Nicholas Survoy Oak City Cycling Project Race Team
8 Stephon Beaufort
9 Lance Smith
10 Ian Bundy Constellation Cycling
11 James Lee
12 Lucas Cortes
13 Chris Lathrop
14 Joshua Mckay
15 Brandon Burks
16 Eric Barcley

Men 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Will Pfeiffer
2 Javier Zamarripa Jigawatt Cycling
3 Mark Jakubowski Jigawatt Cycling
4 Nicholas Mcgowan
DNF Nicholas Baisden

Men Masters 40+ ( 4/5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Peters
2 Chris Herring Hawley's Bicycle World Racing Team
3 Ralph Jarvis
4 James Lee
5 Bobby Canady
6 Evan Myers HammerCross
7 Chuck Fleming
8 James Rogness
9 George Hatcher

Men Masters 40+ (1/2/3/4)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carlos Zamarripa Jigawatt Cycling
2 Luis Flores The Electric Banana Cycling Project p/b FSC Racing
3 Philip Kielty
4 Rod Stanton Team Spoke Cycles
5 Todd Berger

Men Masters 50+ (1/2/3/4)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Davis KCOI Boulevard
2 Jonathan Dubel Team Spoke Cycles
3 Greg Robitaille Team Audi Cary
4 Ted Hopkins Team Spoke Cycles
5 Bryan Ream
6 Lonnie Brooks cycles de ORO
DNF John Baxter Constellation Cycling

Men Masters 60+ (1/2/3/4)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Derek Bateson Team Spoke Cycles
2 George Hatcher

Men pro/1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tyler Philips
2 Michael Mathers
3 Michael Babinec
4 Christopher Ragland Crank Arm Brewing Cycling Team
5 Javier Zamarripa Jigawatt Cycling
6 Marcus Canady
7 Lucas Livermon Crank Arm Brewing Cycling Team

Men 1-12 Juniors 09

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonah Watt Constellation Cycling
2 Bravery Ward HammerCross
3 Calvin Berger
4 Alex Herring Hawley's Bicycle World Racing Team
5 Travis Mathers
6 Ada Watson HammerCross

Men 12-14 Juniors 13

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Boynton HammerCross
2 Casey Satterfield
DNF Tyler Roe HammerCross
DNF Nora Daley

Men 14-18 Junior15

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Myers HammerCross
DNF Kennedy Goodall Constellation Cycling

Men Single Speed (1/2/3/4)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Sigrist
2 Timothy Skelding RevolutionCycleSports p/b Lonerider Br

Women 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robin Baxter
2 Elizabeth Hester Oak City Cycling Project Race Team
3 Cheryl Boylan

Women pro/1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zdenka Worsham Crank Arm Brewing Cycling Team
2 Kelly Mclaughlin HammerCross
3 Margaret Tobey Oak City Cycling Project Race Team
4 Patty Shoaf HammerCross

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with