These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing p/b LaVale Vete 0:48:11.8
2 Joe Garcia DistrictTaco Racing 0:50:15.7
3 Will Mitchell DistrictTaco Racing 0:50:21.5
4 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:50:44.8
5 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:51:40.8
6 Christopher Milthaler Team Bikenetic 0:51:47.1
7 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:52:07.7
8 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:52:08.5
9 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:52:09.9
10 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:52:28.7
11 Kyle Murphy Unattached 0:52:31.2
12 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:52:58.0
13 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 0:53:22.0
14 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:54:06.3
15 William Heschl Ascent Concept Team 0:54:18.9
16 Tyler Lulich V-DAY 0:54:57.2
17 Tony Abate District Velocity Racing 0:55:08.1
18 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:56:15.6
19 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:56:59.9
20 Bo Rider Rock Creek Velo 1 Lap
21 Laraib Laubach Unattached 1 Lap
22 Alexander Smith 717 Cycling club 2 Laps
23 Jay Owen Team Bikenetic 2 Laps
24 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Drost Unattached 0:53:38.7
2 William Hubsch Charm City Cycling, LLC 0:54:52.5
3 Andrew Sanders Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:55:24.2
4 Michael Thompson Unattached 0:55:27.9
5 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:55:40.2
6 Christopher Tank Bluemont Connection 0:56:25.6
7 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:57:27.9
8 Jeff Money American Velo Club 1:00:25.6
9 Paul Kriewald Unattached 1 Lap
10 Jesper Frant Unattached 1 Lap
11 Christian Zegal DistrictTaco Racing 1 Lap
12 Sebastian Silberman Kelly Benefits Strategies/LSV 1 Lap
13 Matthew Ferner Unattached 1 Lap
14 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
15 Chris Malloy Cumberland Trail Connection Racing p/b LaVale Vete 1 Lap
16 Chris Spurrier Team Bikenetic 1 Lap
17 Brian Crowe Great Eskape 1 Lap
18 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
19 Phil Thomas Unattached 1 Lap
20 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
21 Scott Orton Velo Fratello Cycling Team 1 Lap
22 Brian Curlee JAMSQUAD Cycling 1 Lap
23 Adrian Pavia The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
24 Jeremy Siedor Unattached 1 Lap
25 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 1 Lap
26 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
27 Jack Lanier Unattached 1 Lap
28 Nicholas Wood Unattached 1 Lap
29 Jason Weddington Adventures for the Cure 1 Lap
30 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
31 Hunter Bailey National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
32 Bryan Vasek National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
33 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
34 Michael Edmonds Team Bikenetic 2 Laps
35 Alexander Mcrae Ocean Velo Club 2 Laps
36 Drew Ball Great Eskape 2 Laps
37 Dan Doggett Unattached 2 Laps
38 Thomas Jones Baltimore Bicycle Club/Team BBC 2 Laps
39 Leonardo Vieira Unattached 2 Laps
40 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/
41 Ross Lafontaine Unattached

Men Cat 5 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Beacham Adventures for the Cure 0:32:23.4
2 Jake Harpster DistrictTaco Racing 0:33:35.5
3 Michael Chaney Unattached 0:33:57.1
4 Jeremy Michalke Adventures for the Cure 0:34:33.4
5 Spencer Line Unattached 0:34:58.2
6 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:35:03.7
7 William Sanders DCMTB 0:35:04.3
8 Adam Weddington Adventures for the Cure 0:35:17.7
9 Josh Greenfeld Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:35:26.6
10 Eric Moon Millersburg Velo Club 0:36:24.3
11 Coman Ilahi Unattached 0:36:49.5
12 Jake Fox Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 0:36:53.6
13 Christian Sachek Unattached 0:36:54.8
14 Elisha Peterson Unattached 0:37:06.1
15 Jeremy King Lancaster VELO 0:37:09.6
16 Timothy Parker The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:37:17.6
17 Michael Mccarraher The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:37:24.9
18 Sean Linfield Unattached 0:38:21.8
19 Kent Thompson Unattached 0:38:51.5
20 Patrick Linn Unattached 0:39:29.7
21 Bradley Dion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:40:40.3
22 Tim Werwie Unattached 0:42:01.2
23 Stuart Lee Unattached 0:42:52.8
24 Simon Andrews Unattached 0:43:01.2
25 Rick Anderson Unattached 0:43:43.0
26 Michael Buccheri Unattached 1 Lap
27 Clint Clauss Unattached 1 Lap
28 Jacob Bish Sportif Coaching Group/Blue Ridge Bicycles 1 Lap
29 Tushar Kansal Unattached 1 Lap
30 Daniel Engel Unattached 1 Lap
31 Kevin Melson Unattached 1 Lap
32 Mike Piotrowsky Unattached 1 Lap
33 Evan Calvert Bigfoot Endurance 1 Lap
34 James Dausch Rock Creek Velo 1 Lap
35 Dustin Lippy Unattached 2 Laps
36 Dave Rehkemper Unattached 2 Laps

