These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 5 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Niklas Brandt Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:31:43.1
2 Parker Agan Unattached 0:32:06.4
3 Jeremy Michalke Adventures for the Cure 0:33:40.6
4 Ryan Hill National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:36:25.3
5 Ben Stockman Unattached 0:37:19.7
6 Stephen Marquette National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:38:31.3
7 Calvin Elmore Unattached 0:38:45.6
8 Peter Hatfield Unattached 1 Lap
9 Erik Carlson Unattached 1 Lap
10 Michael Perry Unattached 1 Lap
11 Jacob Bish Sportif Coaching Group/Blue Ridge Bicycles 1 Lap
12 Nick Johnson Jamsquad Cycling 1 Lap
13 Gray Redding Unattached 1 Lap
DNF Paul Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHealthcare DNF

Men Cat1/2/3 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colin Eustis Unattached 0:40:57.1
2 Grant Fanning All-City 0:48:14.9

Men Cat1/2/3 Masters 35+ 1/2/3 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shaun Braithwaite Sportif Coaching Group 0:43:24.6
2 Jeremy Gardner Great Eskape 0:44:38.4
3 Iain Banks Parvilla Cycling Club 0:45:25.8

Men Cat1/2/3 Masters 45+ 1/2/3 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Abe Ehlers Artemis Racing 0:42:33.4
2 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 0:44:16.2
3 Scott Thompson Squadra Coppi 0:46:55.4
4 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 2 Laps

Men Cat3/4 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Pastrich Deft Fam 0:50:26.3
2 Will Mitchell DistrictTaco Racing 0:51:13.5
3 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:52:15.2
4 Jonathan Carney Crosshairs Cycling 0:52:44.2
5 Tyler Lulich V-DAY 0:55:14.1
6 Dylan Stagner Great Eskape 0:56:05.3
7 Paul Kriewald Unattached 0:56:36.3
8 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
9 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 1 Lap
10 Jay Korff Unattached 1 Lap
11 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
12 Alexander Hinton Unattached 1 Lap
13 Brenden Leavitt Unattached 1 Lap
14 Damian Walsh Unattached 1 Lap
15 Rashad Mahoney Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 1 Lap
16 Stephen Spencer Crosshairs Cycling 1 Lap
DNF Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto DNF

Men Cat3/4/5 Masters 35+ 3/4/5 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:19.8
2 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:45:19.9
3 Ethan Frost First State Velo Sport 0:46:16.6
4 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:46:28.8
5 Steven Drost Unattached 0:46:46.6
6 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:47:30.4
7 Scott Bricker Unattached 1 Lap
8 Brandon Cogswell The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
DNF Sean Harbaugh Adventures for the Cure DNF

Men Cat3/4/5 Masters 45+ 3/4/5 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Evans Unattached 0:46:03.7
2 Stephen Kimos Unattached 0:47:03.5
3 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:48:56.5
4 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:49:14.2
5 Matt O'byrne Adventures for the Cure 0:50:00.2
6 Albert Greene DCMTB 0:50:37.2
7 David Tucker Rodman Azimut USA Squadra Corse 0:50:56.5
8 Christopher Kick Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy 0:51:07.1
9 Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 0:51:25.5
10 Che Hale Unattached 0:52:05.8
11 Craig Miser Unattached 1 Lap
12 Chas Ryan Potomac Velo Club 1 Lap
13 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 1 Lap
14 Brendan Jacobs Rock Creek Velo 1 Lap
15 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 1 Lap
16 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 1 Lap
17 Greg Yablonski Unattached 1 Lap
18 Jim Martin Unattached 1 Lap
19 Edward Rackley Squadra Coppi 1 Lap
20 Juan Constanza Phase Cycling 1 Lap
21 Jaime Salazar Rock Creek Velo 1 Lap
22 Gwokang Yang Unattached 2 Laps

