These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

1-18 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben Stefanski Independent 0:28:55
2 Thomas Libecco Summit Freewheelers 0:30:27
3 William Davis Spin/Litzler Automation 0:30:35
4 Morrison Stoneking Summit Freewheelers 0:26:27
5 Alex Mesarchik Independent 0:26:56
6 Ian Niles Summit Freewheelers 0:30:07
7 Colby Schmidt Summit Freewheelers 0:19:57

Fatbike

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Thornton Independent 0:27:55
2 Brian Wahl Team Bicycle Hub 0:26:50

Men 35-44 Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeffrey Davis bike ohio 0:42:24
2 Jonathan Augustine bike ohio 0:43:20
3 James Libecco Summit Freewheelers 0:43:53

Men 45-54 Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team 0:42:35
2 Ernesto Marenchin Lake Effect Cycling Team 0:43:18
3 Craig Burland bike ohio 0:44:09
4 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 0:47:45
5 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:47:54
6 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:48:54
7 Michael Adams Summit Freewheelers 0:50:05
8 Todd Thombs Independent 0:45:51
9 Robert Ludwig Independent 0:46:27
DNF Christian Staneluis North Coast Cycling

Men 55+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 0:45:04
2 William Marut Lake Effect Cycling Team 0:46:53
3 Larry Pandy Stray Dog 0:50:02
4 David Thornton Independent 0:51:48
5 Ron Kubala Lake Effect Cycling Team 0:42:26
6 Karl Kule Independent 0:43:26
7 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:44:54
8 Dean Koch Independent 0:46:59
9 Timothy Fortner North Coast Cycling 0:47:49
10 Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Team 0:48:18
11 Jos Belich Hammer Nutrition 0:52:26
12 Dale Seeds Stark Velo 0:49:17

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brett Mckay bike ohio 0:56:44
2 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 0:58:02
3 Thomas Franek Team Lake Effect 0:58:40
4 Jay Ganser bike ohio 0:59:26
5 John Proppe Lake Effect Cycling Team 0:59:57
6 Nathan Molnar bike ohio 1:00:52
7 Brent Thompson Independent 1:02:06
8 Jeffrey Davis bike ohio 1:02:45

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniela Mehech bike ohio 0:43:20
2 James Sargiovanni bike ohio 0:43:33
3 Adam Wintz Team Six One Four 0:45:04
4 Philip Weigel J Mac Cycling LLC 0:46:50
5 Nate Szabo Lake Effect Cycling Team 0:47:33
6 Adam Fulcher DistrictTaco Racing 0:49:00
7 Zac Waugh Independent 0:49:52
8 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:50:10
9 Matt Odonnell Independent 0:44:46
10 Matt Weller Conglomerate Ltd 0:44:47
11 Josh Schmidt Snake Bite Racing 0:47:06
12 Simon Fitzpatrick Independent 0:51:04
13 Jonathan Augustine bike ohio 0:52:24
14 Tim Panagis Independent 0:31:00
15 Benjamin Swtiala 0:45:10

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eamonn Schnell Independent 0:28:27
2 Matt Weller Conglomerate Ltd 0:28:37
3 James Sargiovanni bike ohio 0:29:01
4 Billy Slutz Summit Freewheelers 0:29:46
5 Nathaniel Abbott Independent 0:30:31
6 Logan Morris Summit Freewheelers 0:30:57
7 Joaquim Stevenson-rodriguez Independent 0:33:46
8 Boris Brezo Independent 0:34:39
9 Cameron Scacheri Independent 0:34:41
10 Patrick Bischof Independent 0:34:45
11 Carter Morris Summit Freewheelers 0:35:29
12 Matt Odonnell Independent 0:36:25
13 Mitchell Reichert Independent 0:27:00
14 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:28:11
15 Craig Caroff Independent 0:28:19
16 Patrick Ryan Joy Machines Racing 0:28:38
17 Simon Fitzpatrick Independent 0:29:03
18 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:30:07
19 Michael Kinzel Independent 0:30:25
20 Neil Perko Joy Machines Racing 0:30:53
DNF Zachary Niles Summit Freewheelers

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mitchell Reichert Independent 0:27:21
2 Richard May Summit Freewheelers 0:27:39
3 Boris Brezo Independent 0:29:39
4 Nathan Reymann Summit Freewheelers 0:32:37
5 Patrick Ryan Joy Machines Racing 0:32:58
6 Michael Kinzel Independent 0:33:40
7 Dwayne Fishel Independent 0:29:02
8 Mat Mesarchik Independent 0:29:58
9 Josh Barton Independent 0:30:02
10 Richard Smich Summit Freewheelers 0:30:56

Men SS

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Ganser bike ohio 0:25:12
2 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 0:25:38
3 Matt Weller Conglomerate Ltd 0:25:56
4 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 0:26:09
5 Nathan Molnar bike ohio 0:26:57
6 Joseph Melnyk Summit Freewheelers 0:27:46
7 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:28:08
8 Alexander Kinney Joy Machines Racing 0:29:31
9 Matt Odonnell Independent 0:31:32
10 Josh Schmidt Snake Bite Racing 0:24:29
11 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:25:24
12 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:31:19
DNF Ron Kubala Lake Effect Cycling Team

Women 35+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gwen Davis Team Lake Effect 0:45:08
2 Amanda Schmidt Snake Bite Racing 0:51:52

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniela Mehech bike ohio 0:42:28
2 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team 0:44:37
3 Julie Sroka Team Lake Effect 0:45:55
4 Janet Edwards Team Bicycle Hub 0:46:57
5 Jackie Mckay bike ohio 0:50:26
6 Kathleen Ropella Independent 0:51:45

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cara Bacher Summit Freewheelers 0:32:30
2 Addie Slutz Summit Freewheelers 0:24:55
3 Jessica Lilly Summit Freewheelers 0:26:44
4 Meghan Stefanko Conglomerate Ltd 0:27:17

Women SS

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jessica Tomazic Team Bicycle Hub 0:25:34
2 Kristen Keyes Snake Bite Racing 0:26:01
3 Meghan Stefanko Conglomerate Ltd 0:28:06
4 Amanda Schmidt Snake Bite Racing 0:31:56

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with