Men Cat1/2/3 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Gunnerson Ascent Concept Team 1:09:47.2
2 Christopher Beck Unattached 1:10:04.6
3 Peter Tyson Team Bikenetic 1:11:55.7
4 Jared Nieters Unattached 1:13:45.3
5 Joe Thomas S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant Race Team 1:13:45.3
6 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor 1:13:45.3
7 Larry Miller Team Bikenetic 1:13:45.3
8 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor 1:13:45.3
9 Mattison Brady District Velocity Racing/District Velocity Racing 1:13:45.3
10 Stefan Gissler Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 1:13:45.3
11 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 1:13:45.3
12 August Milliken Van Dessel Factory Team 1:13:45.3
13 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District Velocity Racing 2 Laps
14 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 2 Laps
15 Shannon Field Ascent Concept Team 2 Laps
16 George Lewis Team Bikenetic 2 Laps
DNF Daniel Pastrich Deft Fam DNF
DNF Sean Price Unattached DNF

Men Cat1/2/3 Masters 40+ 1/2/3 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Rades District Velocity Racing/District Velocity Racing 0:40:42.5
2 Dan Miller Unattached 0:42:08.6
3 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:42:59.7
4 Benjamin Lepene Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:43:00.5
5 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 0:44:13.6
6 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 0:44:40.1
7 Jason Aytes Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:45:17.7
8 Joshua Delmanzo Unattached 0:45:51.6
9 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:46:27.0
10 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge Bicycles 0:47:04.8
11 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:47:09.0
12 Steve Fife Unattached 0:47:50.4
13 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 1 Lap

Men Cat3/4/5 Masters 40+ 3/4/5 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Kennedy Adventures for the Cure 0:40:29.0
2 Clemens Arnold Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:41:04.4
3 William Faucette Squadra Coppi 0:41:32.0
4 Matt Bully Squadra Coppi 0:41:57.9
5 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:42:18.7
6 Andrew Shoaff Squadra Coppi 0:42:28.3
7 Ethan Frost First State Velo Sport 0:42:28.4
8 Bilal Zia Bluemont Connection 0:42:28.4
9 Edward Nessen RAPHA CYCLING CLUB 0:42:48.9
10 Stewart Staton Unattached 0:43:23.7
11 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:43:37.9
12 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:43:48.3
13 Ron Edwards DCMTB 0:44:00.3
14 Niklas Brandt Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:01.9
15 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:44:16.1
16 Nick Cordaro DistrictTaco Racing 0:44:29.6
17 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 0:44:44.2
18 Mark Sanford Unattached 0:44:45.4
19 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:44:46.4
20 Byron Shoji Unattached 0:44:58.9
21 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:45:21.3
22 Mark Skubis Squadra Coppi 0:45:24.3
23 Dexter Steis Unattached 0:45:29.7
24 Robert Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCLES 0:45:32.0
25 James Harris Unattached 0:46:19.1
26 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:46:19.2
27 Aric Line DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:33.5
28 Ronald Lien Rock Creek Velo 0:46:37.3
29 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:47:06.9
30 Jeremy Michalke Adventures for the Cure 0:47:27.1
31 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:47:43.9
32 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:47:45.1
33 Scott Huddleston Unattached 0:47:50.4
34 Aaron Richardson V-DAY 0:48:05.0
35 Greg Mccracken Unattached 0:48:14.0
36 Sean Hourihan Ascent Concept Team 0:48:21.3
37 Keith Kaetzel The Contender Club/CONTENDER BICYCLES 0:48:27.1
38 Michael Scardaville DCMTB 0:48:29.2
39 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:48:37.1
40 Aaron Mongeau Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:20.8
41 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:49:27.1
42 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:50:03.5
43 D. Brett collins Unattached 1 Lap
44 Hans Ruppenthal Unattached 1 Lap
45 Peter Huybers Rock Creek Velo 1 Lap
46 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
47 Seth Darlington Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 1 Lap
48 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 1 Lap
49 Anthony Allarp Unattached 1 Lap
50 Eric Werner Unattached 1 Lap
51 Pete Blair Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 1 Lap
52 Kristofer Singleton Race Pace Bicycles 1 Lap
53 Reid Jackson Unattached 1 Lap
54 Edward Russell Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
55 Warren Chambers Adventures for the Cure 1 Lap
56 Christopher Horsley Unattached
DNF Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling DNF
DNF Sean Harbaugh Adventures for the Cure DNF