Men Cat4/5 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:47:30.9
2 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:49:38.8
3 Dan Lee University of Maryland-College Park 0:50:56.0
4 Luke Douglas Unattached 0:51:19.9
5 Chris Spurrier Team Bikenetic 0:52:37.0
6 Chris Malloy Cumberland Trail Connection Racing p/b LaVale Vete 0:53:12.9
7 Chris Boland Unattached 0:53:24.9
8 Adrian Monza Annapolis Bicycle Racing Team 0:54:26.1
9 Curtis Mason DistrictTaco Racing 1 Lap
10 Hunter Bailey National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
11 David Arnett Unattached 1 Lap
12 Geoffrey Goodman Squadra Coppi 1 Lap
13 Thomas Nelson NCVC/UnitedHealthcare 1 Lap
14 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
15 Michael Sauer Unattached 2 Laps
DNF Frank Leach Five Four Sports/Team Metra / Xrcel / Cycles 54 DNF

Men Masters 55+ 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Douglass Gray First State Velo Sport/Henry's Race Team by First 0:47:21.6
2 Eric Sloman Unattached 0:47:48.7
3 Leo Handerhan Unattached 0:52:16.0
4 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:53:23.5
5 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 0:56:54.1
6 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy 1 Lap
7 David Webber Unattached 1 Lap
8 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 1 Lap
9 James Maiden Unattached 1 Lap
10 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 1 Lap

Men Masters 65+ 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:51:27.9
2 Steven Heger Unattached 1 Lap

Men Open Junior Boys 11-12 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:25:50.6
2 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:26:46.7
3 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:29:11.4
4 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:31:12.3
5 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:31:34.7
6 Parker Holland Rock Creek Velo 0:33:28.7
7 Jack Fleming Rock Creek Velo 0:33:45.8
8 Aidan Walsh National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:35:02.0
9 Andrew Levine National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:38:13.4
10 Ewan Davis Rock Creek Velo 0:38:36.2
11 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:40:42.8
12 Landon Hermann JAMSQUAD Cycling 1 Lap

Men Open Junior Boys 13-14 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:23:30.5
2 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:24:20.0
3 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:25:03.5
4 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:25:50.4
5 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:26:47.6
6 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:26:50.0
7 Khumo Newman Rock Creek Velo 0:28:05.4
8 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo 0:30:27.9
9 Aidan Ankrah Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:33:32.1
10 Ben Oldale Rock Creek Velo 0:36:07.9

Men Open Junior Boys 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:16:04.9
2 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:16:40.7
3 Christian Salazar Rock Creek Velo 0:22:18.9

Men Open Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Grant Fanning All-City 0:45:10.0

Men Open U19 9-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:45:44.6
2 Trace Saum S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant Race Team 0:47:09.0
3 Jonah Killy Rock Creek Velo 0:48:31.2
4 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:49:10.0
5 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:50:36.8
6 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 0:53:51.8
7 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:55:32.3
8 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:57:10.5
9 Edwin Sloman HPC Cycling 2 Laps
DNF Aidan Hermann JAMSQUAD Cycling DNF

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Huang tucker Pro Bike FC Cycling Team 0:49:07.8
2 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
3 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap

Women Cat1/2/3 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erin Bougie Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:47:44.5
2 Lisa Young National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:52:29.6
3 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap

Women Cat3/4/5 Master 45+ 3/4/5 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rosemarie Beale Rock Creek Velo 0:42:08.0
2 Sharon Squassoni Unattached 0:45:45.4
3 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 0:48:55.6
4 Denise Clearwater Unattached 1 Lap

Women Cat4/5 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc 0:27:41.9
2 Kelly Roberson Great Eskape 0:29:12.6
3 Ana Broyles Team Bikenetic 0:29:41.1
4 Melanie Irizarry Sportif Coaching Group/Blue Ridge Bicycles 0:30:10.7
5 Sheila Mahadevan Unattached 0:34:59.7

Women Open Junior Girls 11-12 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kiran Schott Unattached 0:30:03.7

Women Open Junior Girls 13-14 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joanna Blackman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:30:58.9
2 Rebecca Elmore Rock Creek Velo 0:36:32.8
3 Ari Reichmann Rock Creek Velo 0:37:41.4

Women Open Junior Girls 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:19:05.5
2 Katherine Elmore Rock Creek Velo 0:24:55.0
3 Kira Clemenko Unattached 0:37:01.8

Women Open Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 0:30:51.1

Women Open U19 9-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 0:53:52.5

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with