Men Masters 50+ 1/2/3/4 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:45:55.8
2 Scott Thompson Squadra Coppi 0:46:32.3
3 Peter Schultz Team Bikenetic 0:46:33.1
4 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 0:47:29.9
5 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge Bicycles 0:47:37.4
6 William Luecke National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:47:42.1
7 Thomas Peddy Unattached 0:48:16.7
8 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 0:49:34.9
9 Gregory Butler Squadra Coppi 0:49:47.2
10 Eric Sloman Unattached 0:49:58.7
11 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:50:41.6
12 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:51:18.7
13 Chas Ryan Potomac Velo Club 0:52:00.7
14 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:52:14.4
15 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge Bicycles 0:52:39.1
16 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 0:53:48.2
17 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 1 Lap
18 Mike Shaw Unattached 1 Lap
19 Eric Saidel Unattached 1 Lap
20 Delmar Arnold Sportif Coaching Group/Blue Ridge Bicycles 1 Lap
21 David Selko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 1 Lap

Men Masters 60+ 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shawn Downing JAMSQUAD Cycling 0:53:16.8
2 Jeffrey Beall National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
3 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
4 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
5 Richard Steinebrunner S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant Race Team 1 Lap
6 David Webber Unattached 1 Lap
7 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 1 Lap
8 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 2 Laps

Men Open Junior Boys 11-12 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:30:48.3
2 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:33:09.0
3 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:33:44.6
4 Wilson Faucette Unattached 0:35:15.5
5 Liam Mclaughlin Rock Creek Velo 0:35:39.9
6 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:36:13.9
7 Lincoln Summers Baltimore Youth Cycling 0:37:32.1
8 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:37:52.7
9 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:39:07.0
10 Parker Holland Rock Creek Velo 0:44:56.5
11 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 1 Lap
12 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
13 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Daniel Gates National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
15 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 1 Lap
17 Albert Randle Baltimore Youth Cycling 1 Lap
18 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
19 Thomas Newill Unattached 1 Lap
20 Thacher Voltaggio Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 1 Lap
21 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 1 Lap
22 Micah Peterson Baltimore Youth Cycling 1 Lap

Men Open Junior Boys 13-14 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:25:55.5
2 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:26:02.7
3 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:28:12.0
4 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:28:12.1
5 Jackson Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 0:28:49.3
6 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:28:56.7
7 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:29:26.1
8 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:30:24.0
9 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:30:38.7
10 Brendan Abbott Baltimore Youth Cycling 0:32:07.7
11 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:32:15.1
12 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:32:15.7
13 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 0:32:58.9
14 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:34:00.7
15 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:34:11.0
16 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:36:05.0
17 John Dausch Rock Creek Velo 0:36:22.0
18 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:36:35.9
19 Aidan Helt Baltimore Youth Cycling 0:38:02.4
20 Tristan Curtis Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 0:38:29.4
21 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:39:14.5
22 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:39:45.7
23 Ryan Shea Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 1 Lap
24 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 1 Lap
25 Julian Zegal Rock Creek Velo 1 Lap
26 Owen Nilges Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 1 Lap
27 James Palumbo Baltimore Youth Cycling 1 Lap
28 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
29 Finn Christopherson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
30 Kevin Melka Baltimore Youth Cycling 1 Lap

Men Open Junior Boys 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:25:25.9
2 Paxton Summers Baltimore Youth Cycling 0:26:29.3
3 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:26:51.0
4 Ryan Lee Rock Creek Velo 0:29:43.5
5 Mitchell Leutner National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:29:47.0
6 Mason Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:29:48.0
7 Owen Reen Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 0:31:25.7
8 Kai Faucette Unattached 0:34:50.6
9 Thomas Davis Baltimore Youth Cycling 0:36:55.3
10 Noah Holland Baltimore Youth Cycling 0:39:06.6
11 Ben Melka Baltimore Youth Cycling 0:56:52.7
12 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 1 Lap

Men Open Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 0:43:30.4
2 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:43:51.5
3 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:46:01.3
4 Jeremy Gardner Great Eskape 0:47:01.4
5 George Lewis Team Bikenetic 0:48:50.4
6 Hamilton Hardman Team Bikenetic 1 Lap
7 Matthew Slater Unattached 1 Lap
8 Jason Copier Unattached 1 Lap
9 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
10 Jay Schrum Unattached 1 Lap
11 Christopher Milthaler Team Bikenetic 1 Lap
12 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
13 Seth Wells Bluemont Connection 1 Lap
14 Chris Spurrier Team Bikenetic 1 Lap
15 Alexander Mcrae Ocean Velo Club 2 Laps

Men Open U19 9-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:46:12.1
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles 0:46:19.5
3 Matthew Hourihan Ascent Concept Team 0:48:01.7
4 Luca Greenspun Rock Creek Velo 0:48:10.5
5 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:53:05.9
6 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
7 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
8 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 1 Lap
9 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 1 Lap
10 Liam Christopherson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
11 Ethan Selko Baltimore Youth Cycling 2 Laps
12 Edwin Sloman HPC Cycling 2 Laps
DNF Santiago Castro-luna Rock Creek Velo DNF

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:42:47.5
2 Amanda Gravenhorst The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:23.5
3 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:44:39.3
4 Jenny Bourque Bluemont Connection 0:45:08.4
5 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
6 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
7 Julia Slejko Charm City Cycling LLC 1 Lap

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beth Catherwood US Military Endurance Sports 0:44:16.5
2 Kathleen Holmes Unattached 1 Lap
3 Irina Sarkisov Unattached 1 Lap
4 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
6 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
7 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
8 Maureen Boyle Team Bikenetic 1 Lap
9 Melissa Kellstrom National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
10 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
11 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
12 Monika Kornhauser National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
DNF Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHealthcare DNF

Women Cat1/2/3 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Svetlana Mack Battley Harley-Davidson 0:38:59.3
2 Sabrina Hayes Bear Development Team 0:39:38.1
3 Karen Talley Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:39:42.1
4 Erin Conner Vanderkitten 0:41:02.5
5 Denelle Grant Coqui 0:41:16.2
6 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:41:21.7
7 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:41:43.8
8 Jenna Latour nichols Pro Bike FC Cycling Team 0:42:04.4
9 Tori Riemersma White Mountain Road Club/Landis/Trek 1 Lap

Women Cat4/5 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beth Catherwood US Military Endurance Sports 0:37:02.8
2 Christy Lausch Unattached 0:39:53.9
3 Natalie Chwalisz The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:41:10.9
4 Melina Windon BBC 0:42:32.1
5 Kelly Roberson Great Eskape 1 Lap
6 Anna Beavis Baltimore Bicycle Club 1 Lap
7 Melanie Irizarry Sportif Coaching Group/Blue Ridge Bicycles 1 Lap
8 Nicole Brandt Unattached 1 Lap
9 Ana Broyles Team Bikenetic 1 Lap
10 Sara Lappano Team Sticky Fingers 1 Lap
11 Jennifer Werner Unattached 1 Lap
12 Sara Mcgaughey Unattached 1 Lap
13 Sheila Mahadevan Unattached 1 Lap
14 Caroline Curtis Unattached 1 Lap
15 Annemarie Mountjoy The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps

Women Master 45+ 1/2/3/4 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tammi Stauffer Unattached 0:42:35.0
2 Elizabeth Harlow Unattached 0:43:22.3
3 Cara Schultz Team Bikenetic 0:44:45.0
4 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 0:46:35.7
5 Jen Everhard Unattached 0:46:53.3
6 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 0:49:01.9
7 Sharon Squassoni Unattached 1 Lap
8 Evelyn Egizi Team Sticky Fingers 1 Lap
9 Patricia Ledesma Colavita Racing Inc. 1 Lap
10 Alexis Rohde Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
11 Karen Good Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap

Women Open Junior Girls 11-12 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Becky Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:30:22.8
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:32:37.6
3 Anna Field Baltimore Youth Cycling 0:32:47.1
4 Ruby Walsh Baltimore Youth Cycling 0:45:35.9
5 Aine Leone Baltimore Youth Cycling 0:45:46.5
6 Lucia Castro-luna Rock Creek Velo 1 Lap

Women Open Junior Girls 13-14 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:35:00.6
2 Joanna Blackman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:36:37.9
3 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 1 Lap
4 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
6 Natalie Woolford Baltimore Youth Cycling 1 Lap
7 Harper Korch Baltimore Youth Cycling 2 Laps

Women Open Junior Girls 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:29:56.6
2 Ava Champney Unattached 0:38:57.4

Women Open Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karen Talley Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:44:05.3
2 Erin Conner Vanderkitten 0:46:06.1
3 Kate Schrock Unattached 0:50:01.2
4 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20Cycling 0:51:23.4
5 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap

Women Open U19 9-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:31:59.4
2 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:36:18.7

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with